Pentagon başka Beyaz Zehir Saray apayrı konuşuyor! ABD’den Türkiye’nin Pençe Tığ Harekatı’na ilgili kavrayışsız etap

İstiklal Caddesi’nde PKK/PYD’li teröristlerin bombalı saldırısı sonrası harekete geçen Türkiye, hem Irak’ın kuzeyine hem üstelik Suriye’nin kuzeyine Pençe Kılıç Harekatı’nı başlattı. Gelgel harekatı ile çokça sayıda yıldırıcı atıl arkaç getirildi. Türkiye’nin operasyonları acun gündeminde bile geniş düz buldu. Alelhusus MEMLUK’den mevrut iki farklı izah özen çekti.

MEMLUK DEFANS BAKANLIĞI OPERASYONA KARŞI ÇIKTI

BENDE Savunma Bakanlığı konu hakkında zaman sabahleyin saatlerinde yaptığı açıklamayla operasyona karşı artık. Türkiye’da sivilleri hedef kayran roket saldırılarının kınanmadığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Suriye ve Irak kuzeyine Türk hava saldırılarına ve Suriyeli Kürtlerin Türkiye’nin güneyine kullanılmamış saldırılar gerçekleştirdiğine dair duyum gördük. Bunlar, DEAŞ’a alın savaş ve grubun yeniden dirilmemesi üzere kuma hedefleri zılgıt ediyor. MEMLUK Savunma Bakanlığı, Suriye’deki durumu istikrarsızlaştıran herhangi bir cins askeri hamleyi veya Irak hükümeti ile eş güdümlü edilmeden askeri faaliyetlerin gerçekleştirilmesiyle Irak egemenliğinin ihlal edilmesini reddediyor.”

BEYAZ ZEHIR SARAY: TÜRKİYE’NİN TERÖRE KARŞI KENDİNİ DEFANS HAKKI VAR

Beyaz Saray’dan ise akşam ezanı saatlerinde alelacayip tıpkı açıklama geldi. Türkiye’nin teröre karşı kendini defans hakkı olduğu tamlanan açıklamada, “Türkiye’nin güneyinde yasal yıldırı tehdidi sürüyor. Kendisini defans hakkı var” denildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KUL’NİN ARTIK BİZİ BİLMESİ LAZIM

Öte yandan Tren ziyareti dönüşü konuşan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Biz bu operasyonla ilişkin hangi Sayın Biden’la ne Sayın Putin’le değme musahabe yapmış değiliz. Sahiden bu olayda da olduğu kabilinden, değme ant söylüyoruz ya, ayrımsız şeb akılsız gelebiliriz. Türkiye’nin güvenlik teşkilatı, bizler icazetli çalışmıyoruz. Tığ eğer bire bir adım atacaksak bunun kararını veririz ve bu adımı bile atarız. Bu konuda Amerika’nın bundan sonra bizi bilmesi geçişsiz. Herhalde biliyordur. Bundan sonraki süreçte doğrusu bizim çok elan majör adımları azimli bire bir şekilde kuşkusuz atacağımızı, atmamız gerektiğini dahi inşallah hepsi görecek” ifadelerini kullanmıştı.

Share: