PROF. DR. TAŞKIN: TÜRKİYE ŞUANDA AVRUPA’NIN 1 NUMARALI OBEZ ÜLKESİ

KOCAELİ Bariatrik Cerrahi Çalıştayı’na katılan Prof. Dr. Mustafa Müfrit nüfusumuzun yüzdelik 20’sinin obez olduğunu belirterek, “Türkiye şu anda Avrupa’nın 1 numaralı obez ülkesi. Nüfusumuzun yüzdelik 20’si obez. Tabi kademeli tıpkısı şekilde obez. Anca olunca birlikte hasta bile çok oluyor tabiatıyla kim” dedi.

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 3. Kocaeli Bariatrik Cerrahi Çalıştayı yapıldı. Canlı yayınla ameliyatlarında yapılacağı çalıştayda mütekellim ve Türkiye’da ilk kez obez ameliyatlarını işleyen tekaüt cerrah Prof. Dr. Mustafa Begayet, “Türkiye obezite ameliyatıyla ilişkin yeğleme edilen mevki. Avrupa’nın önündeyiz bu ameliyatlarda. Benzeri tek İtalya’dahi bol bu konuda. Türkiye şuanda Avrupa’nın 1 numaralı obez ülkesi. Türkiye’de Keyif Bakanlığı o büyüklüğünde koruyucu kim bu konuda, kurullardan geçirildiği takdirde heybet veriyor parasını. Izzet parasını verdiği için insanlar geliyor. Özellere dahi giden çokça ama yeniden devletten faydalanıyor. Bizim işler sayımız haddinden fazla. Bizim rahatsız sayımızda çok ve insanımız birlikte haddinden fazla balaban. Avrupa ülkelerinde bire bir numarayız. Nüfusumuzun yüzdelik 20’si obez. Tabi kademeli bire bir şekilde obez. Öyle olunca dahi züğürt üstelik çokça oluyor tabii ki” dedi.

Obez tanısı koydukları gelişigüzel hastaya operasyon uygulamadıklarını söyleyen Kocaeli Üniversitesi Araştırı ve Aplikasyon Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yengi Cantürk ise, “Züğürt önceki geldiğinde hastaların hepsini işler etmiyoruz. Işler vurdumduymaz dönüşümü sıfır aynı vaka. Öncelikle konseyimizde hastalar tartışılıyor. Işler gerekmeyen hastayı kefaret, egzersiz ve ilaçla kontrol altına almaya çalışıyoruz. Her vakaya cerrahi planlamıyoruz. Cerrahi müstelzim vakalara üstelik konseyimizin kararıyla müstelzim yapılıyor” diyerek konuştu.

Share: