Uzmanından uyarı: Gelişigüzel saç dökülmesine aynı tedavi ile kaçmak akilane değil

Saç dökülmesinin yegâne bire bir hastalığa sadık gelişmediğini tamlayan Dermatoloji Uzmanı Dr. Caner Demircan, bu nedenle otama yaklaşımlarının rastgele nev hastalık amacıyla ayrımlı olması gerektiğini söyledi.

Liv Hospital Ankara Dermatoloji Uzmanı Dr. Caner Demircan, saç dökülmesinin vücudun saç üretim döngüsünde meydana mevrut tıpkı bozukluk sonucunda meydana geldiğini dile getirdi. Uzm. Dr. Demircan, “Saç dökülmesi az çok sık karşılaşılan bire bir şikayet olup 7’den 70’e tamam insanlarda görülebilmektedir. Günde metin bire bir bireyde 100 ila 150 saçın döküldüğü varsayılmaktadır. Ağırlık Yitimi dangadak olabileceği gibi yıllara üstelik yayılabilmektedir. Çoğu saç dökülmesine amil olan hastalıkta saç hoşgörüsüz çıksa birlikte temelli saç kaybı ile giden hastalıklar dahi var olduğundan bilirkişi görüşü kabul etmek önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

SAÇLI DERİDEKİ BOZUK BOYUTUNDAKİ KELEŞ ALANLARA DİKKAT

Saç dökülmesi yegâne bir hastalığa bağlı gelişmediğinin altını çizen Uzm. Dr. Caner Demircan, “Otama yaklaşımları beher hastalık üzere değişik olması gerekir. Ayrıca herhangi bir saç ağırlık yitimi hastalıklarına bir otama yöntemi ile yaklaşılması makul değildir. Duş giderinin saç ile tıkanması, tarakta biriken saç telleri kabilinden bulgular saç ağırlık yitimi hastalığında yer yoğun karşılaşılan geçmiş münebbih bulgulardır. Saçlı deride şizoit boyutunda yağir alanlar, alındaki saç çizgisinin geriye akilane düz değiştirmesi, sarrafiye mutedil hattaki saç çizgisinin genişlemesi, kafa tepesinde seyrelme ve saçlı deride ağrı- kaşıntı halleri geçmiş münebbih bulgulardır. Bu bulgular günlük yaşamdaki stres orantınıza, mevsime, usanç seviyenize, çekicilik durumuna, hormonal dengenize ya dahi yeme alışkanlıklarınıza göre tahavvül gösterebilmektedir” dedi.

‘AVUÇ AVUÇ SAÇIM DÖKÜLÜYOR’ DENİLEN HASTALIK’

Uzm. Dr. Demircan, kesif tanıdık saç ağırlık yitimi hastalıklarını ve otama yöntemlerini şu şekilde sıraladı:

“Telogen effluvium hastalığı şeklinde adlandırdığımız, ‘avuç apaz saçım dökülüyor’ denildiğinde akla mevrut geçmiş hastalıktır. 100 saç telinin tutularak çekilmesi sonucunda avuçta 5 ve vücut saç telinin kalması başlıca bulgusudur. Vücudu strese sokan olaylar, geçirilmiş işler yahut coşkun emraz, uygunsuz diyetler, hamilelik, veladet, menopoz, tevellüt arama tableti kullanımı, sınırlı tagaddi, endokrinolojik hastalıklar başlıca sebepleridir. Bunlar haricinde tutarga ilaçları, tiroit bezi ilaçları, nefes sulandırıcılar ve sivilce tedavisinde geçer not gâh ilaçlar de bu tür saç dökülmesine bozukluk olmaktadırlar. Alttaki yatan durumun saptanması ve giderilmesi sonucunda aylar içerisinde dökülme durmakta ve saç çıkışı gözlenmektedir. Vitamin ve mineral tedavileri ve akıllıca şampuan kullanımı tedaviyi desteklemektedir. Tedavi yanıtını pekiştirmek namına Platelet Rich Plasma (PRP) ve mezoterapi uygulamaları de yapılabilmektedir” diye konuştu.

‘TİPİK KENDISINE ERKEKLERDE GÖRÜLÜR’

Demircan, androjenik alopesi hastalığı ile ilişik, “Karakteristik olarak erkeklerde görülen, saç çizgisinin geriye çekilmesi ve belen bölgesinden başlayan seyrelmenin kelliğe akla yatkın ilerlemesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Kadınlarda ise sarrafiye ölçülü hattaki saç çizgisinin genişlediği görülmektedir. Dökülme temelde kalıtım bilimi ve cinsiyet hormonları ile ilişkilidir. Tedavisiz bırakıldığında devir içerisinde saç lif sayısında tenakus ve incelme, sonucunda kellik ile seyreden ayrımsız çor olduğundan tedaviye er dönemde kaldırmak önemlidir. Türlü sprey, tablet ve PRP-mezoterapi uygulamaları tedavide kullanılmaktadır” dedi.

‘SAÇIN SIKI BAĞLANMASI İLE SONUÇLANAN SAÇ DÖKÜLMESİ’

Uzm. Dr. Demircan, traksiyonel alopesi hastalığı ile ilişik, “Saçın nekes tıpkısı şekilde bağlanması ile saç telinin sivri gerilmesi sonucunda gelişen ve gitgide o bölgenin kelleşmesi ile sonuçlanan saç dökülmesidir. Saçı bitli bire bir şekilde ayıran kadınlarda mutedil antrparantez çatlama, eli sıkı topuz işleyen kadınlarda ise şakaklarda inhilal şeklinde görülmektedir. Alopesi areata, saç veya sakal kıyamet olarak da aşina çor muafiyet sistemi hücrelerinin kıl köklerine saldırması neticesinde gelişmektedir. Bildirme çok stres ve geçirilen emraz sonrasında geliştiği düşünülmektedir. Ataklar halinde seyretmeyi dost hastalık, muaf hücrelerini baskılayan yahut dikkatini dağıtan tedaviler ile düzeltilebilmektedir. Antioksidan gıdaların tedaviyi destekleyebileceği düşünülmektedir” dedi.

‘ERKEN TANININ BERENARI ÖNEMLİ OLDUĞU HASTALIK GRUBUDUR’

Dr. Demircan, skatrisyel alopesiler hastalığı ile ilgili, “Eşsiz görülse de sürekli saç kaybına neden olması ile er tanının oldukça koskocaman olduğu tıpkısı çor grubudur. İltihaplanma nebce dokusu ile iyileştiğinden bakir saç çıkışı gelişmemektedir. Saç dökülmesine kepeklenme, kızarıklık, sivilcelenme, ağrı ve kaşınma eşlik etmektedir. Ara Sıra tiplerinde saç kökleri dışında örgen tutulumları bile görülebilmektedir. Makul tedaviler ile hastalığın ilerlemesi engellenebilmektedir” dedi.

‘STRES İLE İLİŞKİLENDİRİLEN SAÇ HASTALIĞI’

Uzm. Dr. Demircan, trikotilomani hastalığı ile ilgilendiren da, “Gayrı adı saç yolma hastalığı olup stres ile ilişkilendirilmektedir. Özellikle bayır ve şaka bölgesindeki saçların seyrelmesi ve değişik uzunlukta kılların varlığı şeklinde karşımıza çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

Share: