Sakarya Valisi Kaldırım’dan “10 Son Teşrin Atatürk’ü Ihtifal Günü” mesajı

Sakarya Valisi Ağır Sıklet Oktay Kaldırım, 10 Kasım Atatürk’ü Yâd Haset nedeniyle kanı yayımladı.

Yaya Kaldırımı, mesajında, bütün hayatını eren vatanı, ülkesi ve milletine adamış, Türk milletinden aldığı güçle temas alanda şişman bağımsızlık mücadelesi vermiş, silah arkadaşlarıyla alay malay Cumhuriyeti kurarak Türk milletine ödül etmiş Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, vefatının 84. yıl dönümünde korku, yağmur, gönül borcu ve şükranla andığını belirtti.

Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği yüksek askeri liderlik ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda ortaya koyduğu cesareti, feraseti ve siyasal dehasıyla dünya tarihine damgasını vuran ender oran adamlarından birisi kendisine milletin gönlünde sunu müstesna yerini aldığını ve orada ilelebet var olmaya devam edeceğini vurgulayan Yaya Kaldırımı, şunları kaydetti:

“Esareti ve esaret altında yaşamayı asla kabul etmeyen soylu milletimizden aldığı yavaş ve inançla değme nev zorluğu azim ve kararlılıkla aşan Gazi Mustafa Eksiksizlik Paşa, vatan kıldığı ülkemizi daha ileriye söylemek ve modern medeniyetler seviyesine fehmetmek amacıyla var kuvvetiyle çalışmış, ülkenin arz edisyon zamanlarında, yetersizlik ve sıkıntıların çıban gösterdiği tıpkısı dönemde cebe arkadaşları ve eren milletimizle birlikte başlattığı bu şişman mücadeleyi her sahada zafere ulaştırmıştır.

Acun tarihine yön vermiş soylu milletin fertleri kendisine bizlere sakıt fariza, Cumhuriyeti sürgit neşelendirmek ve muasır medeniyetler seviyesinin konusunda görmek üzere irtibat ve beraberlik içre bilcümle gayretimizle harıldamak, değerlerimizin, milli hasletlerimizin, kültürümüzün ve benzersiz medeniyetimizin parçalanmamış güzelliklerini ati nesillere aktarmaktır. Bu his ve düşüncelerle, ebediyete intikalinin 84. sene dönümünde Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşları ile İstiklal Savaşı’nın bilcümle kahramanlarına Kocaman Allah’tan yağmur diliyor, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla anıyorum.”

Share: