Kahramanmaraş’ın “esrarlı gölü” turizme katkı sağlıyor

Kahramanmaraş’ın natürel güzellikleri arasında saha düzlük ve kaynağı belirleme edilemediği için halk ortada “gizemli göl” adına tanıdık Yeşilgöz Gölü, yerel ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Kent merkezine 60 kilometre uzaklıkta tarz Onikişubat ilçesine kapalı Tekir Mahallesi’ndeki göl, dört mevsim kendine has keyfiyet cümbüşüyle akıbet yıllarda kesim turizmine kebir yardım sağlıyor.

Birçok akarsu altı kontrol-istirdat grubunun çalışmasına karşın kaynağı saptanamayan göl, sıcaktan bunalan vatandaşları ağırlıyor.

Doğal akvaryumu yakın göl, rengiyle ve gizemiyle dört zaman ziyaretçilerin ilgisini çekmeye bitmeme ederken, tabiat fotoğrafçılarının dahi yol uğrağı noktası haline geldi.

Büyükşehir Belediye Reisi Hayrettin Güngör, AA muhabirine, Kahramanmaraş’ın natürel miras açısından ensesi kalın tıpkısı site olduğunu söyledi.

Kentin rakımının 300 ila 3 bin metre beyninde değiştiğini, bunun bile saf şımarıklık, bitey, su kaynakları kadar birçok güzelliği yanında getirdiğini dile getiren Güngör, Yeşilgöz Gölü’nün de bunlardan yalnız biri olduğunu rapor etti.

Güngör, Yeşilgöz Gölü’nün şehrin saf mirası ve güzelliklerinin başında yer aldığına bel ederek, alanı Tarım ve Orman Bakanlığından sabık yıl devraldıklarını, mekân düzenlemesi ve Kahramanmaraş- Göksun karayoluna angajman amacında düzeltme çalışması gerçekleştirerek ulaşımını henüz dümdüz hale getirdiklerini aktardı.

Doğal güzellikleri ayn uğrunda bulundurularak alanda eskimemiş bire bir proje hazırladıklarını aktaran Güngör, şunları kaydetti:

“Kat, yer düzeni ve yiyecek-içmece mekanlarıyla baktığımızda 30 milyonun üstünde tıpkı yatırım yapıyoruz. Burada da temas güzeşte dönüş turizm kapasitesinin arttığını görüyoruz. Geçtiğimiz sene 100 binin üstünde ziyaretçi gelmiş amma bu sene 200 bin üzerine çıkmışız. Bu yatırımlarımız tamamlandığında Yeşilgöz Gölü’nde almanak arz beş altı 500 beniz bin turisti ağırlayabiliriz. Çünkü bu bölgemiz tıpkısı zamanda gayrı özellikleriyle birlikte yaz turizmi amacıyla haddinden fazla albenili bir kayran. Bu güzergahta Ilıca Kaplıcası ve Fırnız Yaylası’nın olması bölgenin cazibesini artırıyor. Tığ herkesi yeryüzü az yılda hele Yeşilgöz’ü görmeye çağırma ediyoruz.”

Dalış sporları üzere üstelik uygun

Güngör, gölün haddinden fazla yoğun olduğunu, bu nedenle de plonjon sporcuları tarafından bile kullanıldığını ifade etti.

Yeşilgöz’ün peş bölgesine elan ulaşılmadığı için esrarengiz olması, yeşili, havası, dağı, ovası ve buz kadar suyu ile ziyaretçilerini büyülediğini anlatan Güngör, bölgenin görenleri namına hayran bıraktığını vurguladı.

Ziyaretçilerden övgü

Ziyaretçilerden Muharrem Doğan, ailesiyle Kayseri’den bölgeye geldiklerini belirterek, “Tezyifkâr çokça doğa harikası tıpkısı düz. Çokça hoşuma gitti. Eşi kıymetli vadi.” dedi.

Nimet Balcı da aynı arkadaşının internet sitesinden keşfetmesi sonucu ziyarete geldikleri gölü görülmeye ayar bulduğunu ifade ederek, “Göl çok derin ve iyicene. Yalabık aynı maviliği ve buz kabilinden ayrımsız suyu var. Lamba Karpuzu koyduk soğutmak için, bu tam ayaklarımız dondu. Az Buçuk henüz geliştirilmeli diyerek düşünüyorum.” diyerek konuştu.

Share: