Diyarbakır haberi: Diyarbakır Milli Eğitim Bilimi Müdürü, Erdoğan’ın Mitingine Ortaklık İçin İlçe Müdürleri ile Meslek Ekol Planlama Yaptı: Hedeflediğimiz Kalabalığı Oraya…

SİNAN TARTANOĞLU

Diyarbakır İl Milli Yetişek Müdürü Garaz Küçükali’nin; Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Teşrinievvel Ahzüita haset Diyarbakır’da yapacağı mitinge okullardan katılma seçmek için kaza milli eğitim bilimi müdürleri ile toplantı yaptığı ortaya imdi. Toplantıda, meslek ekol planlama yapıldığı, bire bir ilçe milli terbiye müdürünün mitinge katılması amacıyla temas okuldan ayrımsız başöğretmen, iki müdür muavini, bire bir odacı, iki öğretmen belirlediğini, bu şekilde mitinge 500 ile 1000 can ortada ortaklık sağlanacağını belirttiği aktarıldı. Küçükali’nin ise “Mefret aynı miting, zaruri desteği sağlamamız lazım. İnşallah kardeşlik ile amaçladığımız hedeflediğimiz kalabalığı oraya toplayacağız. Emniyetli olun ki Türkiye’nin sunma koca mitingi bu olacak. Ayrımsız meşale yanacak buradan, istem edilen hareketli toplanırsa…” dediği ifade edildi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Ilk Teşrin Alım Satım günü, Diyarbakır’birlikte dolgun açım törenine katılacak.

Erdoğan’ın Diyarbakır programının 15 Ilk Teşrin’üstelik yapılması planlanmış, ancak 14 Ilk Teşrin akşamı Bartın Amasra’dahi 41 beyaz zehir işçisinin yaşamını yitirdiği eroin kazası zımnında ertelenmişti. Programını nakız eden Erdoğan, afet bölgesine gitmiş ve incelemelerde bulunmuştu.

Edinilen bilgiye bakarak, Diyarbakır İl Milli Yetişek Müdürü Maksat Küçükali, 19 Ilk Teşrin’da kaymakamlık milli eğitim bilimi müdürleri ile benzeri güruh yaptı. İl Milli Terbiye Müdürü Küçükali, toplantıda; Erdoğan’ın 23 Ilk Teşrin programını hatırlattı.

“ÖNEMLİ BİR MİTİNG, GEREKLİ SAĞLAMAMIZ LAZIM”

Küçüali’nin, ilçe milli eğitim bilimi müdürlerine; 15 Ilk Teşrin mitingi öncesinde ayrımsız planlama yaptıklarını, o planlamanın motamot uygulanacağını ancak miting amacıyla toplanacağı söylenen sayının yeterli olmadığını belirttiği öğrenildi. Küçükali’nin, “Şanlı ayrımsız miting, mukteza desteği sağlamamız geçişsiz” dediği kaydedildi.

Küçükali’nın ayrıca; yer milli yetişek müdürlerine, ekol müdürlerinin tamamına aracısız tasarı atmamaları talimatını verdiği aktarıldı. Küçükali’nin, “Gâh kaymakamlık müdürlerimiz, ekol müdürlerimize akıl atmış. Demiş ki, ‘İl Müdürümüz bizden şu kadar sayıda katılma bekliyor. Hep öğretmenlerini ayarlasın. Herkes şu sayıda elemanını, öğretmenini, hizmetlisini toplasın. Miting alanında çeksin, bana atsın, ben birlikte milli eğitim müdürüne atacağım.’ Bu şekilde tıpkı mesajı müdürlere çekmeniz doğru değil” dediği tabir edildi.

“GÜVENDİĞİMİZ MÜDÜRLERLE BİREBİR ÇALIŞIYORUZ”

Küçükali’nin “Siz müdürlerinizi biliyorsunuz. Kim bu işe iştiyak vermiş, ki akva; onlarla irtibata geçiyorsunuz. O müdürleriniz bile okullarındaki öğretmenleri biliyor. Güvendiği öğretmenlerle birebir görüşüyor. Sair öğretmenlere zaten valilikten ayrımsız sıkıntı gidiyor, katılımları ile ilgilendiren. Okuntu gidiyor parçalanmamış öğretmenlere. Ama biz güvendiğimiz müdürlerle birebir çalışıyoruz, onlar güvendikleri öğretmenlerle birebir çalışıyorlar” dediği belirtildi.

Küçükali’nin sözlerinin arkası sıra kâh kaymakamlık milli terbiye müdürlerinin, mitinge katılımı temin etmek üzere nasıl bir düzenleme yaptıklarını anlattığı rapor edildi. Bir ilçe milli terbiye müdürünün beherglas şube müdürüne 5 ekol müdürü; 5 meslek müdürünün rastgele birine da 10 meslek müdürü zimmetlediğini; gelişigüzel okuldan tıpkısı başmuallim, iki müdür yardımcısı, bir odacı, iki hoca belirlediğini, bu şekilde mitinge 500 ile 1000 güç arasında katılma sağlanacağını belirttiği aktarıldı.

“BİR MEŞALE YANACAK BURADAN, ISTEK EDİLEN KALABALIK TOPLANIRSA”

İl Milli Eğitim Müdürü Küçükali’nin toplantıda serencam olarak şu yönde tıpkı açıklama yaptığı rapor edildi:

“Bu Meclis’e büyüklüğünde taşındı. ‘Diyarbakır İl Milli Yetişek Müdürlüğü şöyle yapıyor, böyle yapıyor’, diye niteleyerek. Kebir mi, hiç yüce değil amma. Tekrar biz işi usulüne akla yatkın yapalım. İşi cimri tutmamız gerekiyor. İnşallah kardeşlik ile amaçladığımız hedeflediğimiz kalabalığı oraya toplayacağız. Tehlikesiz olun ki Türkiye’nin sunu balaban mitingi bu olacak. Tıpkısı yanarca yanacak buradan, ikbal edilen kalabalık toplanırsa…”

YILDIRIM KAYAÇ: “ÖĞRETMENLERE DOKUNMAYIN. ÖĞRETMENLE OYNAMAYIN”

CHP Ankara Mebus Sebep Kaya, konuyla ilişik ANKA Bilgi Ajansı’na şu değerlendirmeleri yaptı:

“Diyarbakır İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü, ekol müdürlerine yegâne yegâne ulaşamayacağı amacıyla ‘Saadet Zinciri’ oluşturmuş. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’a gidecekmiş. Adalet ve Kalkınma Partisi sıfatıyla, orada miting yapacakmış. Bu mitingin neşeli olabilmesi üzere; Diyarbakır İl Milli Yetişek Müdürü, yegâne yegâne ilçe milli terbiye müdürlerini arıyor. her bir kaymakamlık milli eğitim bilimi müdürüne, 10 ekol müdürü zimmetli. 10 meslek müdürü, tıpkı başka 10 ekol müdürüne zimmetli. Seçkin okuldan bire bir başöğretmen, müdür yardımcısı, işyar, hoca atılmak için mecmu 10 sevimli getirme zorunluluğu var. Bu getirme zorunluluğunun ispatı dahi miting alanından selfie çekecek sarıklı ve ekol müdürüne gönderecek. Meslek müdürü kaza milli eğitim müdürüne, ilçe milli terbiye müdürü dahi milli yetişek müdürüne gönderecek.

Sayın Milli Terbiye Müdürü, senin görevin eğitim bilimi yazmak. Gitmeyen öğretmene hangi yapacaksın? Hangi hukuki gerekçe ile o mitinge gitmeyen öğretmene anket açacaksın. Sizde on paralık mi hicap namevcut. On Paralık mi utanma yok? Ey Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan. Mitingde kalabalık almak istiyorsan, politik iradenle topla. Hiç kimseyi, cebren öz mitingine nida ettirip, daha sonra da CHP Umumi Başkanı Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’na hodri meydan çekme. Hodri vadi çekeceksen; kendi politik örgütlerinle, ülke başkanınla, kaza başkanınla… Henüz geçmiş sana düşünce veren seçmeni kaybettin onu biliyoruz. O seçmenle buluşmayı denesene.

Diyarbakır Valisi’ni, Diyarbakır İl Milli Terbiye Müdürü’nü uyarıyorum. Öğretmenlere dokunmayın. Öğretmenle oynamayın. Sarıklı, kişi isterse, tıpkı siyasal partinin mitingine masraf öz taleplerini haykırır. Amma tek kimesne öğretmeni cebren bu asıl mitinglere götüremez.”

CHP’li Kaya antrparantez, Küçükali’nin kaza milli terbiye müdürleri ile yaptığı toplantının gürültülü kaydının ortaya çıktığını belirterek, toplumsal iletişim araçları hesabında; Cumhur Reisi Erdoğan’ın Diyarbakır’dahi yapacağı mitinge, öğretmenlerin katılımı için gravite yapıldığını açıklamıştım. Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Tasavvur Küçükali’nin miting amacıyla meslek yönetimlerine buyuru veren patırtılı kaydı imdi” açıklamasını yaptı.

KÜÇÜKALİ GÜN YAPMADI

ANKA Olgun Ajansı, ilçe milli yetişek müdürleri ile yaptığı toplantı ve toplantıdaki sözleri ile ilişik namına Diyarbakır İl Milli Terbiye Müdürü Meram Küçükali’ye merhale bıraktı. Bu sabah saatlerinde ulaşılan Hususi Makule Müdürlüğü, güdük sürede ahit yapılacağını bildirdi. Gelişmemiş süre bilahare Hususi Tür Müdürlüğü’nden “İl Milli Yetişek Müdürü’nün ilçelerde ciddi tıpkı programının olduğu, aktarılma içinde ahit yapılacağı” yanıtı verildi. Ancak, haberin servise verildiği 13.30’a kadar temas zaman yapılmadı.

Share: