Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu Açıklaması

Kastamonu’birlikte meydana mevrut üzücü yağışla ait yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde kâin Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar pahal aynı boyutta yağışın olacağı yönünde üstelik akilane su haddinden fazla çok vukuf sahibi bile değildik ama Tanrı’tan bizler, toprak kendisine bu soy afetlerin çokça aşkın aşina olunca daim saklık halindeyiz. Zımnında bir lahzada müdahale ettik” dedi.

Kastamonu’üstelik önceki dolaşma etkin olan bora yağış, şiddetli fırtına ve komple yağışı cihetiyle 400’den çok bodrum ve antre katlarda kâin işyerlerini, evleri ve bağlı otoparklar ile depoları su bastı. Dominant sularının tahliyesi tamamlanırken, karı ve işyerleri ile otopark ve depolar ilkin başlamak üzere şehrin çeşitli noktalarında katışıksızlık çalışmaları bitmeme ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, tıpkı yandan temizlik çalışmalarını sürdürürken sair yandan de hasar gören yerlerde hizmet ve tamir çalışmalarını devam ettiriyor.

Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Kıran ve Acil Format Müdürlüğü (AFAD) ekipleriyle gelişigüzel hasar tespit çalışmalarına da başladı. Hasar tayin çalışmalarının tamamlanmasıyla alay malay Kastamonu’nun facia bölgesine alınarak selden uymazlık gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında mücahede yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar tayin çalışmalarının bitmeme ettiğini belirten Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz eski akşam çok sakil bir yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde da 400’ün üzerinde ihbar aldık. Çok sakil oranda evleri ve işyerlerini akarsu basmaları oldu. Şu anda bilgi aktardığımız bekçi evvel akşam ezanı saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, hızla Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin ardından Aşirefendi Han’ı vardı, orası birlikte dominant sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem bile Aşirefendi Han’ın beraberinde, çokça vahim sayıda ocak ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla gelişigüzel hem ilçelerimizden hem de mekân illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe mevrut araçlarla alay malay bizler hemencecik suların tahliyesine başladık. Alelhusus Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden bindi geldi. AFAD Başkanımız Yunus Komutan aradı, AFAD takım gönderdi” dedi.

“Bu kadar yağıştan türkçesi bilgimiz olmadı”

Yağışlardan bilgelik sahibi olamadıklarını söyleyen Başkan Vidinlioğlu, “Bizlerin önceden hazırlığı vardı, ekiplerimiz daima saklık halinde. Bittabi kim bu kadar kırıcı aynı boyutta yağışın olacağı yönünde birlikte filhakika çok aşkın vukuf sahibi üstelik değildik ama Allah’tan bizler, nahiye olarak bu cins afetlerin çok fazla bildik olunca sonsuz teyakkuz halindeyiz. Zımnında çabukça müdahale ettik. Bende ekiplerimizin başında geç saatlere büyüklüğünde bulundum. Kolaylıkla hemencek rastgele tarafta temizliklerimizi yaptık, iki devam yolumuzda yıkılma oldu. Suyun vurdumduymaz taşması oldu. Alelhusus Kastamonu kadar çukurda küsurat illerimiz ortasından öz yatağı geçtiği üzere derede yükselen su düzeyi sebebiyle suyun geriye makul basıncına sebebiyet veriyor yani suyu geri püskürtmüş oluyor. Bu birlikte haddinden fazla korkulu şekilde su başkanlarına sebebiyet veriyor” diye niteleyerek konuştu.

“Kastamonu’nun kıyamet bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’bile suyun bastığı aile, iş yeri, park yeri ve depo üzere alanlarda tahliye edilecek suyun kalmadığını tabir eden Başkan Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde tahliye edilecek akarsu kalmadı. Bazı bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların saffet çalışmalarını sürdürüyoruz. Ben, yaşadığımız bu iri afette, selde bizlere desteğe gelen hep herkese ve şehremaneti başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkürname ediyorum. Hem Genel Merkezimizden hem dahi bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine muktezi bilgileri verdik. Çokça şükür şu anda her iş yaşamıyoruz. beraber korkulu manada maddesel hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve iş yerlerimizde hasarlar var. Bununla ilişik arkadaşlarımız şu anda hasar belirleme çalışmalarına bitmeme ediyorlar. Şu anda hasara yönelik miktar terennüm etmek çok akıllıcasına olanaksız amma hasar tespitinden sonra bu konuda zaruri açıklama ve bilgilendirmeyi üstelik yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek facia bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, ne büyüklüğünde destek alabiliriz bunların kâffesi ilerleyici günlerde henüz netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa bakarak işlenmiş enfrastrüktür ile 125 bin nüfusa bakım vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun etraflı zamandır bu kadar ayrımsız yağmur almadığını aktaran Komutan Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’üstelik tafsilatlı zamandır burada yerleşme olduğum amacıyla biliyorum bu kadar sel felaketi merkezde olmamıştı. Cenabıhak beterinden saklasın. Bu bize ayrımsız işarettir. Yeni normallere göre tedbirlerimizi almakta kâr var. Şehrimizin bildirme heybetli problemlerinden tıpkısı tanesi olan atıksu arıtma tesisini hallettik, ancak içmece suyu ve alt çatı ile ilgilendiren altyapımız 3 yıldan fazla oldu, Yer ve Şehircilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden etraf Avrupa Birliği fonlarının durdurulması cihetiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile mütenasip enfrastrüktür çalışması çokta kabil olmadı. Nedeniyle şehrin 50 bin nüfusuna bakarak işlenmiş altyapı ile şu anda 125 bin nüfuslu form ilçeye hizmet aldığını düşünürsek filhakika bu altyapıyla ilişkin saha düz bu kalıp teessürat vermesi haddinden fazla saf. Çünkü borularımız bozuk, içmece suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, ağır kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilişik borazan çaplarımız pespaye geliyor. Şehrin ortasından geçen dere yatağında suyun seviyesinin nispeten yükselmesiyle çaya cari suyun yine vurdumduymaz gelmesi zımnında akarsu baskınları yaşandı. Bununla ilgili gine bire bir iş yapacağız. Bu derece şişman dominant felaketlerinin bundan sonra bakir normaller içerisinde olduğunu düşünürsek kategorik ve mutlak yıpranmamış normallere göre bundan sonrasını tasarım etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar belirleme çalışmalarımızda çokça balaban hasarlarımız sokak. Çıkan hasarlarımız olunca bile AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede bildirme güdük sürede vatandaşlarımızın zararlarını tertip etme yönünde adımlar atarız. Yekpare Kastamonu’ya önceki olsun, Tanrı beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı. – KASTAMONU

Share: