Yozgat’ta kadınlar depremzedeler üzere giyim dikiyor

Yozgat’ta kadınlar depremzedeler amacıyla giysi dikiyor

YOZGAT Yozgat Halk Terbiye Merkezi atölyelerinde fahri maharetli öğreticiler ve kursiyerler eliyle depremden etkilenen vatandaşlara ulaştırılmak amacıyla bala ve balaban kıyafeti üretiliyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından mecmu ülkede olduğu kadar Yozgat’ta dahi 7’den 70’e vatandaşlar, ellerindeki imkanlar dahilinde kıran bölgesine müzaheret etmek üzere çalışıyor. Yozgat Halk Eğitim Bilimi Merkezindeki giysi atölyelerinde terbiye gören kursiyer ve kankızıl öğreticiler, depremzedelerin kıyafet ihtiyaçlarını diremek için fahri kendisine çalışıyor. Kadınlar depremzede çocuk ve yetişkinlere çıkmak için kutup kumaştan eldiven, ezik, argaç, çıkarmak ve bağırsak çamaşırı dikiyor. 2 haftadır depremzedeler için esvap diktiklerini belirten Halk Terbiye Merkezi mahir öğreticisi Nadiye Detaylı, “Bugünlerde ilişki el birliği başlamak için ve depremzede kardeşlerimize arkalamak için 15 gündür fahri adına esvap dikiyoruz. İç çamaşırı ve eşofman takımları yapıyoruz. Hayırseverlerin ve zat imkanlarımızla temin ettiğimiz kumaşlarla bunları üretiyoruz. Mevrut malzemelerin hepsini değerlendirdik. Elimizden geldiği kadar kardeşlerimiz için çalışıyoruz. Yaptığımız ürünlerden depremzede kardeşlerimiz gelip alabilirler. Biz onlar amacıyla varız.” dedi.

Usta belletici Sevcan Sim ise, “Öncelikle ülkemize haddinden fazla esbak olsun. Depremde hayatını kaybedenlere yağmur diliyoruz. Tığ onlar üzere zat çabamızla tıpkısı şeyler yapmaya çalışıyoruz. Gönüllü kursiyerlerimizle gelişigüzel iç çamaşırı, faça dikiyoruz. Onları bire bir nebze olsun ısıtmak üzere çalışıyoruz. Bu kıyafetleri zelzele bölgesine üstelik gönderiyoruz, buradaki depremzede vatandaşlarımıza bile iletiyoruz.” şeklinde konuştu.

Share: