Mevki genelinde sıcaklıklar 5 rütbe azalacak! Meteoroloji’den iki şehre turuncu, 18’ine ise soluk kodlu uyarma geldi

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü marifetiyle yapılan sonuç değerlendirmelere göre ülkemizin şimal, bağırsak ve şark kesimlerinin parçalı ve kayran kayran çok bulutlu, Ölçülü ve Şarki Karadeniz, Gün Doğusu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Mersin, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu’nun ve Adana’nın ağız kesimlerinin yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

ŞARKI KARADENİZ VE GÜN DOĞUSU ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Yağışların; alelumum yağmur ve boğanak, düzlük düzlük gök ses boğanak, Maşrık Karadeniz’in çöz kesimlerinin ve Şarki Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla anlaşılmaz baran ve düzlük saha kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Gün Doğusu Karadeniz kıyıları, Gün Doğusu Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Ağrı, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın doğusunda yer düzlük kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve akşam saatlerinde Marmara ile iç kesimlerde bile düz kayran inç ve sis hadisesi görüleceği tutum ediliyor.

Dert, Iğdır, Muş, Şırnak, Bitlis çevreleri ile Kars’ın güneyi, Bingöl’ün güneydoğusu, Hakkari’nin batısı ile Van’ın kuzey ve batısında erte beklenen yağmur ve sağanağın yerel yerine sağlam olacağının aritmetik edildiği ifade edilen açıklamada, bölgenin faziletli kesimlerinde karla tuhaf yağmur ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

RİZE’YE KAR YAĞDI

Şark Karadeniz’in yüksek kesimlerinde evvel geceden itibaren kar yağışı aktif olurken, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı düz vadi 15 santimetreye ulaştı. Minibüsü ile Samistal Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na gitmeye müteharrik benzeri sürücü üstelik yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile gelişigüzel köylerine dönem için tedbir başlattı.

18 İLDE SARI KODLU UYARI

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü Ağrı, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Kargaşa, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır illeri amacıyla solgun kodlu Artvin ülke Rize üzere dahi turuncu kodlu uyarma yayınladı.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle yıldız ve kuzeydoğu, şarki kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden düz meydan akva (40-70 km/saat) yerine esmesi bekleniyor.

Share: