Son dakika selen | Kdz. Ereğli Uray İtfaiyesi, Kentsel Arama Kurtarma Ekibi Kuruyor

Kdz. Ereğli Belediye Reisi Halil Posbıyık’ın talimatıyla Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde 15 kişiden oluşan Kentsel Arama Istirdat Ekibi oluşturuluyor. Personel eğitimleri İçişleri Bakanlığı Kıran ve Ivedi Nitelik Yönetimi Başkanlığı yoluyla veriliyor.

Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde Akarsu şeş ve Akarsu Üstü Taharri Kurtarma Ekibi’nden sonraları Kentsel Arama Kurtarma Ekibi kuruluyor. 15 yabanlık ekibe eğitimler, İçişleri Bakanlığı Kıran ve Ivedili Boyut Yönetimi Başkanlığı yoluyla veriliyor.

İtfaiye Müdürü Muhammet Uca Acı, çalışmalar için şu bilgileri verdi:

“Belediye Başkanımız Sayın Halil Posbıyık’ın talimatı ile İtfaiyemizin bölgemizde takım namına bir numara olduğu kabil, terbiye ve vukuf üzerine bile en üst seviyede olması için çalışmalara başladık. Bünyemizde Su altı ve Su üstü Kontrol Kurtarma Ekibi’nden sonra Kentsel Kontrol Kurtarma Ekibi kuruyoruz. Bunun üzere Afet ve Acil Ebat Yönetimi Başkanlığına terbiye almamız üzere müracaatımızı yaptık. AFAD vasıtasıyla 15 personelimiz  5 parça ve 5 haftadan oluşan Kentsel Kontrol Kurtarma eğitimlerine başladılar. 26 Eylül 2022 Tarihinde Samsun AFAD’tan mevrut kol ile ilçemiz Cumhuriyet El Evi’nde başlayan yetişek, Sakarya AFAD’tan mevrut ekipler ile 14 Ekim 2022 tarihine kadar devam etti. 17 Ekim 2022 – 28 Ilk Teşrin 2022 tarihleri ortada 15 İtfaiye Personelimiz Ankara AFADEM’dahi (AFAD Eğitim Bilimi Merkezi)  eğitimlerine bitmeme ediyor.

“KDZ. EREĞLİ II.DERECE YER SARSINTISI BÖLGESİNDE”

Ekibimizin bu eğitimi almaları sonucunda bünyemizde kâin Su altı ve akarsu üstü Taharri Istirdat Ekibi ile birlikte antrparantez de Kentsel Taharri Kurtarma Ekibi bile kurulmuş olacak.

Kdz. Ereğli İlçemiz II. Sarsinti Bölgesi alanındadır. I. Yer Sarsintisi Bölgesine yeryüzü yakın mesafede olan tıpkısı ilçe namına anbean olağanüstü durumlara takkadak ve çabuk tıpkı şekilde müdahale edebilmemiz için ekipman ve eğitim bilimi konusunda baştan sona hazır vaziyette bulunmamızın sorumluluğunun bilincindeyiz.

Ülkemizde meydana gelen Elazığ depremi, Antalya orman yangınları, Kastamonu yeğin felaketi kadar bir haddinden fazla olaya müdahaleye ve takviyeye giden İtfaiyemiz bölgesinde dinç teşkilat yapısıyla kendiliğinden sonsuz saraka ettirmektedir ve halkın gözünde tabiat kazanmaktadır. Bu ivmeyi devam yol açmak üzere sonsuz çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Share: