Yer Sarsıntısı enkazından yaptığı fırınla 23 yıldır savmak üretiyor

Zelzele enkazından yaptığı fırınla 23 yıldır savmak üretiyor

Taşlar zelzele enkazından, yer doğadan

SAKARYA – Sakarya’dahi Marmara Depremi’nin arkası sıra yıkılan binaların enkazından topladığı tuğlalarla fırın düz yazı fail Bezenmiş Altıparmak, 23 yıldır natürel malzemelerden paketlemek yapıyor. Fırınına değme baktığında depremin tahripkâr etkilerini hissettiğini belirten Altıparmak, “Fırınlarıma baktıkça o günleri görüyor ve hissedebiliyorum. Bu ekmeği alanlar sürekli dua ediyorlar. Pekâlâ bir cami yapıldığında insanlar yakarış ediyorsa, burada da aldatmak pişiyor ve hep dua ediyorlar” dedi.

Serdivan ilçesinde 25 sene çiftçilik yapan Süslü Altıparmak, Şekil üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin bıraktığı enkazdan tuğla toplayarak süfli aynı fırın nesir etti. Altıparmak, 7 ayda kullanıma hazır ayla getirilen fırında natürel malzemelerden aldatmak yaparak geçimini sağlamaya başladı. 2000’li yılların başında günde takkadak 10 savuşturmak üretebilen Altıparmak, ününü gücük sürede duyurmayı başardı. Altıparmak, ünü site geneline yayılınca fırınını büyütmeye karar verdi. Zelzele enkazından toplayarak nesir ettiği fırınını daha modern arkaç getirerek işleri büyüten müteşebbis Müzeyyen Altıparmak, bugünlerde siparişlerine yetişemiyor.

Tuğla enkazdan, toprak doğadan

Hikayesinin depremden sonradan başladığını anlatan Bezenmiş Altıparmak, “Hep bir işim olsun istiyordum, düşündüm ve toprak fırında karye ekmeği yapmaya karar verdim. Kafamda bu planım vardı fakat elimde malzemem yoktu. ‘Ne yapabilirim?’ diyerek düşünürken, depremden kalan enkazdaki tuğlalardan yararlanabileceğimi gördüm. Dağda bile arazi var, bunlarla gelişigüzel alelade ayrımsız fırın yapabilirim diye niteleyerek düşündüm. Başladım ve toprakları dağdan getirdim. Sonrasında enkazdan tuğlaları toplamaya başladım. 7 günde yapılabilecek fırını 7 ayda ego öz emeklerimle yaptım” dedi.

“Bizim ekmeklerimiz çok hususi”

Fırınında işleri büyüttüğünü tamlayan Altıparmak, “Yapılmış haliyle tıpkısı, enkazdaki tuğlalar ve toprak hala ayrımsız. Çabucak az buçuk henüz büyüterek, üzerini süsledik. 70-72 ekmeği yapmak şita aylarında 13 saati buluyor. Yani enjeksiyon oyasından daha ağırlık diyebilirim. 13 saatte boğa güreşçisi fırınlar 70 bin aldatmak yapabiliyorlar. Bizim yaptığımız ekmek, hem yapımı aşaması hem unu hem tadıyla, yeryüzü önemlisi birlikte depremin enkazından nesir edilen fırında işlenmiş olmasıyla özel” diye niteleyerek konuştu.

“Depremden bize böyle bir güzel moral kaldı”

Depremlerin duygusal ağır olduğunu rapor fail Süslü Altıparmak, “Hareket basit çok kötü ve yumruk, üzücü tıpkısı olay. Hepimiz üzüldük ama depremden bize hakeza bir güzel moral kaldı. Bu yönden mutluyum. Fırınlarıma baktıkça o günleri görüyor ve hissedebiliyorum. Ancak bu ekmeği alanlar daim dua ediyorlar. Elbette bire bir cami yapıldığında insanlar yakarış ediyorsa, burada da savmak pişiyor ve bütün yakarış ediyorlar. Biliyorum kim bu dualar, çöküntü altında küsurat insanların ruhlarına da gidiyor” ifadelerini kullandı.

“Daim ahzüita yapıyoruz”

Bezenmiş Altıparmak’ın fırınından sürekli aksata yapan Semavi Uludağ, “Fırın yolumuzun cisim ve ekmeğin katıksız olduğunu bildiğimiz için Süslü ablamızdan sürekli ahzüita yapıyoruz. Ekmeğimizi bilcümle buradan almaya çalışıyoruz, çokça içimli. Herkese başvuru ederim, gerçekli aynı yol denesinler” dedi.

Share: