Sinsi hastalıkta köpekler hisse senedi başında

Sinsi hastalıkta köpekler gelişim başında

-Tedavi köpekleri kanser hastalarına maneviyat oluyor

İSTANBUL – Gelişen tababet dünyası ve afiyet teknolojisi kanserle mücadelede hız kesmiyor. Bicik kanseri farkındalık haftasında gözler aynı kez henüz sinsi hastalığa çevrildi. Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Tavır Küçüktülü, “Gülgûn kurdelemizi köpeklerle inşa etmek istedik” dedi.

Ünlü isimler bicik kanseri üzere tıpkısı araya geldi

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile Türkiye Meme Başı Hastalıkları Dernekleri Federasyonu eliyle rastgele sene Ekim ayında ve dünyada “Meme Başı Kanseri Farkındalık Kocaoğlan” kendisine kabul ediliyor ve bicik sağlığı için etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bicik Kanseri Farkındalık Kocaoğlan çerçevesinde, Türkiye Bicik Hastalıkları Dernekleri Federasyonu tarafından Umumi Heyet Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yüksek Gülçelik, Türk Radyasyon Onkolojisi Umumi Heyet Başkanı Prof. Dr. Gökhan Özyiğit ve Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Gidiş Küçüktülü, Olimpiyat Atleti Sema Aydemir ve Modacı Beste Korkmaz’ın katılımıyla aynı aktiflik gerçekleştirildi. Meme Başı kanseri farkındalık haftası çerçevesinde pembe tişört giyen köpekler, büyük gülgûn aynı kurdele üstünde meme kanserinin farkındalık kurdelesi şeklinde oturdu.

“Terapi köpekleri, hastalar tedavi alırken sakinleşmesine ve stresten ırak kalmasına yardımcı oluyor”

Türkiye Bicik Hastalıkları Dernekleri Federasyonu tarafından Umumi Heyet Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şanlı Gülçelik, “Bicik kanseri kadınlarda arz kalın tanıdık amansız hastalık. Özellikle 40’lı yaşlardan sonraları ülkemizde dahi dünyamızda bile riziko grubu aceleci ayrımsız şekilde artmaya başlıyor. Bizim yeryüzü şişman amacımız amansız hastalık tanısını erken başlamak ve aceleci benzeri şekilde onarmak. Tedavi üstüne dünyada ayrımsız hızda başarıya sahibiz. Alelhusus tedavi köpekleriyle federasyonumuzun üstelik kuma paydaşı namına yaptığımız çalışmalarda hastaların otama alırken sakinleşmesine ve stresten ırak kalmasına havari oluyor” şeklinde konuştu.

Türk Işıma Onkolojisi Umumi Heyet Başkanı Prof. Dr. Gökhan Özyiğit, “Amansız Hastalık tedavisine başlamadan ilk hastalar kızgın olabiliyor. Bu tedavilere başlamadan önce kısa süreliğine bile olsa sağaltım köpekleriyle geçirecekleri vakitler bu civar gerginliği azaltmada koruyucu olan aynı tedavi şekli” dedi.

“Pembe kurdelemizi köpeklerle düşünmek istedik”

Sinsi hastalıkta fert dostların düzeltme gücünü vurgulayan Doç. Dr. Tavır Küçüktülü ise, “Ülkemizde bakir yapıyoruz amma dünyada köpekler tedavi amaçlı kullanılıyor. Kanser hastalarında, otizmli çocuklarda güçlü haddinden fazla alanda köpekler stresi, gerginliği budamak ve hastalara maneviyat, motivasyon yüklemek üzere kullanılıyor. Tığ da haddizatında Esenlik Bakanlığı ile birlikte iki kamer ilk aynı çalışmaya başladık. Ilmî sonuçlarımızı henüz toparlayamadık ama çalışmamız çokça pir gidiyor. Antrparantez tıpkı hastamız sağaltım köpeği ile alay malay tedaviye girerken antidepresan ilaçlarını bıraktı. Çözme böyle olunca bu sene bile ilk teşrin kocaoğlan farkındalık ayında pembe kurdelemizi köpeklerle yapmak istedik” dedi.

Share: