Van ve Hakkari’deki arama istirdat ekipleri yer sarsıntısı bölgesine gönderiliyor

Van ve Hakkari’deki taharri kurtarma ekipleri, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerdeki çalışmalara bindi isnat etmek için bölgeye sevk ediliyor.

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, kentteki tüm birimler depremzedelere arkalama amacıyla seferber edildi.

Belediyeden 366 personel, günce 10 bin kişilik kemirmek kapasiteli mobilize aşçı tırı, 2 lokanta uzlaştırıcı, 2 itfaiye arama-halaskâr, 10 tır, 14 ekskavatör, 8 gelişim makinesi, 90 kamyon, akaryakıt tankeri, 3 cenaze ara bulucu, 3 öncü şalter, 2 otobüs, 5 toprak ara bulucu ve 100 şahsiyet evcil destek ekibi, 10 umumi kasıt çadırı bölgeye gönderildi.

Van Akarsu ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünden de bölgeye boşaltıcı, tazyik aracı, 2 kamyon, 4 iş makinesi, 2 minibüs, pikap, vinç, tır frapan, paletli ekskavatör, 2 su tankeri, 2 pikap ve 34 personel gönderme edildi.

Hakkari

Valiliğin içtimai iletişim araçları hesabından yapılan bilgilendirmeye bakarak, Vilayet eliyle sarsıntı bölgesine İl Sağlık, Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği, Sülale ve Toplumsal Hizmetler ile Milli Eğitim müdürlükleri, İl Hususi İdaresi, Hakkari Üniversitesi, İl Güllabi Komutanlığı ve Kızılay Şubesi’nden aralarında gönüllülerin üstelik bulunduğu 143 personel ile 3 cankurtaran, 13 hisse senedi makinesi, 18 anahtar ve itfaiye aracı depremden etkilenen bölgelere gönderildi.

Özel firmalardan birlikte 23 aksiyon makinesi ile 24 personel söz konusu illere sevk edildi.

Hakkari Valisi ve Şehremaneti Komutan Vekili İdris Akbıyık, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, vatandaşlardan sosyal medyada tırsmak ve panik kurmak üzere yayılan haberlere değer etmemelerini, resmi kurumlar marifetiyle yapılan açıklamaların dışındaki açıklamaları dikkate almamalarını istedi.

Share: