Yoğurt yeme yarışmasında kızıl kaybolunca kadınlar kavgaya tutuştu: Bizim mahallenin çocukları altını yürütmüşler

Sivas’ta mahalle halkını aynı araya deklare etmek ve komşuluk bağlarını güçlendirmek üzere bu yıl ilk defa festivali mail şenlik düzenledi. Şenliğe 7’den 70’e çok sayıda mahalle sakini katıldı. Mahallede kâin Gül Parkı’nda yapılan şenlikte mülevven görüntüler oluştu. Müziğin dahi eşlik ettiği festivalde halat incizap, yumurta nakil ve yoğurt içerisine saklanan çeyrek altın altını bulma üzere yarışmalarla katılımcılar müthiş savaş etti. Renkli görüntülerin oluştuğu şenlikte, yoğurt içerisine saklanan altını arayan kadınlar ortada cidal bundan sonra. Kavgada tepsiler ve tekmeler havada uçuştu.

TARTIŞMALARA KARŞIN MAHALLELİ KEYİF ALDI

Erkeklerin yarıştığı yoğurdun içerisine saklanan çeyrek altın ise kayboldu. Yarışmacılar tepsideki altını bulamayınca yoğurt masanın üstüne dökülerek kızıl arandı. Buna rağmen altın benzeri türlü bulunamadı. Yaşanan tartışmalara karşin cümle şenlikten mutlu ve esenlik almış aynı şekilde ayrıldı. Mahalle sakinleri teşekkürlerini dile getirip şenliğin geleneksel kuzuluk getirilmesini istediler.

“ANADAN GÖRME KUZULUK GETİRECEĞİZ”

Kümbet Mahallesi Muhtarı Ihata Etmek, yaptığı açıklamada şenliği anadan görme hale tefhim etmek istediklerini belirterek, “Muhtarlık adına ne yapabiliriz diye düşündük. Daha sonradan böyle bir alay aklımıza geldi. İnşallah anadan görme arkaç getirip seçme sene yapmayı düşünüyoruz. Bütün amacımız mahalle halkımız ve torunlar eğlensin. 4 şerha mahalli sanatçımız geldi. Onların gidiş ve türküleriyle eğlenip coşuldu. Anadan Görme yarışmalarımız var. Halat incizap, er bezi taşıma ve finalde çeyrek altın ödüllü yoğurt yiyecek yarışması var. İlk sefer planlı fena hâlde tıpkısı etkinlik oldu. Bütün mahalleliye teşekkürname ediyorum” dedi.

“YARIŞMA GERGİN GEÇTİ”

ÇEYREK kazanan Buse Polat, yarışmanın pimpirik geçtiğini belirterek, “Muhtarımıza böyle benzeri alay yaptığı üzere teşekkürname ederim. Yoğurt etkinliğinde zer kazandım. Yarışma çap geçti amma ben kurallarına bakarak oynadım. Onlar oynayamadığı amacıyla ağladılar. Biraz üstüm başım battı ama seneye tekrarının yapılmasını isteriz” şeklinde konuştu.

“ALTINI BULAMADIK”

Emre Karahan, yoğurdun içine saklanan altını bulamadıklarını söyleyerek, “Etkinlikler çok güzelce oldu. Altın için umutlandık, yarıştık fakat bizim mahallenin çocukları altını yürütmüşler, yoğurdun içinde bulamadık. Kızıl benim hakkımdı, bulsaydım makine kiralayıp gezecektik. Üstüm başım battı, muhtarıma kullanılmamış kıyafetler aldıracağım” ifadelerini kullandı.Share: