Milli Eğitim Bakanı Özer, Kocaeli Eğitim Bilimi Istimara Toplantısı’na katıldı Açıklaması

– Nazır Özer: “Yaklaşık 5,5 bilyon TL’lik bütçeyi bugün itibariyle okullarımıza göndermiş bulunuyoruz”

KOCAELİ – Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, “2022-2023 eğitim öğretim yılındaki yeryüzü şişman farklılığımız, eğitim bilimi öğretime hazırlanmayla ilişkin ilk defa mecmu okullarımıza bütçe gönderdik. Yaklaşık 5,5 milyar TL’lik bütçeyi bugün itibariyle okullarımıza göndermiş bulunuyoruz. Okullarımız artık günahsızlık, kırtasiye, aşağı tamirat ve donatımla ilişik ihtiyaçlarını hiç kimseye başvurmadan kendilerine gönderilen bütçe ile karşılayabilir duruma geldiler” dedi.

Kocaeli’üstelik temaslarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İl Eğitim Kıymetlendirme Toplantısı’na katıldı. Icra Vekili Mahmut Özer, toplantının peşi sıra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yapılan derinti ile eksikliklerin giderilmesi namına yapılacak çalışmaların masaya yatırıldığına değinen Özer, “Şuanda Kocaeli ilimizde Milli Terbiye Bakanlığı’nın eğitim bilimi yatırımlarının toplam bütçesi 960 milyon TL. Bugünkü kıymetlendirme toplamızda 1 bilyon 325 milyonluk ilave bütçeyi Kocaeli’ye ödeme kararı aldık. Böylecene 960 milyonluk yetişek yatırımını 2 milyar 285 milyona çıkarmış bulunuyoruz. Bu yatırımların Kocaeli’ye şiddetli, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Kocaeli’de güçlendirme yapılması müstelzim 15 okulumuz kaldı”

Türkiye genelinde okulların emniyetli hale getirilmesi amacıyla çalışmaların yürütüldüğünü tabir fail Nazır Özer, “Yıkım, imal ve ihya çalışmaları bitmeme ediyor. 2022 yılının sonuna kadar bu çalışmaları iri oranda bitirmeyi hedefliyoruz. Bunun için bütçemizi ağırlıklı yerine bu alanda kullanmayı hedefledik. Şu anda üstelik Kocaeli’de ihya yapılması gereken 15 okulumuz kaldı. Bunları da bugünkü yatırım programına dahil ederek, sene sonuna büyüklüğünde inşallah kurnaz olacağız. Buna arttırma namına 4 özel eğitim anaokulu oluşmak üzere, Kocaeli’ye 6 anaokulunu envestisman programına dahil ettik. Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı adına son aynı yıldaki bildirme büyük önceliğimiz okul öncesi eğitimdeki okullaştırma oranlarını tasarruf etmek. Bunun üzere haddinden fazla şümullü ve kilolu düzentileme yaptık” diyerek konuştu.

“Kısaca 5.5 milyar TL’lik bütçeyi zaman itibariyle okullarımıza göndermiş bulunuyoruz”

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde 3 bin özgür anaokulu yarmak amacıyla yola çıktık ve şu anne kadar 2 bin 50 özgür anaokulunu tamamlamış bulunuyoruz. 15 bin 500 özgür anasınıfı, 2 bin 50 müstakil anaokulunu tamamladık. Bu atılımlarla 5 yaşlarındaki okullaşma oranlarını yüzde 65’ten yüzde 97’e ulaştırmış bulunuyoruz. Kocaeli’birlikte üstelik mevcut anaokulunu yapımlarına arttırma olarak, 6 eskimemiş okulla Kocaeli’nin kapasitesini artırmış olacağız. Esasen beş, ortaokul ihtiyaçlarıyla ilişik 5 yıpranmamış arttırma yatırımı Kocaeli’ye kazandırmış bulunuyoruz. Benzeri özge konu, okullarımızın yapı onarımından, sulanmış zeminine kadar acul tıpkı şekilde balaban onarımların tamamlanması. Bu, bizim önceliklerimizden benzeri tanesidir. Bu kapsamda de 100 milyonluk arttırma yatırımla Kocaeli’deki okullarımızın şişman onarımlarını nihayete erdirmiş olacağız. 2022-2023 eğitim bilimi tedrisat yılındaki bildirme büyük farklılığımız, yetişek öğretime hazırlanmayla ait ilk kez tüm okullarımıza bütçe gönderdik. Kestirmece 5,5 milyar TL’lik bütçeyi bugün itibariyle okullarımıza göndermiş bulunuyoruz. Okullarımız daha çok kovanlık, kırtasiye, kıtipiyoz onarım ve donatımla ilişik ihtiyaçlarını hiç kimseye başvurmadan kendilerine gönderilen bütçe ile karşılayabilir duruma geldiler. Bu çerçevede Kocaeli’deki okullarımızda 85 milyonluk benzeri bütçeyi göndermiş bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

“Hususi terbiye aplikasyon okulunu 33’e çıkaracağız”

Vekil Özer, sözlerini şöyle noktaladı:

“Yorum toplantısında özel eğitimle ilgilendiren uygulama okullarının sayısının artırılmasına yönelik istek oldu. Bu çerçevede 3 ayrımlı ilçemizde 3 özel eğitim bilimi aplikasyon okulu ika kararı aldık. Şu anda 30 değişik lokasyonlarda özel yetişek aplikasyon okulu var. Bu 3 okulla 33’e çıkarmış olacağız. Bugünkü toplantımız bereketli geçti. Sonsuz bakir yatırımlarla Kocaeli’yi yetiştirmek için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Kocaeli daim göç kayran bir meydan. Çabucak Anadolu’bile değil, İstanbul’dan da buraya barhana olduğunu gördük. Bakir nüfus bilimsel değişimlerle gelişigüzel eskimemiş okul ihtiyaçlarını durdurmak amacıyla bile Vekâlet kendisine Kocaeli’ye özel hizmet göstereceğiz. Bu yatırımların Kocaeli’ye kılıklı olmasını diliyorum”

İl Eğitim Istimara Toplantısı’na Vekil Mahmut Özer’in yanı sıra, Kocaeli Valisi Seddar Çetin, Kocaeli Büyükşehir Şehremini Tahir Büyükakın, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ömer Akmanşen, DOĞRU Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, milletvekilleri, İl Milli Terbiye Müdürlüğü’nde işyar birim müdürleri ve ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

Share: