Yozgat’taki Vücut ve Süt Kurumu Uğrunda Fasit Deri Kuyruğu

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat’ta Deri ve Süt Kurumu (ESK) mağazası önünde sabahın er saatlerinde kuyruğa giren vatandaşlar ayrımsız kilogram kıyma alabilmek için saatlerce beklerken, bazıları üstelik alamadan evlerine dönüyor. Vatandaşlar, adam başı sunu aşkın tıpkı kilogram kıyma satın alabiliyor.

Yozgat’ta piyasaya göre elan bozuk para deri satışının yapıldığı ESK mağazalarının uğrunda uzayan kuyruklar, herhangi bir sabık aktarılma biraz daha artıyor. Yozgat’ta sadecebir çıngı olan ESK as mağazasının kapıları sabah saat 09.30’üstelik açılıyor. Mağazada, günde yaklaşık iki ton et satışa sunulurken, salon önünde tafsilatlı kuyruklar oluşturan vatandaşlar, 89 liraya satılan dana kıyma ve 96 liradan satılan kuzu kıyma alabilmek amacıyla saatlerce koridor bekliyor. Yozgat’ta kasaplarda örtüsüz dana hitit 250 liralık, kuzu eti 230 teklik, koyun hitit 200 liradan prosedür görüyor.

8 KENTE TEN SEVKİ YAPILIYOR

Vücut ve Benzen Kurumunun Yozgat’ta mevcut deri ve benzin kombina tesislerinde günce 100 büyükbaş, 300 küçükbaş hayvan kesimi yapılarak, Yozgat ile kurumun Amasya, Çorum, Kırşehir, Nevşehir, Samsun, Sinop ve Kayseri’üstelik kâin mağazalarına gönderiliyor. ESK Mağazalarında; dana kıyma 89 liralık, kuşbaşı 99 liralık, pratik kıyma 121 liralık, eğin kuzu 96, kuzu but 107, üst kucak 72, but 80, pirzola ise 96 liradan satılıyor.

“SABAHLEYIN NAMAZINDAN BERİ BEKLİYORUZ”

ESK Yozgat Mir Mağazası uğrunda tıpkısı kilo şizoit ten alabilmek amacıyla muntazır vatandaşlar, “Sabah namazında geldik, sabah namazından beri bekliyoruz, verecekleri bir kilo kıyma” diye niteleyerek detaylı süre kuyrukta beklemekten yakındı. Geçkin alamadığı tıpkısı kilo kıymayı alabilmek için antipatik havada bekleyen Cafer Aksoy, “Saat 7: 30’dan beri buradayız. Ayrımsız kilo veriyorlar, çok vermiyorlar. 89 liralık, piyasada kıyma 200 liralık diyorlar, tığ da onun amacıyla ayazımızı yiyoruz. 7 kasa geldi, yarısı alamaz. Herhangi Bir dolaşma hakeza. Geri geldik kıymayı alamadık, bugüne kaldı sıramız” dedi.

“EKONOMİNİN BOZUKLUĞU NEDENİYLE 1 KİLO ETE MUHTAÇ OLUYORUZ”

Mesafelik muntazır vatandaşlardan Mustafa Ceylan, Yozgat’ta kurumun bir tane mağazasının bulunduğunu belirterek, “Aynı taneyle olmuyor, hayvancılığa teşvik olması geçişsiz. Hayvancılık olmadığı sürece olmaz. Koyma suyla değirmen dönmez. ‘Dışarıdan hayvan getiriyim, dağıtayım’ bunla olanaksız. Ekonominin bozukluğu apaçık, bundan muhit ayrımsız kilogram ete muhtaç oluyoruz” dedi. Mehmet Gül ise, “Sabahleyin ezanında geldim. Tıpkı kilo veriyorlar. Huzursuz olduğu amacıyla buraya geliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: