Manisa haberleri: Akhisar’da Muhtarlar Günü Törenle Kutlandı

19 Ilk Teşrin Muhtarlar Haset, Akhisar’da düzenlenen törenle kutlandı.

Muhtarlar Günü, Akhisar Milli Buyruk Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenk sunu merasimi ile başladı. İlk adına Muhtarlar Derneği Akhisar Yazıhane Başkanı İhsan Sim Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Akhisar Belediyesi Topluluk ekibi eşliğinde ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Muhtarlar Derneği Akhisar Büro Başkanı İhsan Gümüş, günün mazmun ve önemine ilgili yaptığı konuşmada, “Muhtar buyurmak bulunduğu kesimin yeryüzü zir ve ense tabakasını tanıyan, devletle arada güreşçi köprüsü oluşturan kesimdir. Kocabaşı adını açtığımızda kiminin babası, kiminin anası, sırdaşı, nöbet arkadaşı oluyoruz. Siyasilerin da intihap öncesi evvel uğrak yeri oluyoruz. Bize bakarak sunma ongun muhtar, görevini bildirme iyi yapan, telefonunu bütün yalınlık markajcı, halkı ile bildirme tezyifkâr işine birlikte havari olan muhtardır. Muhtarlık izanlı, sabırlı girmek gerekiyor. Muhtarlık ücretinin sonuç yıllarda asgari sevap konumuna getirilmesi bizleri rahatlatmıştır. Bizlere bu haset öğrenim eden sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürname ediyorum” dedi.

Törenden sonra eksiksiz muhtarların katılımıyla Akhisar Belediyesi Kayalıoğlu Toplumsal Tesisler’birlikte kahvaltı programı düzenlendi.

Kahvaltı programına, Akhisar Kaymakamı Çakılı Kayaç, Akhisar Garnizon Komutanı Çekicilik İstihkam Albay Mehmet Şahin, Akhisar Belediye Reisi Besim Dutlulu, Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, Akhisar Muhtarlar Derneği Başkanı İhsan Gümüş, kat müdürleri ve muhtarlar katıldı.

Burada muhtarlara seslenen Akhisar Şehremini Besim Dutlulu, “Vatandaşların sorununu çözmeye yönelik bire bir konumunuz var. Türkiye’da muhtarlık çok şanlı aynı meslektir. Bu mesleği gerçekten yaptığınız amacıyla sizlere teşekkür ederim. Bildirme bir iki ülkü yaşadığım kurumlar muhtarlıklardır. Akhisar Belediyesi kalburüstü işler yapıyorsa, makul yatırımlar yapıyorsa bu muhtarlarımızın özverili çalışmasındandır. Akhisar’daki muhtarlarımız adaletli ve kıymet aynı şekilde görevini yürütüyor. Belediye ile çok iyicene işbirliği içerisindesiniz. Akhisar amacıyla çokça domuzuna işler yapıyorsunuz. Hepinize çok teşekkürname ederim” diye konuştu.

Daha sonraları küçümseme alan Ilçebay Çakılı Kaya ise “Gelişigüzel birinizin mahallelerinize hizmet üzere elbet uğraştığını büsbütün şahit oldum. Muhtarlık bizim büyüklük sistemimizde yer çarkıt birimdir. Genişlik bir iki 200 yıla mümasil geçmişi vardır. 1829 yılında ilk defa İstanbul’da mahalle muhtarlığı kuruluyor. 1833’dahi Kastamonu’da ve sonrasında bilcümle Anadolu’ya yayılıyor. Muhtarlık halkın büyüklük içindeki temsilcisi, devletin dahi halkın içindeki temsilciliği oluyor.  Muhtarlık hem kerem hem de vatandaşlık açısından çok koca benzeri kurumdur. Eskimek ve yılmak yok. Vatandaşımızın sevgisini, itimadını, güvenini kazanarak seçiliyorsunuz. Vermiş olduğunuz alicenap ve mağrur şerif görevinizde hepinize başarılar diliyorum” dedi.

Share: