Putin, 4 bölgenin Rusya’ya bağlanmasına yönelik anlaşmaları imzaladı

Kremlin’de düzenlenen törende Ukrayna’bile ulama edilen 4 bölgenin Rusya’ya bağlanmasına müteveccih anlaşmalar imzalandı. Rusya Ihtişam Başkanı Vladimir Putin, törende yaptığı konuşmada Kiev yönetimine ateşkes, askeri eylemleri derhal tevkif ve meşveret masasına düşüncesiz dolaşım çağrısında bulundu.

Rusya’nın başkenti Moskova’da kâin Kremlin Sarayı’nda, Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinden Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’nın Rusya’ya karışma edilmesine yönelik tören düzenlendi. Rusya Izzet Başkanı Vladimir Putin törende yaptığı konuşmada, bahis konusu 4 bölgenin Rusya’ya bağlandığını duyurarak, “Biliyorsunuz Donetsk ve Luhansk Ahali Cumhuriyetleri, Zaporijya ve Herson bölgelerinde referandumlar yapıldı. Sonuçları değerlendirildi, sonuçlar biliniyor. İnsanlar seçimlerini yaptılar, kesin tıpkısı seçim. Zaman Donetsk El Cumhuriyeti, Luhansk Umum Cumhuriyeti, Zaporijya Bölgesi ve Herson Bölgesi’nin Rusya’ya kabulüne ilgilendiren anlaşmalar imzalıyoruz” dedi.

Rusya’ya katılan bölgeleri konuşma konusu etmeyeceklerini belirten Putin, “İnsanlar referandumda tercihini yaptı. Kiev’i acilen ateşkese çağırıyoruz, bilcümle askeri eylemlerini derhal durdurmaya ve müzakerelere ferasetsiz dönmeye çağırıyoruz. Bugün Kiev yönetimi insanların iradesine saygıyla yaklaşmalı, elden bu şekilde barışa ulaşabiliriz. Zat topraklarımızı elimizdeki eksiksiz imkanlarla koruyacağız. Bakir bölgelerimizdeki insanlarımıza emniyetli ve mebzul tıpkı ati icat etmek amacıyla elimizden geleni yapacağız. Yıkılan site ve kasabaları, evleri, okulları, hastaneleri, tiyatroları ve müzeleri muhakkak baştan inşa edeceğiz. Uran işletmelerini, fabrikaları, altyapıyı, toplumsal ve emeklilik sistemlerini, afiyet ve eğitimi restore yazar geliştireceğiz. Elbette asayiş düzeyini arttırmak amacıyla çalışacağız ve birlikte yeni bölgelerdeki vatandaşların bütün Rusya halkının, tüm ülkenin, cemi cumhuriyetlerin, degaje anayurdumuzun kamu toprak ve bölgelerinin desteğini hissetmelerini sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Şimal Akıntı 1 ve 2 borazan hatlarında meydana mevrut sızıntılara bile değinen Putin, “Yaptırımlar Anglo-Saksonlar için ehliyetli değildi, sabote etmeye başladılar. İnanması edisyon amma Baltık Denizi’nin dibinden geçen Yıldız Akımı arsıulusal doğal gaz boru hatlarındaki patlamaları organize ettikleri benzeri asıl. Gerçekte pan-Avrupa enerji altyapısını yok etmeye başladılar. Bundan kimin üstünlük sağladığı herkese aşikardır.  Kim kazanç sağlıyorsa bunu o yaptı” dedi.

Putin’in konuşmasının arkası sıra Ukrayna’dahi ulama edilen 4 bölgenin Rusya’ya bağlanmasına müteveccih anlaşmaları imzalandı.

Share: