Manisa haberi: Soma Eroin Faciasında İki Yakınını Kaybeden Avukat Berrin Çipo: “Ailelerin Enerji Bakanlığı’ndan Ödenmemiş Tazminatları Var Imdi Telefonlara Çıkan…

DİLAN KUTLU

Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bartın beyaz zehir faciasında hayatını kaybeden 41 maden işçisinin ailelerine, “emanet başı 1,5 milyon lira tazminat” ödeneceği sözünü verdi. Fakat Soma ve Ermenek beyaz zehir faciasında mağdur olan bir nice ev hezel verilen tazminatlarını yıllardır alamadı. Soma avukatlarından Berrin Çipo, “En Üst tazminatların ödenmesi amacıyla 15 Teşrinievvel 2021 tarihinde Enerji Bakanlığı’na esasen yazdık. Geçmiş ‘Ödeyeceğiz’ dediler. Sonra ‘Hukuk servisimiz taşındı’ dediler. Daha Çok telefonlara çıkan kimesne bile namevcut. Ailelerin Enerji Bakanlığı’ndan ödenmemiş tazminatları var ve ego buna deli dolu örneğim, elimde dosyam var” dedi.

Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez dün TBMM Umumi Kurulu’nda yaptığı açıklamada, Bartın beyaz zehir faciasında hayatını kaybeden 41 eroin işçisinin ailelerine, “hayat başı 1,5 milyon lira ödence” ödeneceği sözü verdi. Ancak Soma ve Ermenek beyaz zehir faciasında kıygın olan ailelerin birçoğuna saraka sunulan bu tazminatları yıllardır alamadığı ortaya çıktı.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle hayatını kaybeden 301 madenci ailelerinin avukatlarından Berrin Çipo, ailelerin bire bir kısmının tazminatlarının “8 sene aradan sonra Kurban Bayramı’nda ödendiğini” söyledi. Karaman Ermenek’te  28 Teşrinievvel 2014’dahi 18 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasında eşi Osman Çoksöyler’i kaybeden Şadiye Çoksöyler üstelik, kendilerine tazminatın yüzdelik 5’lik dilimini verdiklerini tabir etti.

Soma’bile maden faciasında iki kuzenini kaybeden avukat Çıpa, “Hem aile hem avukat sıfatıyla davaları izleme ettim. Aileler, Bartın’daki ‘trafo açıklaması’, ‘kader’ laflarının geçmesi konularından çokça etkilenmişler. Bir acıyı tekrar kalplerinde yaşıyorlar” diyor.

Ceza ve tazminat davalarının uzun sürdüğünü belirten Demir, tıpkı sıkıntıları Bartın maden faciasında kıygın olan ailelerin birlikte yaşayacağını belirtirken, ZÜMRÜDÜANKA Fen Ajansı’nın sorusu konusunda şunları söyledi:

“AİLELERİN ENERJİ BAKANLIĞI’NDAN ÖDENMEMİŞ TAZMİNATLARI VAR VE EGO BUNA CANLI ÖRNEĞİM”

“İş mahkemesinden ekolojik ortam ödence davalarının lahzada tezelden büyük aynı çoğunluğunda bibi tazminatını alamayan aileler var. Benim avukatlığını yaptığım ailelerin henüz Kurban Bayramı’nda tazminatlarını alıp ödeyebildim. Himmet Bakanlığı tazminatları ödedi. Erke Bakanlığı ödemedi. Erke Bakanlığı’na karşı açmış olduğumuz dava 28 Ilk Teşrin 2018 tarihinde bitmiş. En Üst tazminatların ödenmesi için 15 Ekim 2021 tarihinde Erke Bakanlığı’na yine yazdık. Bu tarihe kadar halen ödenmedi ve imdi telefonlarımıza çıkacak kimseyi bile bulamıyoruz. Önce ‘Ödeyeceğiz’ dediler. Sonradan ‘Hukuk servisimiz taşındı’ dediler. Bundan Sonra telefonlara çıkan kimse da bulunmayan. Ailelerin Enerji Bakanlığı’ndan ödenmemiş tazminatları var ve ben buna etken örneğim, elimde dosyam var.

“AİLELERE YAPILAN YARDIM, HALKIMIZIN YAPTIĞI YARDIMDI”

Soma’dahi olaydan müstacelen bilahare halkımız muavenet etmek istiyordu. O antlaşma zannediyorum Başbakanlık gözetiminde bir yardım hesabı açılarak bu paraların orada toplanması rica edildi. Vatandaşlarımız boşaltmak isteyecekleri yardımı o resmi hesaba yatırdılar. Ben bunun konusunda hikmet edinme başvurusu yaptım. Ne kadar mal yattı, hangi hesaba yattı diyerek. Aylar sonraları bana mevrut cevapta ‘Yatan mal eşit kendisine dağıtılmıştır.’ Amma ailelere yapılan bu arkalama halkımızın yaptığı yardımdı.

Altını resmetmek isterim, bu ceza davasında Soma Kömürler A. Ş. avukat ordusuyla ceza davalarını izlem etti. Ancak tazminat davalarında Soma Kömürler A. Ş’nin dahli olmadı. Adamların umurunda birlikte değil, sâdır murafaa kararında maddi manevi tazminatları üstelik tekrar TKİ (Türkiye Kömür İşletmeleri) ödedi.

TAZMİNAT DAVALARI O BÜYÜKLÜĞÜNDE ETRAFLI SÜRDÜ Kİ, BU ENFLASYONİST ORTAMDA NUKUT ERİDİ GİTTİ”

Bu ödence davalarının çokça etraflı sürmesiyle bu enflasyonist ortamda anca bir çözme aldı kim aldıkları parayla ne bir araba alabilirler hangi üstelik Soma’de familya birlikte alamaz duruma geldiler. Paraları eridi gitti. Yıllık kanuni getiri yüzdelik 9. Yüzde 9 faizle o parayı ödeseniz ne tamam, ödemeseniz hangi peki. Doğrusu çalım gücü kalmamış vaziyette. Bunun dışında gelişigüzel aileye iki ev sözü verilmişti o kortej adına getirildi. Benzeri tanesi Gaziantepli İş Adamları Derneği ayrımsız tanesi dahi TOKİ yoluyla yapıldı ve ailelere doğrulama edildi.”

“SOMA’DA GELIŞIGÜZEL AİLEDEN KAMUDA 1 KİŞİNİN İSTİHDAM EDİLMESİNE DAİR OLAN YASA ARTIK NAMEVCUT”

Ukubet ve tazminat davalarının etraflı sürdüğünü tamlayan Berrin Çıpa, ayrımsız sıkıntıların Bartın’birlikte mağdur olan ailelerin birlikte yaşayacağını belirterek, “fazladan Soma’bile rastgele aileden kamuda 1 kişinin istihdam edilmesine dayalı olan kanun artık yok. Bakir aranjman yapılmazsa şayet onlar bundan yararlanmayacaklar. Maddi manevi tazminatlarını uzman raporunun şaibe oranına göre alacaklar” dedi.

Share: