Konya umumi: Konya’da dem kesen Bölgesel Masa Başı ve Kayran Tatbikatı

Konya’da zaman kesen Lehçe Masa Başı ve Vadi Tatbikatı

KONYA – Konya’nın Beyşehir ilçesinde Türkiye Afet Engelleme Planı’nın uygulanabilirliğini çoğaltmak, ana ve destek hal ortağı kurumlarda farkındalık yapmak, planlardaki muhtemel iş ve eksiklikleri belirlemek için gerçekleştirilen Lehçe Masa Başı ve Kayran Tatbikatı nefesleri kesti.

Konya Valiliği koordinesinde, Beyşehir Gölü kenarındaki Atabey Bilgisizlik ve Eğitim Bilimi Kampı’nda gerçekleştirilen tatbikata, Konya İl Facia ve Evgin Boyut Müdürlüğü’nün beraberinde Afyonkarahisar, Niğde, Aksaray ve Karaman’dan gelen AFAD ekipleri dahi ortaklık etti. Değişik etaplar halinde hesaplı tatbikatta, Beyşehir İlçe Açıkgöz Güvenlik Bot Komutanlığına sınırlanmış Bot Timi, kurnaz sulu izleme köpeği, polis güçleri taharri ve kurtarma, özel harekat timi, yerli bindi ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile türlü sivil sosyete kuruluşlarından temsilciler düzlük aldı. Tatbikatta senaryo mucibince, dağlık alanda muhat artan ve kaybolan 10 şahsiyet grup ile 5 kişilik mektepli topluluğunun düz aldığı teknenin göl sularında alabora olması neticesinde göl üzerinde gerçekleştirilen kontrol istirdat operasyonları yürütme edildi.

“23 sayı mücahede grubumuzun koordinesi AFAD eliyle yapılmaktadır”

Başarıyla sona muazzez tatbikat sonrasında AFAD Konya İl Müdürü Talih Kele, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cazibe çerçevesinde 5 vilayeti kapsayan lehçe bire bir masa başı ve saha tatbikatı icra ettiklerini anlatan Tosun, senaryolar doğrultusunda, çevrili kalma, kaybolma ve boğulma vakalarını laf aldıklarını belirterek, Türkiye Kıyamet Müdahale Planı çerçevesinde 23 say grubuyla bu arada lehçe masa başı ve meydan tatbikatının gerçekleştirildiğini söyledi. Yıldız Tosun, 23 himmet grubunun bile temel hal ortakları olduğunu ve anne hal ortaklarının üstelik bindi hal ortakları bulunduğunu vurgulayarak, “Enformasyon faaliyet grubu, nakliye çalışma grubu, arama kurtarma faaliyet grubu, tagaddi kabilinden, bunun kabil 23 nüsha bu himmet grubumuzun koordinesi AFAD marifetiyle yapılmaktadır. AFAD, Türkiye’nin kuma gücüdür. Bunu hususi gurur ve kuruluşlarla, kamu kurum ve kuruluşlarıyla, sivil topluluk kuruluşlarıyla, köken kişilerle, hukuksal kişilerle gerçekleştirmektedir. Buradaki tatbikatta dahi emniyetimizin bahir polisi, kurnaz, itfaiye balık adam ekipleri, itfaiye kontrol istirdat ekipleri, akredite olduğumuz Alperenler, Birey Suyu, Beşir, hep birlik ve el birliği içerisinde AFAD’ın koordinesi altında çalışılmıştır. Psiko içtimai destek çadırları kurulmuştur, yeniden UMKE ile birlik el birliği içerisinde icra edilmiştir. Yani AFAD vasıtasıyla koordine edilmiştir, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diyerek konuştu.

(ARÖ-KARGIŞ-SILI-Y)

Share: