Malatya’nın Hekimhan İlçesinde Yapılan Okul Binasında Ölçün Dışı Beton Kullanılmış

Malatya’nın Hekimhan ilçesinde depremde beis gören ve Dolgun Hane İdaresi (TOKİ) tarafından yıkılarak yeniden imal işi tenkis edilen Sakarya Ortaokulu’nun inşaatında standart dışı beton kullanıldığı ortaya daha çok. Ankara merkezli benzeri firma marifetiyle yapılan okul inşaatındaki bu durum, İl Milli Yetişek Müdürlüğü vasıtasıyla bire bir abece ile TOKİ Başkanlığı’na bildirildi.

Hekimhan’da 1960 yılında yapılan ve 24 Aile 2020’da Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde beis gördüğü gerekçesiyle yıkılan Sakarya Ortaokulu’nun yapım işi, Mekân ve Şehircilik Bakanlığı’na mecbur TOKİ Başkanlığı vasıtasıyla ‘pazarlık usulü’ ile 18 Haziran 2021’da eksiltme edildi. İhale için 7 teklif verilirken 6 teklif muteber sayıldı. İhaleyi Ankara merkezli tıpkı firma kazandı.

Firma ile 6 Temmuz 2021 tarihinde barışma imzalandı ve müteahhit firmaya inşaatı 3 Nisan 2022 tarihine büyüklüğünde bitirmesi amacıyla 270 dönüş süre verdi.

ALINAN GÖSTERMELIK SONUCUNDA ÖLÇÜN DAVETKÂR BETON KULLANILDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Yapımı bibi süren meslek inşaatından mostra sonucunda, okulun inşaatında standart dışı beton kullanıldığı ortaya imdi. Rutin yerine yapılan kontrolde alınan numuneler laboratuvara gönderildi. Suratsız sâdır sonuç, Hekimhan Belediyesi’ne bildirildi. Hekimhan Belediyesi birlikte konuyla ilgili Milli Terbiye İl Müdürlüğü’nü bilgilendirdi.

“STANDARDI KARŞILAMIYOR”

İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir imzası ile 25 Orak Ayı 2022 tarihinde TOKİ Başkanlığı’na gönderilen resmi yazıda, “İlgi yazıda, ilimiz Hekimhan ilçesi 24 cezire 159 parsel üstünde Başkanlığınızca yapımı devam fail Sakarya Ortaokulu’na ait inşaata dökülen hazır betondan 11.05.2022 gündüz ve 2022-PGD/44-48 no’lu amade beton camekân kabul etme tutanağı ile şantiyeden alınan 3 skor C30/37 beton numunelerinin 28 günlük beton tazyik deneyi sonuçlarının ilişkin standardı karşılamadığına dair yazısı, yazımız ekinde sunulmuştur” denildi.

Share: