Kapı husus dolaşıp, seçme bölüm değişik köyde ücretsiz salça çekiyorlar

Konu konu dolaşıp, gelişigüzel dönme farklı köyde ücretsiz salça çekiyorlar

KOCAELİ – Kocaeli’nin İzmit ilçesinde herhangi bir ahit farklı köye götürülen salça makinesi, dakikalar zarfında kilolarca domates ve biber çekiyor. Ücretsiz şekilde vatandaşlara ulaştırılan makine, ürünlerin çekirdek ve kabuklarını üstelik ayrı benzeri yerde toplayıp, kadınların salça mesaisindeki yükünü alıyor.

İzmit Belediyesi, köylere salça makinesi ulaştırarak vatandaşların işlerini kolaylaştırıyor. Temas periyot ayrımlı köyde muhtarlık binasına getirilen salça makinesi, kahvaltılık sos hazırlamak için birlikte kullanılıyor. Bahçelerden binbir emekle toplanan biber ve domatesler, salça makinesinde çektiriliyor. Özellikle kadınların yüzünü güldüren makine, ürünlerin çekirdek ve kabuklarını dahi ayrı bire bir yerde topluyor.

“Makine sayesinde işimiz 15 dakikada bitti”

İstanbul’da ikamet ettiklerini, yaz aylarında Mecidiye Mahallesi’ne geldiklerini söyleyen Yüce Azgın, “Burada örgensel mahsulat yetiştiriyoruz. Salça yapıyoruz, kışlık sos yapıyoruz ve bunları kavanozlara dolduruyoruz. Bu yıl şehremaneti salça makinesi gönderdi. Araba sebebiyle işimiz 15 dakikada bitti” dedi.

“1 saat kabilinden aynı sürede 6 kişinin ürünü çekildi”

Mecidiye Muhtar Fahrettin Korkutan, “Zaman burada İzmit Belediyesi’nin bize sunduğu fena hâlde benzeri hizmetten faydalanıyoruz. Bu zamana kadar köyde kadınlarımız salçalarını elle yapmakla uğraşıyorlardı. Zaman araba geldi. Bu makine sayesinde salçalar elan bodur sürede yapılıyor. Vatandaşlar, özlük yetiştirdikleri veya çarşıdan aldıkları ürünleri getirip çektiriyorlar. 1 saat kadar aynı sürede 6 kişinin ürünü çekildi. Haddinden Fazla güzel bir özdek. İzmit Belediyesi’ne teşekkürname ederiz. İnşallah bu hizmetlerin devamını bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: