Vali Yerlikaya, 1.Ordu Komutanı Begayet ve İBB Başkanı İmamoğlu 30 Ağustos zımnında Taksim Meydanı’na çelenk bıraktı

30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100. sene dönümü kutlamaları çerçevesinde İstanbul Valiliği, 1. Ordu Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla Taksim Meydanı’nda kâin Cumhuriyet Altını Anıtı’na çelenk bırakıldı.

VALİ VE İMAMOĞLU DA KATILDI

Törene İstanbul Valisi Ulu Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu, 1.Ordu Komutanı Orgeneral Ulu Ölçüsüz, zorlu çok askeri personel ve yurttaş katıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın Cumhuriyet Altını Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başlayan merasim, 1.Ordu Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin bırakılmasıyla bitmeme etti. Yengi Bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen tören, İstiklal Marşı’nın okunması ve utanmak duruşunda bulunulmasıyla sona erdi.

IRI ZAFERE GİDEN YOLDA NELER YAŞANDI?

1919 yılında Bir Numara Dünya Savaşı sonrası İtilaf Devletleri, Mondros Ateşkes Antlaşması hükümlerine binaen tip bahanelerle Anadolu’yu işgale başladı, ordusunun cephanesi elinden alınan Türk milleti, zor durumda bırakılmaya çalışılıyordu. Halide Yazar Adıvar’ın “Türk’ün Ateşle İmtihanı” kitabında anlattığı engelleme günlerinde, kavil donanması İstanbul’a, Fransızlar Adana’evet, İngilizler Urfa, Maraş, Samsun ve Merzifon’a, İtalyanlar, Antalya ve Anadolu’nun güneybatısına yerleşti. 15 Mayıs 1919’birlikte İtilaf devletlerinin izniyle Yunan Ordusu İzmir’e tarh yaptı.

Bu nitelik karşısında Türk milleti, gündüz boyunca gösterdiği “millet olma bilinci” içerisinde işgallere karşı kuvayımilliye hareketini başlattı. İki almaşık vardı, evet obstrüksiyon güçlerine teslim olunacak ya üstelik yıkılan yakılan ayrımsız mevki yeniden ayağa kalkacak ve küllerinden doğacaktı.

1920’üstelik TBMM’nin açılması üstüne işgal güçleri tamam kısıtlayıcı politikalarını Atatürk ve silah arkadaşları üzerine yoğunlaştırdı, özellikle Batı Cephesi’nde cümbüş başladı. Yunan ordusu 1921’de Polatlı’ya kadar geldi. Polatlı’bile dünyanın bildirme ayrıntılı sürecek meydan muharebesinin hazırlıkları yapılıyordu.

Sakarya’da 22 çevrim 22 şeb süren kanlı çarpışmaların arkası sıra durdurulan antagonist ordusunu tamamen yurttan alaşağı etmek üzere aynı yıl büyüklüğünde süren tedbir döneminden sonradan 26 Ağustos 1922’üstelik Başkumandan Mustafa Eksiksizlik Gösterişli, Iri Taarruz’u başlatan harekat emrini verdi.

ŞAFAK VAKTİ TAARRUZA GEÇİLDİ

Başkomutan Mustafa Kemal, 26 Ağustos sabahı Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Fevzi Ciddi (Fark Etmek), Gün Batısı Cephesi Komutanı İsmet Paşa (İnönü) ile muharebeyi irca etmek amacıyla Afyonkarahisar sınırlarında küsurat Kocatepe’dahi yerini aldı. Futbolcu ateşleriyle şafak vakti başlayan harekatın devamında Türk askeri, sabahın ilk ışıklarıyla hücuma geçip Tınaztepe’yi ele geçirdi ve Belentepe ile Kalecik Sivrisi’nden düşmanı uzaklaştırdı. Taarruzun evvel gününde 1. Kalabalık birlikleri, Nazik Kaleciktepe ile Çiğiltepe arasındaki 15 kilometrelik alanda, düşmanın bir numara şekil mevzilerini ele geçirdi. 5’inci Atlı Kolordusu, antagonist gerilerindeki eriştirme kollarına muvaffakiyetli taarruzlarda bulundu, 2’nci Kalabalık ise cephede belirleme görevini aksatmadan sürdürdü.

Türk ordusu, 27 Ağustos sabahı bütün cephelerde yeniden taarruza geçti ve ayrımsız gün Afyonkarahisar, 8’inci Fırka vasıtasıyla antagonist işgalinden kurtarıldı. 28 ve 29 Ağustos’ta başarıyla sürdürülen hücum, düşmanın 5’inci tümeninin aylak kılınmasıyla neticelendi. 29 Ağustos gecesi genişlik değerlendirmesi yapan komutanlar, alelacele harekete geçilip taarruzun gücük sürede sonuçlandırılmasında oydaş oldu ve planın 30 Ağustos’ta aksamadan uygulanması üzere zaruri önlemler alındı.

YUNAN KOMUTANLAR KAÇTI

Serdar Mustafa Eksiksizlik Rabıtalı, Türk Ordusu’nun Kurtuluş Savaşı’nda kazandığı genişlik muhteşem zaferin arifesinde, 30 Ağustos sabahında demincek mekân olan Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepe Çalköy’birlikte birliklere taarruz emrini verdi. Balaban Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk komutasındaki Türk ordusunun, 26 Ağustos’ta başlayan Düzlük Muharebesi’nde Dumlupınar’bile Palikarya birliklerini Allıören, Keçiler, Kızıltaş deresi yolunun iki yanı sıra ağız ağıza sarıp imha etmesiyle zafere ulaşıldı. Kızıltaş deresi bölgesinde çıplak mütezayit alandan bazı Palikarya birlikleri, General Trikopis, General Diyenis ve birçok Yunan komutanı kaçtı.

Nazik Utku’in devrisi haset, 31 Ağustos’ta Zafertepe Çalköy’da tıpkısı habbe bahçesindeki kırık kağnının üstüne savaşma alanlarının haritasını koyan Başkumandan Mustafa Eksiksizlik, Fevzi Ağır ve İsmet Ağır ile uzanım değerlendirmesi yaparak Yunanlıların baştan savunma düzenine geçmesini menetmek ve onları yenmek amacıyla İzmir’e duhul görüşünde birleşti.

“ORDULAR İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ’DİR”

Mustafa Kemal Ciddi, Şişman Zafer sonrası 1 Eylül’dahi Dumlupınar’de, Mağrip Cephesi’ndeki tüm subay ve erlere çağrılmak amacıyla yayımladığı bildiride, şu ifadelere saha verdi:

“Türkiye Şişman Budun Meclisi Orduları, Afyonkarahisar-Dumlupınar Iri Vadi Muharebesi’nde, acımasız ve gururlu benzeri ordunun asıl varlığını, inanılmayacak büyüklüğünde beş altı benzeri zamanda namevcut ettiniz. Büyük ve değme ulusumuzun fedakarlıklarına layık olduğunuzu kanıtladınız. Sahibimiz olan şişman Türk ulusu, geleceğine güvenmekte haklıdır. Çarpışma alanlarındaki başarı ve fedakarlıklarınızı yakından görüp izliyorum. Ulusumuzun size olan övgülerinin iletilmesine aracılık ika görevinin arkasını bırakmayacak, daim namına hesabına getireceğim. Ödüllendirme için Başkumandanlığa öneride bulunulmasını, Cephe Kumandanlığına buyurdum. Hep arkadaşlarımın, Anadolu’bile henüz bambaşka düzlük muharebeleri üstelik verileceğini göz önünde bulundurarak ilerlemesini ve herkesin beyin gücünü ve yurtseverliğinin kaynaklarını kullanarak, yarışmayı bilcümle gücüyle sürdürmesini talep ederim. Ordular, önce hedefiniz Akdeniz’dir, encam!”

27 Ağustos’ta Afyonkarahisar, 30 Ağustos’ta Kütahya’nın kurtuluşunu 1 Eylül’bile Gediz, 3 Eylül’de Emet ve Tavşanlı’nın kurtuluşları izledi, 9 Eylül’dahi İzmir’de Yunan Ordusunu denize döken Türk ordusu, Mustafa Kemal Vakarlı’nın emrini iri tıpkı başarıyla hesabına getirdi.

Share: