Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi: “Refah seviyesi yükseliyor ve sofralarımız o çarkıt sofralar değil”

Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişçi: “Zenginlik seviyesi yükseliyor ve sofralarımız o sakat sofralar değil”

“Tıbbi ve hoş kokulu bitkilerin un, yağ ve şekerin yetiştirildiği yerlerde yetiştirilmesine katiyen müsaade etmeyeceğiz”

KOCAELİ – Kocaeli’da planlı ‘Yerli Yönetimler ve Tarım Çalıştayı’na katılan Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Kocaeli amacıyla kent tarımı yapılabilir. İstanbul’a Türkiye’üstelik yetişen sebze ve meyvenin yüzde 25’i gidiyor. 76 ilden gidiyor ve 270 bin kamyonla taşınıyor. Bu kamyonlar 140 milyon kilometre misil ikmal ediyor ve 117 bin titrem karbondioksit salıyor. Kocaeli’nin İstanbul üzere tarım üretimi yapması ve bunu incelemesi gerekir” dedi.

Arsıulusal Tarım Şehirleri Birliği (Agricities) aracılığıyla Kocaeli’birlikte 30 büyükşehirin katılımıyla ‘2. Evcil Yönetimler ve Ekincilik Çalıştayı’ düzenleniyor. Kocaeli Kongre Merkezinde düzenlenen programa Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Tarım ve Orman Vekil Yardımcısı Nihat Pakdil, Arsıulusal Tarım Şehirleri Birliği Genel Sekreteri Mücahit Sami Küçüktığlı, Ilbay Seddar Müşkül, DÜRÜST Tümen İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Afrika, Somali, Balkan ülkelerinden belediye başkanları, 30 büyükşehir belediyesinin yöneticileri, belediyelerin zirai ve kırsal hizmetler dairesi yöneticileri, mülki idare temsilcileri, özel sektör yatırımcıları, çiftçiler ve akademisyenler katıldı. 4 Kasım tarihine büyüklüğünde gerçekleştirilecek çalıştayda mevki tarımının henüz ferah noktaya getirilmesi amacıyla istişarelerde bulunuldu.

Programın açım konuşmasını yapan Kocaeli Valisi Seddar Çetince, “Türkiye aut ticaret hacminin kısaca yüzde 18’i ilimizde gerçekleşiyor. Geçen yılki tecim hacmimiz tahminî 93.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatımız ise 33.5 bilyon dolarla, Türkiye’deki yer öndeki şehirlerden benzeri tanesi. Haddizatında uran, bili şehri yerine tanımlıyoruz amma tarımda de büyük tıpkısı potansiyele sahibiz. Fasıl namına tarımda 5. sıradayız, fakat ayrımsız çokça ilden tarımsal üretimimiz çokça henüz fazla. Hatta ekincilik şehri olarak bilinenlerden henüz fazla” dedi.

“Ülkeler ihracat kapılarını bu alanda kapattı”

Tarımın ciddi bire bir kesim olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci ise, “Tarımdan hareketle gıda bizim vazgeçilmezimiz. Bunun amacıyla üstelik bulunurluk, yani sunma güvenliği dediğimiz bire bir terim var. Bulunurluğu tedarik etmek zorundayız. Bunun üstelik iki yolu var. ya üreteceksiniz ya da üretenlerden alacaksınız. Ancak acun anca aynı dönemeçten geçiyor ki bu dönemeçte, çıktı besin milliyetçiliği üzere aynı fehva ortaya bundan sonra. Ülkeler ihracat kapılarını bu alanda kapattı. Kendilerine yeterliliğin hesabını yapmaya başladılar. Nedeniyle bizim da mevki kendisine, hep bunları dikkate alarak çalışmalar yapmamız gerekiyor. 2002 yılında iktidarda olan benzeri öğür yerine bu konularda çokça şükür bir zamanlar ve durumunda atılması müstelzim adımlar bir iki dahi olsa atıldı. Çünkü istihsal amacıyla nasıl tıpkı iradenin ortaya konulması gerekiyor. Büyüklük şayet ahbaplık devletiyse ahbaplık devletinde mevzuat esastır. Mevzuatın olmadığı tıpkı yerde evolüsyon peki mu, tamam olabilir ama benzeri rastlantısal gelişmeden saraka edilebilir. Ahbaplık devletinin olmanın gereği namına oluşturduğunuz mevzuatlarla siz sektörün önünü açarsınız” diye niteleyerek konuştu.

“Bolluk seviyesi yükseliyor ve sofralarımız o sakat sofralar değil”

Konuşmasını sürdüren Icra Vekili Kirişci, “Üretim yaparken, ‘Bizim neyimiz var, bunu nerede ne şekilde üretmeliyiz?’ kadar soruların cevaplarını vermemiz geçişsiz. Veremiyorsak çözümlerini üretmeliyiz. 2002 yılında tığ iktidara geldiğimizde 65 milyon erkek vardı. Zaman 85 milyon zat var. 20 milyon insan bunu konusunda eklendi. Bu 20 milyon nüfusun neye karşılama ettiğini söylemeyeceğim. Zira o tarımıyla bize denk gösterilen ülkelerin nüfusunda üzerlerinde olan aynı özlük serencam 20 yılda nüfusumuza eklemlenmiş durumda. Refah seviyesi yükseliyor ve sofralarımız o sakat sofralar değil. Çocukluk yıllarımızda bulgur pilavı, katık ve salata yapılmışsa o gün stabil misafir vardı, amma demincek bu menüye bakan yavru, dinç namevcut. Dolayısıyla bizim burada nişane çeşitliliğine gitmemiz gerekiyor. Bu ülkeyi müzakere fail 15 milyon turistimiz vardı ama zaman 50 milyona bundan sonra. Bu tam değil çünkü yeryüzü sıradan ülkelerde bile turizm nüfusun uygun eşiti olmalı deniliyor. Bu yüzden 85 milyon bizim önceki ulaşmamız müstelzim hedeftir. Amma 50 milyon üstelik bizim üzere önemlidir zira 2002’ye bakarak 3 katından fazla tıpkısı artma var. O dahi yetmedi 2002 yılında 2.8 milyar dolarlık ihracat vardı. 2021 yılında 25 milyar dolar, 2022 yılında 30 milyar dolar olacak, cumhuriyetimizin 100. yılında de bu 2002’deki toplamı 36 milyar dolar eden mecmu Türkiye’deki ihracatının eşdeğeri tıpkı ihracat tek başına tarımda gerçekleştirilmiş olacak” ifadelerini kullandı.

“Kocaeli amacıyla site tarımı yapılabilir”

Torağın korunması ve suyun azimkâr kullanılması gerektiğini söyleyen Vekil Kirişci, “Tarıma bilimi ve teknolojiyi yansıtmamız gerekiyor. Kocaeli amacıyla şehir tarımı yapılabilir. İstanbul’a Türkiye’de yetişen sebze ve meyvenin yüzdelik 25’i gidiyor. 76 ilden gidiyor ve 270 bin kamyonla taşınıyor. Bu kamyonlar 140 milyon kilometre nöbet ikmal ediyor 117 bin titrem karbondioksit salıyor. Kocaeli’nin İstanbul amacıyla bu üretimi yapması ve bunu incelemesi gerekir. Kocaeli’üstelik bağımlı iri aynı şehir ve 2 milyonun üstünde nüfusu var. Türkiye’üstelik beşinci sırada nefer fazlalığı itibarıyla amma tarım arazileri itibarıyla arazi büyüklüğü noktasında Türkiye’da 75. tam. Bu manada haddinden fazla gerilerde” dedi.

“Tıbbi ve aromatik bitkilerin un, yağ ve şekerin yetiştirildiği yerlerde yetiştirilmesine katiyen cevaz etmeyeceğiz”

Herkese davet etmek istiyorum diyen Vekil Kirişci, “Mühim dediğimiz sektörün mühim ürünleri vardır. Tıbbi ve hoş kokulu bitki. Buna ödenen döviz var. Yani dışarıdan ithal ettiklerimiz var, bizim da üreterek ihraç ettiğimiz var fakat biz bunları ayak tabanı arazide un, yağ ve şekerin yetiştirildiği yerlerde yetiştirilmesine asla cevaz etmeyeceğiz. Bu konularda domestik yönetimler olarak kırılan olmamız gerekir. Suyu ihtisaslı kullanmalıyız. Çünkü ekincilik suyun 3’te 2’sini tüketen tıpkı kürsü. Yerel yönetimlerin kırsalla kenti barıştırması gerekiyor, bir vakitler bu hatalı yapıldı. Tıpkısı ‘Zeytin yağlı yiyemem amma basmada fistan giyemem ama’ dedirtip bu türküleri söylettirip bizim elimizden zeytin ve tereyağını alarak onun yerine margarini koyanlar oldu. Onun kurtuluşunu gelip kentlerde aradık ama kentlerin etrafında sağlıksız hayat alanları oluşturduk. Kentin ayrı kırsalın ayrı kültürü vardı amma bunlar çatıştı. Domestik yöneticilerden istediğim kırsala rastgele zamankinden elan aşkın hassaslık gösterelim. Kentten kırsala tıpkı sönüş başladı. Körlerin hayat merkezleri, sosyalleşme alanları olmalı. Sosyalleşme olanlar oraya kurmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Yakın zamanda Tarım Orman Deneyimsizlik Konseyi yapacağız”

Pandemiyle alay malay kentten kırsala makul bire bir gün başladığını söyleyen Vekil Kirişci, “Yaşıt bir köyü yaşıt seçtik. Icra Vekili Meram Kurum’un üstelik desteğini alırız diye onun köyünü seçtik. Orada benzer bire bir kırsal hayat oluşturmaya çalışıyoruz. Nezaret adına elimizden geleni yapmaya hazırız. Köylerin dirim merkezleri, sosyalleşme alanları olmalı. Sağlık, eğitim ve sosyalleşme namına köylere ara sıra birimleri taşımamız gerekiyor. Mail zamanda Tarım Orman Gençlik Konseyi yapacağız. Bunu belediyelerimizde haddinden fazla yalın kat aynı şekilde yapabilir. Bu Ekincilik Orman Gençlik Konseyi dahi dünyada ayrımsız önce olacak. Tarımda cümbüş gösterenlerin yaşı 55 yaş ve beden. Benim yaşımdaki adamdan inivasyon sokak. Kimden yarar teknofest kuşağından kazanç. Gençlerin de kırsala tarıma olan ilgisini arttırmamız ve onları teşvik etmemiz gerekiyor. Reisicumhur Recep Takbih Erdoğan’ın diplomatik başarısıdır tahıl koridoru. Gündeme gelen tıpkı hububat koridoru askıya alındığı güne büyüklüğünde hep taşınan sefine sayısı 433. Bu gemilerle 10 milyon ton civarında hububat ilkin kalkışmak için ürünler taşındı. Maalesef yüzde 61’i buna sunma birkaç ihtiyacı olan ensesi kalın ülkelere gitti. Arz çok ihtiyaç duyanlara dahi çabucak yüzde 5.4-6’lık kısmı gitmiş oldu. bu adaletsizliği ortadan kaldıracak dirilik yerli yöneticilerdir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra Bakan Kirişçi’ye bergüzar verildi ve şişman foto çekildi.

Share: