Rahat paraşütçülerinin yıpranmamış gözdesi: Asık Tepesi

Çorum’un Bayat ilçesinde mevcut Asılı Tepesi makam paraşütü tutkunlarının eskimemiş gözdesi oldu. Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri çerçevesinde planlı paraşüt şenliğine sporcu ve vatandaşlar ciddi bent gösterdi.

Son yılların arz pop tabiat sporlarından olan rahatlık paraşütü, Çorum’da de gelişmeye devam ediyor. Çorum’un Günü Geçmiş ilçesi, iklimi ve fiziki şartlarıyla ön paraşütünde çekim merkezi olma amacında ilerliyor. İlçede, Bayat Kaymakamlığı ve Günü Geçmiş Belediyesi vasıtasıyla 30 Ağustos Yengi Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen paraşüt şenliği pahal rabıt gördü. Çorum Uçuş Kulübü koordinesinde gerçekleştirilen etkinlikte Samsun, Amasya, Tokat ve Yozgat’tan ilçeye mevrut sporcular, ilçeyi kuş bakışı gören yukarıdan kalkış yaparak gökyüzünde Türk bayrağı açıp eylem yaptı.

“Asılı Tepesi huzur paraşütüne haddinden fazla uygun benzeri düzlük”

Bayat’ın Türkiye’nin bilcümle illerinden sporcuların yan paraşütü amacıyla geleceği bire bir eşkâl olacağını belirten Bayat Şehremini Ekrem Adlı, Asılı Tepesinin yıldız rüzgarlarının kafa ve bitiş noktası olduğu üzere paraşütçüler için konma geçilmez olduğunu belirterek, “Asılı Tepesi keyif paraşütüne çok akla yatkın benzeri kayran. Bura ayrıca teferruatlı açıklık uçuşları içinde makul. Henüz önceki buradan bir sporcumuz kalkış yaparak Konya’ya kadar uçuş gerçekleştirdi ve Türkiye rekoru kırdı. Asılı Tepesinde yapacağımız düzenlemelerle çok henüz degaje katılımlı, arsıulusal etkinlikler düzenleyebileceğiz. Hemen Bayat ve Çorum’dan değil, Türkiye’nin hep illerinden sporcularımızın geleceği aynı suret olmayı planlıyoruz. Bu sayede ilçemizin tanıtımına de ulama sağlayacağız” dedi.

“Bayat doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzelliklere dahi sahip”

Günü Geçmiş’ın saf güzellikleri üzerine de bilgiler veren Ünlü, “Rahatlık paraşütü yahut başka etkinlikler amacıyla gelen misafirlerimiz Kuşçaçimen yaylasında da kamp yapabilirler. Mesire alanında pikniğini yapabilirler. Aileleriyle sunturlu benzeri çevrim geçirebilirler. Bayat saf güzelliklerinin yanında tarihi güzelliklere bile eş. Derekutuğun bölgesinde binlerce almanak madenler bulunuyor”

” Şanlıurfa’nın Göbeklitepesi varsa bizimde Derekutuğun madenlerimiz var”

“Şanlıurfa’nın Göbeklitepe’si varsa bizim Şanlıurfa’dan henüz bozuk geçmişe eş olan Derekutuğun madenlerimiz var” diyen Başbuğ Ünlü, “Burada çıkarılan kızıl ve bakırlar İpek yolu marifetiyle Samsun limanından dünyaya küşade. Ayrıca buradan çıkarılan madenler dünyanın genişlik eski imparatorluklarından Hititlerin başkenti Hattuşa ve Alacahöyük kentinde işleyerek insanlık tarihine cephe vermişler. İlçemiz natürel ve coğrafi örtüsüyle doğal güzelliklere erbap. Kuşçaçimen yaylasında safran yetişiyor. Kızılırmak havzasında flamingo kuşlarımız konaklıyor. Cemi halkımızı buraya davet ediyorum” diyerek konuştu.

“Günü Geçmiş doğa sporlarında kocaman bir potansiyele cemaat”

Bayat Kaymakamı Yunus Emre Bozkurtoğlu üstelik Günü Geçmiş’ın keşfedilmemiş güzelliklere sahip olduğunu belirterek, “Asılı Tepesi gönül rahatlığı paraşütü sporları üzere flaş mekanlardan birisi. Karatepe yaylamız natür sporları ve dinlenme kampı merkezleri noktasında cesim aynı potansiyele eş” diye konuştu.

“Birlik natür tutkunlarını buraya bekliyoruz”

Hitit Danışma ve Tabiat Sporları Kulübü üyesi Uğur Özrüzgar, pir aynı etkinliğe imza atıldığını belirterek, “İlk adına dinlenme kampı etkinliğine katıldık. Mükemmellik aynı yaylası var. Demin karşı paraşütü etkinliğine katılıyoruz. Kül doğa tutkunlarını buraya bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Nurcan Salman ise ilk kez ön paraşütünü deneyimleyeceğini belirterek, bu fırsatı sunan Bayat Kaymakamlığı ve Bayat Belediyesi’ne teşekkürname etti. – ÇORUM

Share: