Nazır Bozdağ: Adli sicil kaydı, e-Çap üzerinden silinebilecek

DOĞRULUK Bakanı Bekir Bozdağ, “Gelişigüzel Türk vatandaşı, e-Heybet üzerinden usule makul başvurduğu zaman Adli Sicil Vukuf Sistemi’ne ihraz ve adli sicil kaydını öğrenme, alma ve oradaki kayıtların silinmesini, silinme şartları oluşursa istek ika hakkına topluluk olacaktır” dedi.

Icra Vekili Bozdağ, Ankara Hakimevi’nde planlı ‘Adli Sicil Bilgelik Sistemi Tanıtım Töreni’ne katıldı. Bozdağ, Edirne’den Kars’a, Hakkari’den Sinop’a ülkenin ciharıyek yanından adli sicil kaydını sildirmek üzere başkente gelinmesi döneminin kapandığını açıkladı. Bozdağ, “Bundan böyle temas Türk vatandaşı, e-Mehabet üzerinden usule makul başvurduğu ahit evinden, hareket yerinden, arabasından, nerede bulunursa bulunsun Adli Sicil Bilgi Sistemi’ne idrak ve adli sicil kaydını öğrenme, kabul etme ve oradaki kayıtların silinmesini, silinme şartları oluşursa kâm ika hakkına sahip olacaktır. Demin bugün devreye sokacağımız eskimemiş tıpkısı uygulama dahi bu sürelerin, kanuncu sürelerin dolması üzerine vatandaşın talebi olmaksızın dolaysız Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’müz, bu adli sicil kayıtlarını silecektir. Zaman bu burada bunun geçmiş uygulamasını yapacağız. 208 bin 376 vatandaşımızın adli sicil kaydını, buradan birazdan düğmeye basarak, bizatihi eskimemiş kurduğumuz düzen çerçevesinde silmiş olacağız. Bu bile vatandaşımızın devletin oradaki kayıtları silme konusundaki eksikliği, ihmali veya vatandaşın süreci takip edememesi zımnında uğradığı kayıpları, zararları, sıkıntıları ortadan kaldıracaktır. Bu de son etap şanlı bir adımdır. Buradan eren milletimize, hepimize tatlıca iyi olmasını rica ediyorum” dedi.

‘HİÇ KİMSENİN İMTİYAZI YOKTUR’Icra Vekili Bozdağ, adli sicil verilerinin bire bir zamanda ferdî haber olduğunu söyleyerek vatandaşın, bu verilerin korunmasını istemesinin anayasal adalet olduğunu kaydetti. Kâh yaşama, şirket, kazanç ve derneklerin temel ortaya koyduğu halde zatî verilerin korunması konusunda duyarsız kaldığına işaret fail Bozdağ, şöyle konuştu: “Kişisel verilerin hukuka yeraltı tıpkısı şekilde elde edilmesi kanunlarımız nezdinde cürüm olduğu kabilinden hukuka marjinal elde edilmiş ferdî verilerin kullanılması de suçtur. Maalesef dayanıklı haddinden fazla iştirak, ticari ilişkilerinde veya ayrıksı apayrı şekillerde ayrı ayrı şahıslar, siyasiler pek çokça değişik yöntemlerle bu şahsi verileri kullanıyor. Benim herkese çağrım; hukuka uygun, hukukun ortamında kalarak, bu zatî verilerin elde edilmesi ve hukuka akıllıca bire bir biçimde kullanılmasıdır. On Paralık kimsenin bu konuda tıpkısı imtiyazı, ayrımsız ayrıcalığı yoktur. Şahsi verileri hukuka uymaz kaplamak; sistem ve değme konvansiyon için suçtur. Kişisel verileri, hukuka çap yutmak dizge üzere suçtur. Bunun değme istisnası yoktur.”

Vekil Bozdağ, programa katılan protokolle adli sicil kaydı süreleri dolan 208 bin 376 kişinin adli sicil kaydını sistemden sildi.

Share: