Kocaeli Valiliğinden “sedir üyelerine soruşturma” haberlerine ilgilendiren izah Açıklaması

Kocaeli Valiliğince, bazen iletişim araçları kuruluşlarında “Valilikten AKP ve MHP’li sedir üyelerine soruşturma” ve “Ilbay, Halk İttifakı üyelerine müfettiş gönderdi” şeklindeki haberlere ilgilendiren izah yapıldı.

Valilikten yapılan bağlanmış açıklamada, iletişim araçları kuruluşlarında yayımlanan duyum üzerine kamuoyunun akilane bilgilendirilmesi gereğinin duyulduğu belirtildi.

Haberlere konu olan İzmit Belediye Meclis üyeleri için İzmit Belediye Başkanlığı hesabına avukat Ferişte Akdeniz’in 26 Ilkgüz 2022’de Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçesi verdiği dökme açıklamada, Başsavcılık eliyle araçsız prosedür başlatılamadığından İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Umumi Müdürlüğüne yazı yazılarak “Memurlar ve Sair Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Yasa” layıkıyla sormaca ika izni talebinde bulunulduğu bildirildi.

İller İdaresi Genel Müdürlüğünden mevrut “bahis üzerine civar araştırı yapılması” talebi üzerine çalışma yapıldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İzmit Uray Başkanlığının şikayeti ve Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda Valiliğimizce başlatılan muamelat, tıpkısı anket olmayıp civar araştırmadır. Laf üzerine sonuncu değişmeyen İçişleri Bakanlığınca verilerek Cumhuriyet Altını Başsavcılığına gönderilecektir. Başlatılan ve 4483 Az Kanun kapsamındaki tamam memurlar ve ayrıksı tamam kamu görevlileri üzerine makbul kanuncu ve zorunlu aynı sürecin, Valiliğimizce resen başlatılmış sıra dışı ve kasıtlı ayrımsız uygulama kabilinden algılatılma çabası tarafımızdan üzüntü ile izlenmiştir.”

Share: