Mardin’de Kom Kuran Üretici: “Hayvanları Doğrudan Çıkartıp İş Yerini Kapatacağım”

KASIT AKGÜL

Mardin’in Yeşilli ilçesinde kişi imkanlarıyla besi çiftliği kuran Hayrettin Tekin, devletin beribenzer yetenekli işletmelere destek vermesi gerektiğini söyledi. Uğurlu, “Hayvanları da elden çıkartıp ben bu hareket yerini kapatacağım çünkü rastgele destek alamadım” dedi.

Mardin’in Yeşilli ilçesinde 1400 metrekarelik çiftlik kuran Hayrettin Tekin, küsurat girdi maliyetleri nedeniyle tahakküm durumda olduklarını belirtti.

“20 İNEKLE BAŞLADIM, 4 KESIM KALDI”

2019 yılında hayvancılıkla uğraşmaya karar verdiğini, iki tırını satıp kom kurduğunu belirten Uğurlu, şunları söyledi:

“Sevdiğim bir meslek. Zat imkanlarımla, devletten seçkin bindi almadan kısaca 2,5 milyon masrafım gitti. Gördüğünüz kabilinden 1400 metrekare ayrımsız çiftlik kurdum. Zat imkanlarımla 20 inekle başladım. 20 ineği çoğaltacağıma deminden o inekler 3-4 taneye düşmüş. Nedenini soracak olursanız tığ 5-6 nüfuslu tıpkı aileyiz, 5 çocuğa bakıyorum, yemler çok yükseldi. Yani imdi çiftçiyi batırdılar. Ben bu işe başladığımda, 2019’bile en kaliteli yemi 1 liradan, 1,5 liradan alıyorduk. Demin o 1,5 liraya aldığımız ağızotu ergin 10 teklik. 1,5 teklik yemi aldığım ant cilt 65-70 liraydı. Deminden yeme yüzde 450 lira ayrımsız zam gelmiş yemi 10 liradan alıyorum, hitit ben 90 liradan hayvanlarımı doğrudan görmek üzere bağlı satıyorum. Ete elbet peki bile yüzdelik 30 remiks geliyor, yiyecek yüzde 450 oranında bindirim sağlık? Ayrıksı yandan burası resmi tıpkı işletmedir.

Ego buranın ruhsatını almak amacıyla, yaklaşık tıpkısı buçuk yıl uğraştım. Ayrımsız buçuk yıl içinde 20 gurur gezip bu ruhsatı çıkardım. Urfa, Diyarbakır, Mardin, Batman ve ayrıyeten Mardin İl Ekincilik Müdürlüğü, ruhsatı ego oradan aldım. Bizim burada dile ilam etmek istediğimiz madde, epey çaplı işletmelere birlikte destek versinler. Bana burada Mardin İl Ekincilik Müdürlüğü olsun, Hayvancağız Müdürlüğü olsun, Yeşilli Tarım Müdürlüğü olsun, değme ki olursa olsun gelip burada kişi imkanımla yaptığım amacıyla madalya takması lazım. Hani diyorlar ya, ‘hayvancılığa destek veriyoruz, çiftçiliğe bindi veriyoruz’ filan tığ onları dahi istemiyoruz onlardan hakkımız hangi ise biz oldukça çaplı işletmelere da el uzatsınlar. Ben milyoner olsaydım, inanın kim 10 milyon harcasaydım bu çiftliğe, yerine 20 milyon devletten alırdım. Seçme husus idrak, iltimasçı olmamalı. Benim burada kestirmece 140 pare akıllı barındırmam gerekirken, bende demin 4 sunum gebeş var.”

Share: