Sağlıkçılar pembe balonları uçurup meme başı kanserine dikkati çekti

Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesindeki öğretim üyesi ve sağlıkçılar, meme başı kanserine dikkati koymak amacıyla pembe palavra uçurdu.

Üniversitenin Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Asıl Selen Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay ve ekibi, rektörlüğün desteğinde “1-31 Teşrinievvel Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında şifahane girişi ve çevresi ile bazen poliklinikleri gülgûn balonlarla süsledi.

Ardından şifahane başhekimliği önünde tıpkı araya gelip yakalarına pembe kurdele takan öğretim üyesi ve sağlıkçılar, ellerindeki gülgûn balonları havaya bırakarak meme kanserine dikkati çekti.

Hastanenin konferans salonunda bitmeme eden etkinlikte konuşan Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, bicik kanserine dikkati kullanmak üzere yapılan farkındalık etkinliğinin çok eşsiz ve topluma yararlı olduğunu belirterek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Fuat Gündoğdu bile teknolojik aygıt ile tıbbi tesisat anlamında kendilerine destek veren Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkür ederek, “Kanserli hastaların hiçbirinden sevap almıyoruz, buna meme başı protezi üstelik karışma. Hocalarımız kanserli hastalara olağanüstü ara ayırıp hizmet ediyor, tığ birlikte onlara apotr olamaya çalışıyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Akçay üstelik kadınlarda görülen kanserlerin 3’te birini meme başı kanserinin oluşturduğunu belirterek, 8 kadından birinde bu kanserin görüldüğünü anlattı.

“Gelişigüzel 11 dakikada bire bir avrat meme başı kanserinden yaşamını yitiriyor”

Meme Başı kanserinde er teşhisin makro olduğunu vurgulayan Akçay, şöyle devam etti:

“Dünyada rastgele 3 dakikada ayrımsız kadına bicik kanseri tanısı konuluyor ve temas 11 dakikada aynı eş meme başı kanserinden yaşamını yitiriyor. Türkiye’de de oranlar eş. Seçme sene 17 ila 25 bin yeni bicik kanseri tanısı konuluyor. Bu konuda 20 yaşından sonraları temas kadın adet dönemini izleme eden günlerde mutlak memelerini araştırma etmeli, 20-40 gözyaşı arasında 3 yılda bire bir doktora başvurulmalı. Mamografik taramalar ihmal edilmemeli. Meme Başı kanseri er evrede kişileştirme edilirse yüzde 98 oranında bu hastalıktan firar şansı var. Biyopsilerden haddinden fazla korkuluyor, kimesne korkmasın, doktorlara güvensin. “

Etkinliğe katıltan Prof. Dr. Durkaya Örenlik ise meme kanserinin rahat fakat gösterişli seyirli olduğuna işaret ederek, “Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkiye’nin 5. tababet fakültesi, burada herhangi bir alanda 67 senedir cerrahi iş yapılıyor. Akıbet 20 yılımı meme cerrahisi ile geçirdim. Hastanenin umumi cerrahi kliniğinde, dünyanın değme durumunda yapılacak muamele yapılmaktadır. Kimsenin bambaşka yere gitmesine gerek namevcut.” diye niteleyerek konuştu.

Program, organizasyona katılanlara muhtelif ikramlarda bulunulmasıyla sonra erdi.

Share: