Komutan Ergün: “Ben bu filmi 7-8 sene önce bile yaşadım”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ümran planı düzenlemeleriyle ilişik CHP ve İYİ Öğür’nin itirazını eleştirerek, “Bu haktan 7 bin 20 yaşama faydalanıyor. Ego bu filmi 7-8 yıl ilk üstelik yaşadım. 2013-2014 yıllarında Büyükşehir Meclisi’ne geldiğinde geçmiş planlara ‘evet2 diyecekler, arkadan itirazlar geldi diye seçimlere 2-3 kamer kala bizim partimizden 2 kişiyi çekilme ettirtip, onlarla cereyan ederek, Manisa’nın bayındırlık planlarının iptal edilmesine bozukluk oldunuz. CHP yerine o ahit dahi reddettiniz. Manisa halkı bunları unutmadı” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Ilk Teşrin ayı olağan toplantısı 2. oturumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Mimar Sinan Bulvarı’na alnaç veren parsellerin mamure planları ve ekoturizm amaçlı ümran cazibe düzenlemesi yapılan Karakoca Mahallesi’nin bayındırlık planlarının yeniden görüşülmesi ve kanun, talimatname, arka ölçekli traksiyon veya hava görüşlerine mugayeret tayin edilmesi durumunda ümran planlarının nakız edilmesi üzere Başbuğ Ergün vasıtasıyla meclise sunulan önergenin ilgili komisyonlarca hazırlanan raporun oylaması gerçekleştirildi.

Önergeyle ilgilendiren hazırlanan alt kurul raporuna CHP grubundan itiraz gelmesi konusunda mütekellim Komutan Ergün, “Mimar Sinan Bulvarı’nda 7 bin 20 kişiyi ilgilendiren aranjman getirim mıdır?” sorusunu yöneltti. söz konusu düzenlemenin zatî olmadığını vurgulayan Komutan Ergün, “Bu haktan 7 bin 20 kişi faydalanıyor. Ego bu filmi 7-8 yıl geçmiş üstelik yaşadım. 2013-2014 yıllarında Büyükşehir Meclisi’ne geldiğinde önce planlara ‘evet’ diyecekler, arkadan itirazlar geldi diyerek seçimlere 2-3 ay kala bizim partimizden 2 kişiyi çekilme ettirtip, onlarla akıntı ederek, Manisa’nın ümran planlarının fek edilmesine bozukluk oldunuz. CHP yerine o ant üstelik reddettiniz. Manisa halkı bunları unutmadı. Yine kamuoyu kararını verecektir. Bin 200 hektara yakın bire bir kavuşum planlamasını yapıyorsunuz. 33 yıldır yapılmayan planları yapıyorsunuz. Kime neyi getirdiği neyi götürdüğü biliniyor. Vatandaş da bunu biliyor” dedi.

Hazırlanan encümen raporu ile ait düşün bildiren İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Palabıyık bile “İmar yapılan her yerde ayar artışı tamam. Gediz Köprüsü’ne kadar olan alanda menent artışı var mı var. Kestirmece 1 seneye yakın bire bir zamandır korkulu bir efor sarf ederek çalıştığımız revizyon ümran planlarında sona geldik. Neymiş bu mamure planları yapılmasın diyerek tıpkı çaba var kabil. İmar planlarını divan yaptırır, onar. Eşhas yapmaz. Bu planlar yapılırken, hepsini astık ve konuştuk. Komisyonlarda konuştuk. Oylandı ve geçti. Tığ planlara bütüncül namına baktık ve değerlendirdik. Arkadaşlarımız zahir çalıştığımızı biliyor” dedi.

Palabıyık, önergeyle ilgili hazırlanan komite raporunu birlikte okuyarak, ilgili mamure düzenlemelerinin yasa, yönetmelik, dal ölçekli plan yahut gurur görüşlerine ihtilaf taşımadığını kaydetti.

Konuşmaların ardından yarkurul raporu, CHP ve İYİ Parti sedir üyelerinin ret oyuna rağmen görüş çokluğuyla kabul edildi.

CHP grubu sedir toplantısı sonrası izah yaptı

CHP’li şehremaneti başkanları, mülk ve kaymakamlık başkanlıkları meclis toplantısının ikinci oturumu sonrasında tümen binasında matbuat açıklaması yaptı. CHP’li Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, “Ekim kocaoğlan meclis toplantısında berceste olmayan tıpkı güruh yaşadık. Ayrıştırıcı tıpkısı çevirici, toplumu geren tıpkı üslupla karşılaştık. Birleştirici bir dile ihtiyacımız olduğu bu günlerde Manisa’ya yakışmayan ayrımsız oturum yapıldı. ‘İnsanmısınız. Adammısınız’ gibi kelimeler bir büyükşehir uray başkanına yaraşıksız cümleler. Yapılanları halk gördü. Takdir Manisa halkınındır. Bu nedenle cevabı umum sandıkta haddinden fazla domuzuna bire bir şekilde verecektir” dedi.

CHP Manisa İl Başkanı Eli Açık Iri ise tüzel anlamda yapılan usulsüzlüklerin kamu ve halkın vicdanına mahkum olduğunu belirterek, “Yaptığımız etken tehalüf hem MHP’nin hem bile Cengiz Ergün’ün dengesini bozmuştur. Nerede içtimai çıkar, toplum yararına karar varsa CHP olarak desteklemeye hazırız. Ama nerede kişisel menfaat, getirim ve çıkar varsa birlikte sonuna büyüklüğünde onun karşısında olacağız” diye konuştu. – MANİSA

Share: