Muğla Büyükşehir’den Milas’a 382 Milyonluk Yatırım

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Milas’ın Harabelik Mahallesi’ne 72 milyon TL değerinde gelecek biyolojik atılan akarsu tasfiye tesisi, 280 milyon TL mesabesinde kanalizasyon ve 30 milyon TL değerinde içmece suyu projesi olmak için toplamda 382 milyon 460 bin TL mesabesinde envestisman yapıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Milas’ın Ören Mahallesi’ne atıksu arıtma tesisi kuruyor. 72 milyon TL’ye yapılacak organizasyon, 2039 yılına göre 4.000 metreküp/dönem adına planlandı. Bünye, Avrupa ve talih kasaba mevzuat ve standartlarına akla yatkın yerine tasarım edilecek. Projede; mekanik civar tasfiye, azot ve fosfor giderimle istikbal dirim bilimsel arıtım, balçık susuzlaştırma, belirti giderimi, SCADA sistemi ve otomasyon kontrolü kayran alacak.

Uray tıpkısı zamanda Milas’ın Harabelik Mahallesi’nde 280 milyon TL mesabesinde şebeke projesi başlattı. Proje kapsamında, Harabelik sınırları içerisinde 7 bin 852 metre terfi hattı, 13 bin 380 metre parsel hattı, 48 bin 315 metre lağım döşemi ve kolektör hattı ile dört nüsha feyiz merkezi yapılacak. Lağım Döşemi çalışmasıyla ilişkin şantiye kurulumu ve gereç tedarikine başlandı.

Milas’ın Türkevleri, Bozalan ve Cep Mahalleleri’ne yapılacak 30 milyon 460 bin TL değerindeki içmece suyu projesi ise Büyükşehir’in bölgedeki bire bir bambaşka yatırımı olacak. Bu proje kapsamında, bire bir nüsha 100 metreküp, tıpkısı skor 400 metreküp yıpranmamış içmece suyu deposu, 31 bin 149 metre içmece suyu kanalizasyon ve isale yapılırken; iki adet maslak, iki nüsha tazyik kötü vana odası, 25 sayı tahliye odası, 19 nüsha vantuz odası, üç adet debimetre odası, bire bir skor branşman vana odası ve 700 adet abone bağlantısı yapılacak.

ARITMA TESİSİ İÇİN İMZALAR ATILDI

Muğla Büyükşehir Şehremini Osman Gürün ve müteahhit firma yetkilileri eliyle Ören’e yapılacak arıtma tesisi projesinin imzaları atıldı. Şeş ay sürmesi öngörülen projede, izin sürecinin arkası sıra inşaata başlanacak. Başbuğ Gürün, projeye ilgili şunları söyledi:

“Muğla için Fethiye’den Bodrum’a, Ölüdeniz’den Ovacık’a kadar kanalizasyonları düzeltilmiş ediyoruz. Yenilerini yapıyoruz. Kapasitelerini artırıyoruz. Turizm açısından herhangi bir biri ayrı destinasyon olan bölgelerimizin bu konuda eksikliklerini gideriyoruz. Dosdoğru ayrımsız kasaba için nazik tıpkı envestisman yapıyoruz. İmzaladığımız proje, ‘Ören İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nden çıkan arıtma suyu, gayrı arıtma tesislerinden sâdır arıtma suyu kabil yeşil alanlarda kullanılabilir şekilde çıkacak. Suyun bire bir damlasının yabana götürülmemesi için çalışıyoruz. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda akarsu temini ile ilgili yetişkin mesail yaşanacak. İçme-istimal suyunu yeşil alanlarda kullanmamalıyız.

Harabelik İleri Dirim Bilimsel Atıksu Arıtma Tesisi’nin maliyeti 72 milyon TL. Dövizle bire bir borçlanmaya girdiğimiz üzere bu rakamlar dövizdeki yükseliş bitmeme ederse 3 kamer bilahare ihtimal 82 milyon lira olacak. Ayrımsız müddet önceki kanalizasyonla ilgilendiren anlaşma imzaladık. Ören için oylumlu tıpkısı envestisman. Kanalizasyonun edimsel bedeli 280 milyon TL. Bu iki projeden ayrı namına Türkevleri, Bozalan ve Çökertme içme suyu projemiz var. Bunun da maliyeti 30 milyon 460 bin TL. Hep namına Milas’ımıza 382 milyon 460 bin TL’lik envestisman yapıyoruz. Bu nazik benzeri envestisman. Bununla Milas, Muğla’da sunma aşkın yatırım yaptığımız ikinci ilçemiz oluyor. Muğla el genelinde alt yapı yatırımlarının toplamında ise 1 bilyon 627 milyon teklik. Bütün bunlar büyükşehir olmazdan önceki bire bir hayaldi.”

Share: