Van’dan zelzele bölgesine 10 tır arkalama malzemesi gönderildi

Van’ın Erciş ilçesinde, kaza ve uray öncülüğünde başlatılan yardım kampanyası kapsamında gerçekleştirme edilen malzemelerin yüklendiği 10 tır, sarsıntı bölgesine gönderildi.

Depremzedeler üzere Erciş ilçesinde başlatılan arkalama kampanyasına vatandaşlar aheste bağ gösterdi.

İlçe sakinlerinin getirdiği elektrikli soba, yıpranmamış çul, battaniye, gıda ve ferdî hıfzıssıhha malzemelerinin ağırlıkta olduğu malzemeler, 12 Dev Insan Sınırlı Spor Salonu’nda toplandı.

Görevli ve gönüllüler tarafından sınıflama edilen malzemelerin kolilenerek yüklendiği 10 tır, dualar eşliğinde Malatya’ya uğurlandı.

Malzemelerin hazırlanma çalışmalarına destek veren Kaymakam ve Belediye Komutan Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu, gazetecilere, depremin ardından ülkede 85 milyon insanın yegâne canevi olduğunu söyledi.

Malzemelerin toplandığı alanda sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarla ayrımsız araya geldiklerini belirten Mehmetbeyoğlu, şunları aktardı:

“Isıtıcısından battaniyesine, ark gıdadan gözyaşı gıdaya, hıfzıssıhha malzemeleri, süt kuzusu maması, emzik, biberon, savuşturmak üzere mahsulat ayıklandı. Kolileme işlemlerini görevli ve fahri vatandaşlarımız canla başla yapıyorlar. Şu temel kadar ısınma malzemelerinden tutun azık malzemelerine kadar 10 tır malzemeyi toparladık. Belediye yerine aksiyon makineleri ve kamyonlarımızı felaketin yaşandığı Malatya iline gönderdik. Van’ımız, Malatya ile eşleştirildi. Antrparantez bugün elan evvel taharri kurtarma eğitimi düzlük asayiş korucularımızı ve belediyede işyar 40 arkadaşımızı gerekseme duyulan bölgelere kontrol kurtarma çalışmaları üzere gönderdik. Rabb’im memat edenlere yağmur etsin, yaralılara de ivedili şifalar yıldız etsin. Milletimizin başı sağlıklı olsun.”

Gönüllülerden Emine Galiç Şengöz dahi kampanyaya bindi verdiklerini dile getirerek, “Daha geçmiş tığ de depremi yaşadık. O duyguları biliyoruz, o acıları yaşadık. Şu dakika ilçemizin rastgele yerinden, her evinden yardım gelmekte. 10 tıra gereç yükledik. Rabb’im ayrımsız elan bu acıları yaşatmasın inşallah.” diye konuştu.

Share: