Son an haberi… Sivas katliamı davasında müruruzaman uyarısı

SİVAS’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ait davada dosyası ayrılan firari sanıklar Erek Sonkur, Ermiş Ceylan ve Maksat Karataş’ın yargılanmasına devam edildi. Avukatlar davanın 10 ay sonra zaman aşımı nedeniyle düşürebileceğini, bu nedenle yargılamanın ‘insanlığa karşı mamul suç’ kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Ankara 1’nci Yoğun Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya bazı müştekiler ve avukatları katıldı. Katılan avukatları, dönemin İçişleri Bakanı, Sivas Valisi, güvenlik müdürü ve uray başkanının tanık namına dinlenmesini ve dosyanın süre aşımı zımnında düşme ihtimalinin ortadan kaldırılması için yargılamanın ‘insanlığa alın işlenen suç’ kapsamında yapılmasını arzu etti. Avukatlar antrparantez Mehabet Fal Kurulu’nun (DDK) Madımak Raporu’nun dosyaya eklenmesi için kuruma abece yazılmasını istedi. Beyanların arkası sıra meydanlık kararını açıklayan duruşma heyeti, esasa ulama sağlamayacağı gerekçesiyle müştekilerin tanıkların dinlenmesi ve DDK raporuna ilişkin taleplerinin reddine değişmeyen verdi. Sanıklar hakkındaki yakalama emirlerinin devamına mütehakkim duruşma, duruşmayı erteledi.

SANIKLARIN DOSYASI ANA DAVADAN AYRILMIŞTI

Ana davada, Ankara 1 Nolu DGM’de vakfedilmiş yargılanan sanıklardan Maksat Sonkur, ‘Toplantı ve Eylem Yürüyüşleri Yasasına muhalefet’ suçundan 3 yıl, Misyon Karataş ve Muazzez Ceylan ise Madımak Oteli’ni yakarak ’35 kişinin ölümüne illet olmak’ ve ’45 kişiyi coşkunluk çıkartmak yoluyla öldürmeye kalkışmak’ suçundan 15’er sene mapushane cezasına mahkum edilmişti. Sanıkların tahliyelerine karar veren mahkeme, haklarındaki hükmün Yargıtay’da bozulmasının arkası sıra esasen görülen davada, bulunamadıkları gerekçesiyle bu sanıklar hakkındaki dosyayı asil sorun dosyasından ayırmıştı.

Share: