Noksan yüzyıllık kayak takımına gözü kabilinden bakıyorlar

– Noksan asırlık ski takımına gözü kabil bakıyorlar

GÜMÜŞHANE – Türkiye ve dünyada kayağın efsane ve alem isimlerinden “Dağların delisi” lakaplı Gümüşhaneli Yenmiş Demirhan’ın Zigana Dağında kullandığı sakat yüzyıllık kayak takımı Gümüşkayak Ski Merkezinde sergileniyor.

Gümüşhane’da 12 yaşında başladığı ski sporunda 21 sene geceli gündüzlü Türkiye Şampiyonu olan, 119 defa milli formayı giyerek Türk spor tarihinde kırılması print benzeri rekora imza atan, şita olimpiyatlarında Türkiye’yi künde eden, çokça sayıda kayakçı yetiştiren Utkulu Demirhan’ın adının saha aldığı pistin bulunduğu Torul ilçesi sınırlarında 2 bin 100 metre rakımdaki Zigana Gümüşkayak Ski Merkezinde sergilenen fire asırlık kayaklar rabıt çekiyor.

Tesisin girişinde bulunan resepsiyon bölümüne kötülük görmemesi için sabitlenen 2 metre 13 santim uzunluğundaki kayak takımına bünye sahipleri yıllardır gözü gibi bakıyor. 2022 yılında 74 yaşında memat eden Demirhan’ın kullandığı ve ahşaptan yapılan 2 çift ski takımı yarım asrı aşan süredir önce günkü üzere duruyor.

Adı Kayran Larousse’da yayımlanan evvel Türk sporcu olan ve dünyada 4 şita olimpiyatına katılan ender sporculardan birisi olan Demirhan’ın yetiştirdiği çokça sayıda kayakçı ile Türkiye’da kayak sporunun gelişmesine balaban yardım sağladığını kaydeden kuruluş sahibi Mehmet Eroğlu, “Utkulu Demirhan bu dağlarda ve Türkiye genelinde kayağa dilek vermiş ayrımsız abimiz. Bu kayaklar onların yıllar evvel kullandığı kayaklar. Bizim çocukluk dönemlerinde denk geldiği için 75-76’lı yıllardan gelmesi gerekir. O kayakları biz burada tarihi kitap üzere saklıyoruz. Burada tıpkısı anısı kendisine dursun diye bağladık kim kırılmasın, çalınmasın” dedi.

Bu kayaklarla Utkulu Demirhan’ın Uludağ’bile ve Türkiye’nin önce ski merkezlerinden birisi olan Zigana’bile kaydığını tabir eden Eroğlu, “Ski doğrusu rastgele yerde yoktu o zamanlar. Acun yarışlarına falan birlikte katıldı Muzaffer Demirhan. Çocukları birlikte ayrımsız şekilde şişman kayakçılardı. Gümüşhane’da evvel kayak sporcularından ve kayağı Türkiye geneline önce yayanlardan birisi” diye niteleyerek konuştu.

Tesisteki kayağın haddinden fazla bozuk olduğunu ve ayrı ayrı aynı malzemeden yapıldığını dile getiren Eroğlu, “Bu kayağın bugüne gelmesinin dahi çokça büyük bire bir önemi var. Bunlarla dağlarda tutum yapılıp öyle kayardılar. Bunların tıpkısı özelliği üstelik o. Yeni kayaklara benzemiyor. Yıpranmamış kayaklardan hem etraflı hem daha bile teferruatlı ve ahşap. Bu büyüklüğünde dayanmasının sebebi dahi özel aynı ağaçtan mamul olması” ifadelerini kullandı.

Share: