İngiltere: Rusların Lyman’dan çekilmesi politik gerilemeyi piyes ediyor

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’daki duruma ilişkin yayınladığı duyu raporunda, Acımasız güçlerinin, Lyman’dan et kafalı çekildiği ve ricat sırasında vahim zayiat muammer olabileceği belirtildi. Acımasız güçlerinin izansız çekilmesi, Lyman’ın Rusya’nın rabıt ettiği Donetsk bölgesinde vadi alması dolayısıyla ‘kebir aynı siyasi gerileme’ kendisine nitelendirildi.

İngiltere Defans Bakanlığı’nın Ukrayna’daki duruma ait yayınladığı duyu raporunda, esbak Ukrayna’nın ilerleyişi karşısında Zalim güçlerinin Donetsk bölgesinde düz alan Lyman’dan et kafalı çekildiği ve geri çekilme sırasında korkulu kayıplar yaşamış olabileceği belirtildi. Raporda, “1 Ilk Teşrin 2022’birlikte Donetsk bölgesinde düz düzlük Lyman’daki Moskof gücü, Ukrayna’nın ilerleyişi karşısında dümbelek çekildi. Lyman, mahsus Rusya’nın Garp ve Ölçülü Askeri Bölgeleri’nin personeli yarım yamalak unsurları ve fahri yerine seferber edilmiş sakınım birlikleri aracılığıyla savunuluyordu. Moskof güçleri galiba şehirden çıkışta hala Rusların elinde olan bir tane kat süresince izansız çekilirken ağır kayıplar verdi” denildi.

Rusya’nın savunmasını pekiştirmeye çalıştığı bölgede Siversky Donets Nehri üzerinden güzeşte yetişkin benzeri yolu kontrol etmesi zımnında Lyman’ın operasyonel yerine ehemmiyet bildirme ettiği tamlanan raporda, “Rusya’nın Lyman’dan çekilmesi, Lyman’ın, Rusya’nın neymiş ‘kurtarmayı’ amaçladığı ve yasadışı tıpkısı şekilde saz etmeye çalıştığı Donetsk bölgesinde meydan aldığı göz önüne alındığında önemli benzeri siyasal gerilemeyi dubara ediyor. geri çekilme, art dozaj yetkililer tarafından Rusya’nın askeri liderliğine yönelik aynı kamu eleştirisi dalgasına misil açtı. Yasadışı olarak nehiy edilmiş topraklarda elan aşkın toprak kaybı, bu kamusal eleştirinin yoğunlaşmasına misil açabilir ve mümessil komutanlar üzerindeki baskıyı artırabilir” ifadelerine düz verildi.

“UKRAYNA HAREKETİ DEVAM EDECEK”

Mavera yandan Ukrayna Kerem Başkanı Volodimir Zelenski, akşam saatlerinde yaptığı günce ulusa sesleniş konuşmasında Lyman’ın düşüncesiz alınmasına değindi. Zelenski, “Hafta süresince Donbas’ta elan fazla Ukrayna bayrağı vardı. Aynı hafta süresince elan birlikte çok olacak. Ukrayna hareketi devam edecek. Ukrayna bayrağı zaten Donetsk bölgesi Lyman’birlikte dalgalanıyor. Orada bibi çatışmalar sürüyor fakat orada seçkin güya referandumdan nişane namevcut” dedi.

NE OLMUŞTU?

Rusya Fehamet Başkanı Vladimir Putin, cuma günü Kremlin’bile planlı törende Ukrayna’dahi ilhak edilen Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya bağlanmasına yönelik anlaşmaları imzaladı. Putin, törende yaptığı konuşmada Kiev yönetimine mütareke, askeri eylemleri derhal durdurma ve istişare masasına idraksiz dönme çağrısında bulundu.

UKRAYNA’DAN NATO’YA BAŞVURU

Kremlin’deki törenin arkası sıra açıklamada bulunan Zelenski, Milli Güvenlik ve Savunma Yerleşmiş toplantısına katıldığını ve güruh sonucunda alınan kararda Ukrayna’nın NATO’ya hızlandırılmış iştirak başvurusunun imzalandığını açıkladı. Zelenski, “Bunun, ittifakın bilcümle üyelerinin düşün birliğini gerektirdiğini anlıyoruz. Böyle benzeri düşün birliğine varmanın lazım olduğunu anlıyoruz. Bu nedenle, bu gerçekleşirken, Ukrayna ve mecmu Avrupa için asayiş garantilerine ait tekliflerimizi, geliştirilip ortaklarımıza sunulan Kiev Düzenlilik Sözleşmesi’ne akıllıca kendisine uygulamayı öneriyoruz” dedi.

DENIZ KONSEYİ: BU YASADIŞI İLHAKI KATIYEN TANIMAYACAĞIZ

Putin’in Kremlin’deki açıklamalarının ardından Avrupa Birliği (SU) talih liderlerinden oluşan DENIZ Konseyi da konuya ilgili kayıtlı açıklamada bulundu. Açıklamada Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya eliyle gayrikanuni olarak rabıt edilmesinin AKARSU marifetiyle kesin kendisine reddedildiği ve kınandığı belirtildi. Rusya marifetiyle düzenlenen ‘referandumların’ ve ‘tahrif edilmiş ve yasa dışı’ sonuçların katiyen tanınmayacağı tabir edilen açıklamada, “Rusya, kurallara dair uluslararası düzeni kasten baltalayarak ve Ukrayna’nın temel istiklal, ferman ve yerey bütünlüğü haklarını, BM Sözleşmesi’nde ve uluslararası hukukta meydan kayran asıl ilkeleri berrak ihlal ederek, toptan güvenliği riske atıyor. Bu yasadışı ilhakı katiyen tanımayacağız. Bu kararlar hükümsüzdür ve her türel serencam doğuramaz. Katliam, Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhanks Ukrayna’nındır. Tekmil ülkelere ve uluslararası kuruluşlara bu gayrikanuni ilhakı kesme surette reddetmeleri çağrısında bulunuyoruz” denildi. Açıklamada ayrıca Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne verilen destek yinelenirken, Ukrayna’ya seçme çeşit desteğin süreceği belirtildi.

Share: