Kurakçıl peyzaj düzenlemesiyle almanak 25 bin ton su tasarrufu sağlanıyor

Burdur’un Yer Belediyesince kavşak ve refüjlerde geçerli “kurakçıl peyzaj” düzenlemesiyle yıllık sayı farkı 25 bin ton su tasarrufu sağlanıyor.

İlçedeki nazik caddelerin kenar ve refüjlerini havi 10 dekarın üzerinde yeşil düz, 3 yıldır başlatılan projeyle kurakçıl peyzaja dönüştürüldü.

Kurakçıl peyzajla sudan, sulama için sarfiyat edilen ruh enerjisinden ve hizmet tamir, işçilik masraflarından tasarruf edilirken ayrıca kenar ve refüjlerde geçer dikme kabuğu, renkli ahcar, natürel tel ve halı süslemeleriyle görsel beğenilen oluşturuluyor.

Az akarsu tüketen yahut susuz yetişen 13 bin civarında bitkinin kullanıldığı ilçedeki kurakçıl peyzaj uygulamasında, 96 ton taş, 66 metreküp mülevven ongun kabuğu, 6 bin metrekare ayak tabanı örtüsü lif kullanıldı.

“Amacımız akarsu ve enerji sarfiyatını düşürmek”

Köşe Belediye Başkanı Emrullah Ünal, AA muhabirine, sonuç yıllarda abuhava değişikliği ve toptan ısınma dolayısıyla yağmur rejiminde, ısı ve rutubet derecelerinde acun genelinde çoğalma gözlemlendiğini söyledi.

Sera gazını zait hızlı şehirleşme ve sanayileşmeyle dünyanın dengesinin bozulduğuna değinen Ünal, ölçüsüz sel baskınları, kuraklığa ilişkin büyük orman yangınları, gereksiz ve düzensiz yağışların imdi tamam dünyada çevre sorunlarına önlemlerin alınmasını gösterdiğinin aktardı.

Ünal, yerel yönetimlerin bile bu kapsamda üzerlerine sakıt görevler olduğunu belirterek, kaymakamlık genelinde suyu asgari düzeyde kullanacak alanlar düzenlediklerini anlattı.

Su ihtiyacı çokça olan ağız, orta kaldırım ve yeşil alanlardaki akarsu tüketimini düşürmek, toprağın rutubet oranını kaybetmemek üzere bazı uzvi ve inorganik maddelerle bu alanlardaki toprağın üzerini kapattıklarını dile getiren Ünal, şöyle konuştu:

“Buharlaşmayı bildirme madun seviyeye düşürmek amacıyla çabalıyoruz. Amacımız akarsu ve erke sarfiyatını hafifletmek. Bunda dahi süfli liyakatli olduk. Kullandığımız su miktarını yüzdelik 50, enerjiyi yüzde 30 oranında azalttık. Yaptığımız say ‘Kurakçıl Peyzaj’ çalışması, ‘Malçlama’ dediğimiz formül.”

“Halkımız marifetiyle de sevildi”

Ünal, ilçedeki Adnan Menderes, Süleyman Demirel bulvarlarını, refüjleri, kavşakları, havuzların etrafındaki yeşil alanları bu şekilde dizayn ettiklerini vurgulayarak, “Çim alanlarını kaldırdık, zira çim çokça su istiyor. Kuraklığa dayanabilen henüz az akarsu talip bitkilerle kurakçıl peyzaj çalışmamızı ilçemizde yaygınlaştırıyoruz. Görüntüyü üstelik değiştirdiğinden halkımız vasıtasıyla dahi sevildi, övgüyle bahsediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Belediye Otopark Bahçeler Müdürü Esin Dinler Tafsilatlı dahi ilçede bir nice alanda sulama sıkıntısı çektiklerinin dile getirerek, “Bunu zahir çözebiliriz diye düşündük. Dedik kim genişlik azından arık peyzaj malzemeleriyle çalı bitkilerini birlikte kullanırsak hem görsel açıdan gösteriş katmış oluruz hem da suyu kalık kullanmış oluruz.” diye konuştu.

Mualla Öztürk da kurak bire bir dönemden geçtikleri için belediyenin “kurakçıl peyzaj” uygulamasını beğendiğini, görselinin bile adamakıllı olduğundan sokak ve caddelere ayrı bir ulam kattığını kaydetti.

Share: