Van, Bitlis, Hakkari ve Muş’ta 1102 yerleşim biriminin yolu kar dolayısıyla kapandı

Van, Bitlis, Hakkari ve Muş’ta ters gelgel koşulları nedeniyle 1102 iskân birimine ulaşım sağlanamıyor.

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, münasebetsiz albeni koşulları sonucu site genelinde 214 mahalle ve mezraya ulaşılamıyor.

Karla uğraş ekipleri, yolların açılması için iş yürütüyor.

Van-Bahçesaray yolu, çığ tehlikesine alın geçişlere bağlı tutuluyor.

Hakkari

Hakkari İl Hususi İdaresi Sefer ve Erişim Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kar ve tipi nedeniyle site genelinde 63 köy ve 178 mezranın yolu kapandı.

Karla uğraş ekipleri, yolların açılması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Belediye ekipleri çarşı merkezinde kar tasfiye, küreme ve tuzlama çalışması yapıyor.

Bitlis

Bitlis’te etkisini sürdüren kardan kontekst 300 yerleşme namına muvasala sağlanamıyor.

İl Hususi İdaresi Kat ve Erişim Hizmetleri Müdürü Ümit Kurtkan, vatandaşların kalın yaşamaması amacıyla köy yollarının ulaşıma açılması için karla savaşım ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Tek kıvrım evler ile arabaların karla kaplandığı kentte, şehremaneti ve Karayolları ekipleri kar likidasyon ve tuzlama çalışması yürüttü.

Vatandaşlar bile araçlarının üzerinde ve hareket yerlerinin önünde biriken karları temizledi.

Muş

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kentte deli dolu olan kar zımnında 347 karye yolunun kapandığını belirtti.

İl Özel İdaresi Kat ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne sınırlı karla savaş ekipleri, karla kaplı karye yollarını tahsis etmek için çaba gösteriyor.

Kepçe operatörü Valör Aykut, “Bildirme büyük derdimiz yolu açıp vatandaşlara ulaşımı sağlamaktır. Takım yerine görevimizin başındayız.” dedi

Belediye ekipleri bile kent merkezindeki yaya kaldırımı, cadde ve sokaklarda karla savaşım çalışması başlattı.

Yoğun kar dolayısıyla beyaza bürünen kentte vatandaşlar araçların üstünde, hareket yeri ve evlerinin uğrunda biriken karları temizledi.

Kentte 1800 rakımdaki Yukarıyongalı köyündeki tek eğik familya ve ahırlar kar altında kaldı, köy sakinleri, dam ve evlerinin önündeki karları zorlukla temizledi.

Köy sakinlerinden Eyüp Fıkra, gazetecilere, evlerin yağışla gelişigüzel karaca gömüldüğünü söyledi.

Köyün erdemli rakımda olması nedeniyle kırıcı kar aldığını belirten Köşe Yazısı, “Köy zarfında gelişim makinesinin giremediği yolları öz imkanlarımızla açıyoruz. Aile, dam, vesile ve hayvanlar için biriktirdiğimiz yemler kar altında kaldı. Hayvanlarımızı besleyebilmek üzere kardan tüneller açarak onlara yemleme taşıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: