“Unesco Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Ihtifal Programı” Sona Erdi

‘Bozkırın Tezenesi’ nazik şair Neşet Ertaş’ı tesmiye etmek için Kırşehir Belediyesi vasıtasıyla hazırlanan “UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Ihtifal Programı”nın kapanış programında balaban ozanın oğlu Hüseyin Ertaş, 10 sene aradan sonraları bağlamayı eline alıp, oğlu Soyluluk Neşet Ertaş ile alay malay, babasının ve dedesi Muharrem Ertaş’ın türkülerini söyledi. Neşet Ertaş’ın Kızı Döne Ertaş ise yaptığı his gebe konuşmasında, Neşet Ertaş ve onun manevi mirasına illet cemaat çıkılması gerektiğini anlattı.

25 Eylül 2012 tarihinde hayata gözlerini yuman ‘Bozkırın Tezenesi’ Büyük Ozan Neşet Ertaş’ı tesmiye etmek üzere Kırşehir Belediyesi eliyle gerçekleştirilen “UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı” kapsamında düzenlenen etkinlikler Ahzüita haset sona erdi.

Cuma günü Neşet Ertaş Kültür Müzakere Merkezi’nde Okan Erek Öztürk, Kortej Hakim Tokel, Hilmi Şahballı ve Abdullah Tarih marifetiyle “Neşet Ertaş” mevzulu bir siyasal gerçekleştirildi.

Panelistlerin konuşmasının peşi sıra Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş meze alarak programın hazırlanmasında emeği geçenleri kutladı.

“UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı” kapsamında yapılan panelin peşi sıra Neşet Ertaş Firez Laf Merkezi önünden Cacabey Meydanı’na saraka yürüyüşü gerçekleştirildi. Kortejin Cacabey Maydanı’na gelmesinin peşi sıra, dinleti programının açılışı yapıldı.

Şehremini Selahattin Ekicioğlu’nun açılış konuşmasıyla alay malay üç ahit boyunca süren gösteri ve konser programları da başlamış oldu.

Programın geçmiş haset, UNESCO Uluslararası nitelik kazanmasıyla Gürcistan’dan Batumı, İtalya’dan Lady Halo, ve Almanya’dan Duo Malıkı Konserlerini ardı sıra saat 21.30’bile Okan Erek Öztürk görüntü aldı.

Ekicioğlu, 24 Ilkgüz 2022 Cumartesi günü saat 12.00’üstelik Neşet Ertaş Firez Tekellüm Merkezi’nde UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı’na katılan mevki temsilcileri ile alay malay eş tıpkı matbuat açıklaması yaptı.

Gürcistan-Batum Saz Şehri Temsilcisi Mamuka Tamazashvili, İtalya-Pesaro Müzik Şehri Temsilcisi Flippo Galeazzi ve Almanya-Remschaid (Cömert Şehir) Şehremaneti Başkan Yardımcısı Beatrice Schlieper’in birlikte bulunduğu basın açıklamasında konuşan Komutan Ekicioğlu, şunları söyledi:

“UNESCO Çalgı Aleti Şehri Kırşehir, 49 dünya şehri arasından tanıtımı yapılan önce 3 şehir ortada yer alarak konusunda düşen sorumluluğu yerine getirmenin gururunu yaşıyor.

Almanya’dan cömert şehrimiz Remschaid ve farklı UNESCO Şehirlerinin temsilcileri ve ekipleriyle alay malay bu hususi günümüzde tıpkı arada bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

2019 Yılında UNESCO ilimiz Kırşehir’i Yaratıcı Şehirler Ağı’na aldı. Kültüre ehil çıkıldığı devir işlerin daha mebzul yürüdüğünü görüyor ve bu doğrultuda programlar hazırlıyoruz.

5-6 bin yıllık ayrımsız tarihsel ve kültürel birikime sahip olan Kırşehir’imiz ve yöresi Ahi Evran, Hacı Bektaş, Aşıkpaşa, Yunus Emre, Taptuk Emre kadar birçok değer yaratmıştır. Küçük Asya abdal geleneği birlikte bu kültürün bir parçası ve devamıdır. Aşure Ayı Ertaş, Neşet Ertaş, Çekiç Yüksek, Hacı Taşan kadar kültürel mirasımızın gelecek kuşaklara aktarılması üzere Kırşehir Belediyesi kendisine elimizden hangi geliyorsa yapmaya bitmeme edeceğiz. Kültüre topluluk çıkmayan insanlar ve toplumlar; kültürü vakit kaybetmeden kağıt üstünde var sayanlar liyakatli olamazlar. Bizler bu şehrin yöneticileri kendisine bu yılki programımızda siz altın misafir büyüklük şehirlerimizle üstelik buluşarak ayrı ayrımsız mutluluğu yaşıyoruz. Bizim kültürümüzde merbutiyet var, el birliği var, hukuk var; eğer dünyada bile bu değerlerin bilge olmasını istiyorsak bizim Kırşehir’de topluluk çıktığımız gibi gelişigüzel yerde erbap çıkılmalıdır.”

Konuk ülke kent temsilcileri üstelik yaptıkları konuşmalarda, planlı programın önemine vurgu yapılarak Kırşehir’dahi bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Gürcistan-Batum Müzik Şehri Temsilcisi Mamuka Tamazashvili ve İtalya-Pesaro Saz Şehri Temsilcisi Flippo Galeazzi bile Kırşehir’i zat şehirlerinde yapılacak olan programlara çağırma ettiler.

Almanya-Remschaid (Cömert Site) Belediye Komutan Yardımcısı Beatrice Schlieper, yaptığı konuşmasında kendisinin ayrımsız müzikçi olmadığını, yöntem ile uğraştığını ama Kırşehir’da kümeli oldukları bu izlence yardımıyla Kırşehir’in müziğe verdiği sevginin ve ruhun etkisinde kaldığını belirterek gittiğinde bunu anlatacağını belirtti.

Büyük âşık Neşet Ertaş’ın oğlu Neşet Ertaş da burada yaptığı konuşmada, “Bizim kültürümüz aslında acun kültürüdür. Büyüklerimiz ‘doğru birdir’ demişler. ‘İncinsen de incitme’ sözü değme yerde doğrudur. Bu dahi gelişigüzel kültürde doğrudur ve olması gerekendir” dedi.

Cumartesi günü Duran Taşan, Haydar Akyol, Bursa Umum Dansları Topluluğu, İlyas Alkan, Umut Bacanak hayalet alırken, ikinci günün kapanış konserinde Hırslı Özdil, sevenleriyle buluştu.

25 Ilkgüz 2022 aksata haset saat 10.00’da Neşet Ertaş’ın Bağbaşı Mezarlığı’ndaki makber ziyaretini takiben Muharrem Ertaş’ın evi musahabe edilerek Mevlid programı gerçekleştirildi.

Saat 10.00-13.00 arasında Umum TV’bile canlı olarak yayınlanan “Serhan Çeri ile Debdebeli Hatıralar” programına katılan Belediye Başkanı Ekicioğlu, Kırşehir’den tamlık Türkiye’ye ve dünyaya Neşet Ertaş ve Kırşehir ile ait mesajlar verdi. Neşet Ertaş’ın tamam karı bireyleriyle alay malay Gülşen Hümayun, Erkut Özkan, Taşan Kardeşler ve Orhan Altınöz’ün üstelik katıldığı programda Neşet Ertaş hatıraları üstelik anlatılarak onun türküleri seslendirildi.

UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı iş haset Cacabey Meydanı’nda Hacıbektaş Gönüllü Semah Topluluğu’nun semah gösterisi ve Uray Halk Dansları Topluluğu gösterileri ile başlarken; Ege Ertaş, Senet Ertaş, Taşan Kardeşler, Harun Culha, Yunus Savran ve Erkut Özkan hayalet aldı.

Neşet Ertaş’ın vefatının 10. yılı olan 25 Ilkgüz 2022 muamele akşamının sürprizi ise iri ozanın oğlu Hüseyin Ertaş’ın 10 yıl aradan sonradan bağlamayı eline alıp, oğlu Kerem Neşet Ertaş ile gelişigüzel, babasının ve dedesi Aşure Ayı Ertaş’ın türkülerini söylemesi oldu.

Neşet Ertaş’ın Kızı Döne Ertaş ise yaptığı ruh gebe konuşmasında, Neşet Ertaş ve onun manevi mirasına illet erbap çıkılması gerektiğini anlattı.

UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Yâd Programı, sanatkâr Selçuk Balcı’nın konseri ile tamamlandı.

Share: