Palikarya lobisinden ESIR Başkanı Biden’a Türkiye mektubu: Anif aynı cevap vermenizi bekliyoruz

Türkiye ile Yunanistan beyninde gerginlik her geçen dolaşma artarken, ESIR’deki Palikarya lobisinden bakir benzeri etap geldi. Washington’da etkili yerine etkin Palikarya lobisi American Hellenic Institute (CÖMERT), KUL Başkanı Joe Biden’a ayrımsız pusula gönderdi.

“BIDEN’DAN TÜRKİYE’NİN AÇIKLAMALARINA SERT YANIT VERMESİNİ İSTEDİLER”

Mektupta, Biden’dan Reisicumhur Erdoğan ve hükümet yetkililerinin KUL ve Yunanistan’a müteveccih sözlerinin çor yarattığı vurgulandı. 29 Eylül günlü mektupta, Türk yetkililerin açıklamaları ve hamleleri da sıralanırken, mektubun altında birlikte KARDEŞ Başkanı Nick Larigakis’in imzası görülüyor. Biden’a hitaben yazılan mektupta, ABD Başkanı’nın Türkiye’nin açıklamalarına kaba benzeri şekilde yanıt verilmesi istendi.

“TÜRKİYE’NİN YUNANİSTAN KARŞITI TUTUMU DERİN ENDİŞE YARATIYOR”

Sözcü gazetesinde düz düz habere göre mektupta Larigakis, “Toptan krizin yaşandığı zamanlarda MEMLUK’nin liderliğine elan önceki olduğumuzdan haddinden fazla daha fazla ihtiyacımız var. Türkiye hükümetinin Yunanistan ve KÖLE karşıtı tutumu koyu tıpkısı endişe yaratıyor. Proaktif başlamak ve krizi engel olmak herhangi bir ahit henüz iyidir. Fenomen kontrolden çıkmadan evvel Cumhur Reisi Erdoğan ve Türkiye hükümetini BENDE hükümetinin mesul tutmasına gerekseme var” dedi.

“İKİNCİ BİR UKRAYNA VAKASI YAŞANABİLİR”

ABD Başkanı Yardımcısı Kamala Harris, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve KÖLE Defans Bakanı Lloyd Austin’e dahi gönderilen mektupta, “Diplomatlık elitleri tarafından, ‘NATO müttefiki’, ‘İslam dünyası amacıyla cila model’ ve ‘doğu ile günindi ortada köprü’ yerine tanımlanan Türkiye’ye çıktı destek verilmemesi gerekiyor” ifadesi üstelik kullanıldı. Yunan lobisinin Biden’a gönderdiği mektupta, Türkiye’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ı nehiy edebileceği dahi tez edilirken ‘İkinci bir Ukrayna vakası yaşanabilir’ denildi.Share: