Türkiye’nin ilhak kararı tepkisine Rusya’dan önceki istimara: İki mevki arasındaki ilişkiyi zedelemez

Rusya’nın Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ulama etmesi, dünya genelinde balaban yankı uyandırdı. Avrupa ve ESIR ülkeleri, Rusya’nın bu hamlesine sert tepki gösterirken, Türkiye Dışişleri Bakanlığı yoluyla yapılan açıklamada da Rusya’nın ulama kararları kınanarak, tanınmadığı anlatım edildi. Rusya cephesinden Türkiye’nin bu hamlesine ilişik geçmiş yorumlar ise çok geçmeden geldi.

“KIRIM’I ÜSTELIK TANIMADILAR AMMA BU BAĞ KURMAMIZI ENGELLEMEDİ”

‘Govorit Moskva’ Radyosu’na konuşan Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başbuğ Bir Numara Yardımcısı Cabarov, Ankara’dan bu adımı beklediklerini belirtti. Cabarov, “Eskiden Kırım’ın Rusya Federasyonu ile birleşmesini birlikte tanımadılar. Fakat bu bizim iktisadi ilişkiler geliştirmemizi ve bağlar kurmamızı engellemez” dedi.

“KARARIMIZIN TANINMASINA İHTİYACIMIZ YOK”

Ankara’nın bahis konusu 4 bölgenin Rusya ile birleşmesi ile ait yapılacak referandumu da tanımayacağı üstüne açıklamalarını üstelik hatırlatan Rus Senatör, “Bu bölgelerin Rusya’nın benzeri parçası haline gelmesinin tanınmasına ihtiyacımız var mı? Banko yok. Zira arsıulusal hukukun konusu bölgeler değil, Rusya’nın kendisidir. Rusya de öz öznelliğini mufassal ant ilk kanıtladı” diyerek savundu.

NELER YAŞANMIŞTI?

30 Eylül’da Kremlin’üstelik Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojya bölgelerinin Rusya’ya bağlanmasıyla ait dört ayrı anlaşma imzalanmıştı. Rusya Esas Mahkemesi da kullanılmamış bölgelerin ülkeye bağlanmasına ilgilendiren anlaşmaları onayladı.Share: