Nazır Karaismailoğlu: “Antalya Havalimanı’nda devletten tıpkı kuruş çıkmadan 765 milyon 252 bin 109 euro yatırımı başlattık”

Nazır Karaismailoğlu: “Antalya Havalimanı’nda devletten tıpkısı kuruş çıkmadan 765 milyon 252 bin 109 euro yatırımı başlattık”

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu:

“Yap-işlet-devret modeli ile ihale edilen Antalya Havalimanı’nda devletten benzeri kuruş çıkmadan yapılacak olan 765 milyon 252 bin 109 euro yatırımı başlattık. 25 sene işletme süresi karşılığı kendisine KDV dahil mecmu 8 milyar 555 milyon euro icar alacağız. Icar bedelinin yüzde 25’i, 2 bilyon 138 milyon 750 bin euro Mart 2022 tarihinde devletimizin kasasına girmiştir”

“Ankara- Sivas Çabuk Katar hattının enfrastrüktür imal çalışmalarında yüzde 99,67 fiziki bereket sağladık. Kısmi kendisine imtihan ve sertifikasyon çalışmaları tamamlandı. Proje 2023 yılı Nisan ayında tamamlandığında gezi süresi 12 saatten 2 saate düşecek”

“Halkalı- Kapıkule Acul Tren Projesi, İpek Demir Hat mutedil geçenek güzergahının ülkemizden geçen bölümünün Avrupa bağlantısını oluşturan arz koskocaman halkalardan birini oluşum ediyor. Projeyle Halkalı-Kapıkule (Edirne) arası arızi yolculuk süresinin 1 saat 30 dakikaya, denge nakil süresinin ise 2 saat 30 dakikaya düşmesini hedefliyoruz”

ANKARA – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Yap-işlet-devret modeli ile ihale edilen Antalya Hava Meydanı’nda devletten tıpkısı kuruş çıkmadan yapılacak olan 765 milyon 252 bin 109 euro yatırımı başlattık. 25 yıl işletme süresi karşılığı namına KDV karışma mecmu 8 bilyon 555 milyon euro kira alacağız. Icar bedelinin yüzde 25’i, 2 milyar 138 milyon 750 bin euro Mart 2022 tarihinde devletimizin kasasına girmiştir” dedi.

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Iri Budun Meclisi Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 2023 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2021 Stabil Adisyon Yasa Teklifi görüşmelerinde milletvekillerine yemek yaptı. Bakan Karaismailoğlu, elektrikli vesait ve şarj istasyonlarının degaje adına kullanılmaya başlayacağını söyleyerek, “Bundan Sonra yıpranmamış aynı erişim çağına giriyoruz. Elektrikli uslu vesait ve elektrikli şarj istasyonlarını geniş olarak kullanmaya başlayacağız. Beyinli araçlar teknolojisiyle, araçların birbirleri arasında ve araçların çevreleriyle bilim transferi sağladığı özerk sürüş sistemleri amacıyla yıpranmamış gelişen mevzuatları oluşturmaya ve altyapımızı hazır ayla getirmeye devam edeceğiz. Bundan geçmiş olduğu kabilinden daha çok birlikte muvasala ve tanıtma sektörleri seçme alandaki gelişmenin anne lokomotifleri kendisine 2053’e uzanan yolculukta en muhteşem dinamikler olacak” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, ulaşım ve iletişim alanında balaban projeleri hayata geçirdiklerini kaydederek, “Sorumluluğumuzun farkında kendisine 2003 yılından bu yana ulaşım ve iletişim alanında çok balaban ve heybetli projeleri 1 trilyon 653 milyar 451 milyon TL envestisman yaparak hayata geçirdik. 20 yıllık dönemde yatırım harcamalarımızda yüzde 60’lik behre ile karayolu bir numara sırada kayran alıyor. Yıllardır ihmal edilen demir hat sektörünün iblağ yatırımlarındaki payı, iktidarlarımız döneminde sonsuz artırıldı. Demir yollarının 2013 yılı yatırımlarındaki payı yüzde 33 iken, 2022 yılında bu oranı yüzde 52’ye çıkardık. Yatırım planlamalarımıza bakarak 2023 yılında ise demir hat yatırımlarının payı yüzde 64 olacak. Yatırımların henüz acul tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulabilmesi bizim üzere son kademe kebir. O nedenle almaşık finansman kaynaklarını da değerlendiriyoruz. Bunun üzere özel sektörün dinamizmini de harekete geçirdik. Böylecene bütün 374,7 milyar TL’lik kamu-özel iş birliği projesini başlattık. bahis konusu yatırımların yüzde 83’ü tamamlandı. Yapımı devam eden kamu-hür teşebbüs iş birliği projeleri ile 63,7 bilyon TL henüz yatırımı ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz. Yatırım portföyümüzde 3 bin 342 proje var. Bu projelerimizin hep büyüklüğü 991 bilyon 476 milyon TL. Bu projelerde kestirmece 447 milyar 595 milyonluk nakdi gerçekleşme sağladık. Mutluluk sathında kısaca 5 bin şantiyede ve bakım noktasında 700 bini aşan çalışma arkadaşımız ile ülkemize fedakârlık ile bakım ve iz üretiyoruz” şeklinde konuştu.

Çıpa yolları projeleri karşı hikmet veren Icra Vekili Karaismailoğlu, “Ankara-Sivas Acul Şimendifer hattının enfrastrüktür yapım çalışmalarında yüzde 99,67 fiziksel gürlük sağladık. Bölümsel namına test ve onaylama çalışmaları tamamlandı. Proje 2023 yılı Nisan ayında tamamlandığında gezi süresi 12 saatten 2 saate düşecek. Benzeri ayrıksı majör proje Ankara- İzmir Hızlı Tren hattı, altyapı çalışmalarında yüzde 54,6 fiziki çoğalma kaydettik. Ankara-İzmir ortada demir hat yolculuk süresini 3 saat 30 dakikaya düşüreceğiz. Bittiğinde 508 kilometrelik mesafede yılda tahminî 13,5 milyon palyatif ve 90 milyon ton abra taşımayı hedefliyoruz. Halkalı- Kapıkule Acul Tren Projesi, İpek Demir Hat orta koridor güzergahının ülkemizden sabık bölümünün Avrupa bağlantısını oluşturan sunma koskocaman halkalardan birini teşkil ediyor. Projeyle Halkalı-Kapıkule (Edirne) arası palyatif yolculuk süresinin 1 saat 30 dakikaya, yük transfer süresinin ise 2 saat 30 dakikaya düşmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

“Küçükçekmece (Halkalı)-Başakşehir-Arnavutköy- İstanbul Hava Meydanı Metrosu projesini 2023 yılında bitirmeyi planlıyoruz”

Icra Vekili Karaismailoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Saatte 120 kilometre ile Türkiye’nin sunma çabuk metrosu unvanına topluluk, dünyanın az metrolarından olacak 37,5 kilometrelik Beşiktaş (Gayrettepe)-Kağıthane-Eyüp-İstanbul Hava Meydanı Metrosu’nun Kağıthane-Havalimanı kesiminin yapımını tamamlandık. Sinyalizasyon testleri biter bitmez önümüzdeki günlerde açacağız. Gayrettepe-Kağıthane arasını ise 2023 yılı April kocaoğlan itibarıyla işletmeye açacağız. Başakşehir-Çam ve Sakura Kent Hastanesi- Kayaşehir Metrosu’nun yapımını tamamladık. Hastanenin yolunu yapmayan İBB, metro hattını üstelik yapmayacaklarını bakanlığımıza bildirince ‘Hastaneye ulaşım hanay meselesidir, politik kavgaya alet edilemez’ dedik. Bakanlığımız bu projeyi devraldı. Yüzde 5 seviyesinde olan fiziksel ilerlemeyi 28 ay süresince yüzdelik 99 seviyesinin üzerine getirdik, yakında açıyoruz. İstanbul’daki aynı apayrı projemiz ise kâin Kirazlı-Başakşehir hattının doğrudan Bakırköy İDO ile bağlantısını sağlayacak Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar(Kirazlı) Metrosu’nun (8,4 kilometre) yüzde 72’ye andıran fiziki gerçekleşmesi var. Hattı 2023 yılında hizmete alacağız. Benzeri başka hattımız da 31,5 kilometrelik Küçükçekmece (Halkalı)-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Hava Meydanı Metrosu. Tünel kazma işimizin yüzdelik 80’ini tamamladık. Projenin tamamını bile 2023 yılında bitirmeyi planlıyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Cümle ve Yaya Odaklı Eskimemiş Yavru Ulaşım projelerinin çalışmaları de bitmeme ediyor. 2023 yılı önceki yarısında tamamlamayı hedefledik.”

Uydu haberleşmesine değinen Karaismailoğlu, “Uydu haberleşme hizmetleri dışa bağımlı olmadan, selis ve sakıncasız benzeri şekilde sağlanıyor. Türksat 5A’yı 8 Karı 2021 tarihinde uzaya göndererek, 28 Haziran 2021 tarihinde hizmete aldık. 5B’yi üstelik 19 Fasıla 2021’bile SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlattık ve 14 Haziran 2022 tarihinde hizmete aldık. Türkiye’nin sunu balaban Ar-Ge projelerinden biri yerli danışma uydusu Türksat 6A’yı de 2023 yılı serencam çeyreğinde uzaya fırlatmayı planlıyoruz” dedi.

“Doğalgazımızın geri hizmet merkezi Filyos Limanı oldu”

Denizcilik enfrastrüktür yatırımlarının bitmeme ettiğini kaydeden Karaismailoğlu, “Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz 25 milyon ton/sene kapasitesi ile Filyos Limanı, Karadeniz’in huruç kapısı oldu. Ayrıca doğalgazımızın geri hizmet merkezi Filyos Limanı oldu. Bir bambaşka liman projemiz, Rize İyidere Lojistik Limanı’nın yapımına bitmeme ediyoruz. 2003-2022 Ilkgüz kocaoğlan beyninde 28 ilde 90 kilometre kıyı düzenlemesi yaptık. Tersanelerimizde teknolojik gelişimlere uyumlu, sakıncasız ve çevreye duyar gemiler düz yazı ediyoruz. 1930’lu yıllarda Türk boğazlarından yılda güzeşte gemi sayısı 3 bin seviyelerindeydi. Günümüzde ise yılda ortalama 40 bin geminin geçtiği İstanbul Boğazı’nda sefine trafiğindeki artma, sefine boyutlarının büyümesi ve özellikle bati maddeleri haiz tanker geçişlerinin artması, dünya mirası İstanbul üzerinde şişman sıklet ve zılgıt oluşturuyor. 54 iskelede günde 500 bin yaya haiz şehir içi vapur ve feribotlar amacıyla da çokça güç ilçe riski söz konusu. İstanbul Boğazı’nı kullanan gemilerin emniyetli geçişi amacıyla almanak kapasitesinin 25 bin olduğu düşünüldüğünde, bugün yaklaşık 40 bin olan trafik yükünün İstanbul Boğazı’nın tutum, can, para ve mekân güvenliğini bittabi yıldırma ettiği ortadadır” diyerek konuştu.

“Geçek İstanbul ile ülkemiz, küresel ticarette henüz hareketli gösteriş oynayacak”

Yazı İstanbul projesinde 204 bilim adamının görev aldığını nâkil Karaismailoğlu, “Mühendislik çalışmalarında 204 olgun insanının görev aldığı Geçek İstanbul projesi, tamamlandığında özellikle İstanbul Boğazı ve çevresindeki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlaması ve boğazın tarihî ve kültürel dokusunu korumasının yanında argıt antre ve çıkışlarında günleri bulan beklemeleri azaltacaktır. Çizgi İstanbul ile ülkemiz, toptan ticarette elan aktif cafcaf oynayacak. Yol, İstanbul’un Sazlıdere kesiminin birlikte geçişini sağlayacak. Sazlıdere Köprüsü’nün inşası devam ediyor. Antrparantez Kapıkule-Halkalı Çabuk Katar projemizin, Yazı İstanbul’un altından geçecek şekilde tünelli yerine projelendirdiğimiz Halkalı-Ispartakule kesiminin dahi inşasına başladık” şeklinde konuştu.

“Türkiye, yolcu trafiği sıralamasında dünyada 6., Avrupa ülkeleri içerisinde 2. sıraya yükseldi”

Icra Vekili Karaismailoğlu, Türkiye’nin Avrupa ve dünya havalimanları mecmu arızi trafiği sıralamasında dünyada 6. sıraya, Avrupa ülkeleri içerisinde 2. sıraya yükseldiğini hatırlatarak, “Türk sivil havacılığındaki hisse senedi sayesinde dünyanın sunma serbest pervaz ağına topluluk ülkelerin başında saha alıyoruz. 2003 yılında 50 ülke ile 60 noktaya pervaz gerçekleştiriliyorken, bugün 130 ülkede 341 noktaya ulaştık. Türk sivil havacılığında global anlamda patırtılı getiren yeni bir dönemi üstelik İstanbul Hava Meydanı ile başlattık. Belirtik ve yeşil havalimanı kendisine yapımı gerçekleşen projemiz sayesinde dünyanın arz şişman havalimanlarından biri gözbebeğimiz İstanbul’üstelik hizmete girmiş oldu. Almanak 6 milyon eğreti kapasiteli Gaziantep Hava Meydanı Kullanılmamış Terminal Binası’nı hizmete açtık. Yap-işlet-devret modeli ile eksiltme edilen Antalya Hava Meydanı’nda devletten aynı kuruş çıkmadan yapılacak olan 765 milyon 252 bin 109 euro yatırımı başlattık. 25 sene pres süresi karşılığı kendisine KDV dahil bütün 8 bilyon 555 milyon euro kira alacağız. Icar bedelinin yüzde 25’i, 2 bilyon 138 milyon 750 bin euro Mart 2022 tarihinde devletimizin kasasına girmiştir” ifadelerini kullandı.

Nazır Karaismailoğlu, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

” Marmara Bölgesi’nde oluşturulan otoban ringinin yüce tıpkı parçası olan 400 kilometre uzunluğundaki Şimal Marmara Otoyolu ile transit ve abra trafiğini İstanbul- Kocaeli Sakarya kent merkezinden uzaklaştırmış olduk. Avrasya Tüneli’nden bugüne büyüklüğünde 67,7 milyon vesile geçti. Günce 130 bin aracın geçtiği Çetince Şehriyâr Düz Köprüsü ve günce 60 bin aracın geçtiği Avrasya Tüneli olmasaydı; İstanbul trafiği tamamen kilitlenmiş, kıpırdamaz ağıl gelmiş olacaktı. Koskocaman projelerimizden bire bir ötekisi olan 426 kilometre uzunluğunda, üstünde Osmangazi Köprüsü’nün da düz aldığı Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nu hizmete sunduk. Projenin tamamlanması ile İstanbul İzmir arası 100 kilometre kısaldı ve erişim 8 buçuk saatten 3 buçuk saate indi. İstanbul-İzmir Otoyolu yapılmamış olsaydı; çarkıt misil kapasitesini doldurduğundan, seyahat hızı 40 km/saatin altına düşecek, yolculuk süresi ise 8,5 saat düzeyinden 14 saate çıkacaktı.”

Hikmet Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ise, 2022 yılının geçmiş yarısında 828 yetkilendirme verildiğini söyleyerek, sektörde hayatiyet gösteren işletmecilerin açık bey toplamının yılsonunda tahminî 110 bilyon TL olacağını rapor etti.

Karaismailoğlu’nun sunumundan ilk İçişleri Bakanlığının bütçesine ilişik tartışma yaşandı. Ihtilaf milletvekilleri, İçişleri Bakanı Soylu’nun Kılıçdaroğlu’na taşlama ettiğini savunarak, bakana müeyyide uygulanmamasını ve Tasrif ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz’ı eleştirdiler. Bunun üzerine AK Parti Trabzon Mebus Salih Cora, ihtilaf milletvekillerine itiraz etti. Cora ile CHP milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.

Share: