Türkiye’de 4.1 milyon sevimli borç batağında

Akıbet dönemde Türkiye’yi etkisi altına düz soylu erki kriz ve erdemli enflasyonun etkileri vatandaşlarda gelişigüzel alanda hissedilmektedir. Bu alanlardan bir tanesi üstelik güven kartı ve güven borçlarıdır. Konuyla ilgilendiren, Mehtap Özcan Ertürk’ün Sözcü’deki haberi şöyle:

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Riziko Merkezi verilerine bakarak, 2022’da para şişkinliği hemencecik üç hanelere yükselirken, ferdî kredi yahut ferdî yüreklilik kartı borcundan ekolojik ortam kanuni takipteki hayat sayısı ise Aile-Mayıs 2022 döneminde 748 bin 437 emanet oldu. Bu nüsha 2021 yılının benzeri döneminde 408 bin 913 kişiydi. Sonunda bireysel güven ve ferdî kredi kartı borcunu ödememiş güç sayısı Mayıs 2022 itibarıyla 4 milyon 147 bin 977’ye ulaştı. Ferdî itimat kartlarını üstelik içeren bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklar ise benzeri önceki yıla bakarak yüzdelik 55 artış ile 30.5 milyar TL oldu.

TBB Risk Merkezi mayıs ayı raporuna göre, takipteki krediler hariç bireysel emniyet kullanan güç sayısı sonuç bir yılda kestirmece 1.7 milyon güç artarak 36.1 milyon kişiye ulaştı. Verecekli kişilere ilişik sayı farkı güven bakiyesi ise 33 bin 400 TL’ye daha çok. adam başına sayı farkı ferdî cesaret (cesaret kartı dahil) hep bakiyesi genişlik erdemli iller ise sırasıyla, Ankara, İzmir, Tekirdağ oldu.

Yüzdelik 69’u ihtiyaçtan kullanıldı

Bankacılık Aranjman ve Bakı Kurumu’nun (BDDK) verilerine bakarak 22 Orak Ayı itibarıyla 1 trilyon 207 milyar TL’ye ulaşan hep tüketici itimat ve itimat kartları hacminin yüzde 69’unu gerekseme kredileri ile ferdî emniyet kartları oluşturuyor. Vatandaş anlık ihtiyaçları ve günü çevirmek üzere itimat kullanmayı yeğleme ederken, bitiren kredilerinde limitler 50.000-70.000 TL aralığına indi. Verilere göre vatandaşın bankalara olan emniyet ve kart borçları sonuç ayrımsız yılda 327 bilyon TL artma gösterdi.

Marketlerde kartlarla rekor kırıldı

Hayat pahalılığı kendini itimat kartı harcamalarında dokunaklı bir biçimde kendini gösteriyor. BDDK verilerine bakarak bireysel cesaret kartları hacmi 22 Temmuz bakımından 286 bilyon TL’yi buluyor. 2021 yılı Temmuz ayında bu takanak 171.3 bilyon TL, 2000 yılı Orak Ayı ayında ise 120.2 milyar TL idi. Forma Bankası’nın kartlı masraf verileri, bu yıl özellikle market alışverişinde tarihi rekorlar kırıldığını gösterdi.

Banka borçları keder yaratıyor

 

VEZNECI BORÇLUSUNA SİCİL AFFI GELİYOR

 

HÜKÜMET VEZNECI BORÇLARINA KEFİL

 

Share: