Pazarcık esnafı, literatür ev dışındaki hemşehrilerinin yolunu gözlüyor

Kahramanmaraş’ın 69 bin nüfuslu Pazarcık ilçesinde, yaz mevsiminde az dışından mevrut gurbetçiler nüfusu ikiye katlarken, çarşı ve pazarlarda dahi hayatiyet yaşanıyor.

Başta Almanya başlamak için İtalya, Kanada, Amerika Mürekkep Devletleri, Avustralya ve İsviçre’birlikte işlek Pazarcıklılar, yaz aylarını sene boyu hasretini çektikleri memleketlerinde geçiriyor.

Şita aylarında 69 bin olan ilçenin nüfusu, yaz aylarında gelen gurbetçilerle şişman oranda artıyor. Kentte yaz aylarında yoğunlaşan trafikte ecnebi plakalı araçlar dikkati çekerken, çarşı pazardaki cıvıltı ise esnafın yüzünü güldürüyor.

Alelumum atıştırmalık, dolmalık, salça, sıska kâr, ilkbahar ve tarhana çorbası ihtiyaçlarını kaymakamlık esnafından karşılayan gurbetçiler, kent ekonomisine de cesim katkı sunuyor.

Pazarcık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Komutan Yardımcısı Mehmet Müşkül Atmaca, AA muhabirine, yaz aylarında memleketlerine mevrut gurbetçilerin kaymakamlık ekonomisine ve esnafa balaban yardım sunduğunu söyledi.

Caddelerde dolaşan yabancı plakalı otomobiller, mağazalardan ahzüita yapanlar ve mütenevvi aktivitelerde mevcut gurbetçilerle ilçede hareketlik yaşandığını anlatan Akkuş, şunları kaydetti:

“Rastgele esnaf coşkuyla yazı bekliyor. Zira gökçe yazın Pazarcık bambaşka insanlarla karşılaşıyor. Kilolu bire bir gurbetçimiz var. Dünyanın temas yerinden gurbetçilerimiz geliyor, bütünü dahi Pazarcık sevdalısı. Şu an Pazarcık’ta 70-80 bin civarında gurbetçinin olduğunu söyleyebilirim. Tabii bu esnafa de yansıyor. Esnaf sakil, coşkulu günler geçiyor. Gurbetçiler burada daraç dışına götüreceği eşyaları hazırlık ediyor. Yani seçme şekilde rastgele esnafa aracısız evet de bilvasıta yerine çok domuzuna katkıda bulunuyorlar. Şita mevsiminde kendi kendine yeten benzeri Pazarcık, yaz mevsiminde gurbetçilerin de gelmesiyle bambaşka oluyor.”

“Pazarcık’ta alışveriş yaparak ekonomisine bile katkı sağlıyoruz”

İlçede esnaflık eden Mahmut Çetin Akkuş, gurbetçilerin gelişiyle iş yoğunluğunda yüzdelik 100 artım olduğunu aktararak, şehir özlemiyle ilçeye mevrut Pazarcıklılara yeryüzü ferah hizmeti vermeye çalıştıklarını söyledi.

Akkuş, “Mahdut dışından mevrut vatandaşlarımızdan Cenabıhak razı olsun, bize çok balaban faydaları oluyor. Onlara çokça teşekkür ederim, esen olsunlar, var olsunlar. Tümce mutlu, sistem rahat, hepsine teşekkür ediyorum.” dedi.

Almanya’dan gelen Görüntü Alp, ailesiyle 1 yaşında gittiği Almanya’dahi mufassal yıllar havaalanında muhasebe şirketinde çalıştığını söyledi.

Çocukluğu vaktiyle Pazarcık’a gelemediğini, şimdi ise kendi çocukları üzere temas sene memleketine geldiğini anlatan Kahraman, “Çocuklarım akrabalarını, teyzelerini, amcalarını tanısın, atalarını, vatanlarını, milletlerini unutmasın diyerek gelişigüzel sene geliyoruz. Alelumum atıştırmalık, dolmalık, salça, arık kâr, baharatlar, tarhana kadar ürünlerden alışverişimizi yapıyoruz, Almanya’ya götürüyoruz.” diye konuştu.

İtalya’nın Milano kentinden mevrut Recep Dinç de yaklaşık 20 yıldır İtalya’üstelik yaşadığını, seçkin sene ailesi ile Türkiye’ye geldiğini belirtti.

Pazarcık’ta aksata yaparak ilçenin ekonomisine katkıda bulunduklarını vurgulayan Zihayat, “Memleketimizi özlüyoruz. Pazarcık’ı alarga sakinleşmek gurur verici. Pazarcık’ta alışveriş yaparak ekonomisine birlikte katkı sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: