Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği, BM Acun Turizm Örgütü’nde akredite oldu

Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği, Birleşmiş Uluslar Acun Turizm Örgütü (BMDTÖ) gözetiminde daimi temsilcilik yerine akredite oldu.

Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Burak Akçapar, BMDTÖ’üstelik evvel daimi çaşıt yerine atanmasına ilişik merkezi Madrid’birlikte kâin örgütün binasını konuşma ederek, Genel Yazman Zurab Pololikashvili ile görüştü.

Akçapar, daimi dil avcısı yerine atanmasına ait Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun mektubunu BMDTÖ Genel Sekreteri Pololikashvili’ye deklerasyon etti.

Büyükelçi Akçapar, AA muhabirine, “Türkiye, kurulduğu 1975 yılından beri bu örgütün parçası. Bugün itibariyle çokça henüz dallı güllü şekilde burada baziçe edileceğiz. 2019’dan beri BMDTÖ’nin yürütme konseyi üyesiyiz ve bu üyeliğin devamı amacıyla çalışmaktayız.” dedi.

Pololikashvili ile çok pir benzeri musahabe gerçekleştirdiklerini rapor fail Akçapar, “Acun Turizm Örgütü, turizmi dünyada henüz üstelik geliştirmeyi amaçlıyor. Hedeflerinde biri de sürdürülebilir turizm anlayışının dünyada henüz çok yerleşmesi. Türkiye bu alanda dinamik ve çokça iri mesafeler kat etti. Doğrusu turizmin genelinde bir acun lideriyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

BMDTÖ’nün 2021 yılında Türkiye’den Nevşehir’in Mustafapaşa köyü ile Sakarya’nın Taraklı ilçesini “kırsal turizm destinasyonu” kendisine ödüllendirdiğini hatırlatan Akçapar, Türkiye’nin bu sene üzere namzet gösterdiği yerlerin üstelik bu ödülü kazanacaklarından şüphesi olmadığını kaydetti.

Akçapar, “BMDTÖ’nün hedeflerini paylaşıyoruz. Daimi temsilciliğimiz sebebiyle dünyada turizm alanındaki reis konumumuzu hem sergilemek hem dahi henüz birlikte yetiştirmek üzere güzel düz oluştuğunu düşünüyoruz. Ülkemizdeki turizm sektörünü dahi kutlama ediyoruz. Bunu bütün alay malay başardık.” ifadesini kullandı.

BM’ye ilişkin adına 1975 yılında kurulan ve merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de düz kayran Acun Turizm Örgütü’ne 159 mevki üye.

Türkiye’nin kül üyesi olduğu BMDTÖ, acun turizm gündemi, trendler, uluslararası teşrikimesai olanakları, turizm sektörü ile angajmanlı teknolojik gelişmeler, tetkikat, istatistikler, projeler ve bilgi sağlıyor.

Örgütün 2019’dan bu yana yürütme konseyi üyesi olan Türkiye, 2023-2027 dönemi için üstelik adaylığını koymuştu.

Share: