Sonuç dakika haberleri | Musa Anter davasında, ‘zaman aşımı’ kararı verildi

Musa Anter davasında, ‘süre aşımı’ kararı verildi

YAZAR Musa Anter’in 1992’dahi Diyarbakır’birlikte öldürülmesi ve DÜRÜST Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu’nun yaralanmasına, Ayten Öztürk’ün 1992 yılında Elazığ’üstelik öldürülmesine ilişkin davada, müruruzaman zımnında davanın düşmesine karar verildi. Duruşma, aynı dosya ile birleşen aralarında ‘Yeşil’ harf ünlü Mahmut Sebep’ın da bulunduğu JİTEM davasında ise yargılamanın devamına hükmetti.

2015 yılında güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya nakledilen Musa Anter davası, Yargıtay’ın kararı ile 2016’dahi JİTEM davası ve 2018’birlikte birlikte Ayten Öztürk’ün öldürülmesine ilgili sav ile birleşti. Birleşen dosyalarla çoğu firari 18 sanıklı davanın görülmesine, Ankara 6’ncı Yoğun Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada kortej düz canip vekilleri ile Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, dosyanın müruruzaman nedeniyle düşürülmemesini, ‘insanlığa karşı işlenen suç’ kapsamında yargılamanın bitmeme etmesini arzu etti. Gâh avukatlar dahi firari sanık Ermiş Turan’ın ifadelerinin istinabe tarafından dosyaya kazandırılması gerektiğini, elan ilk basına konuşan bu sanığın ifadelerinin dosyaya kazandırılmadan düşme kararı verilmemesini istedi.MAHKEME 2 DOSYADA SUKUT KARARI VERDİAvukat beyanlarının arkası sıra saraka sunulan Cumhuriyet Altını Savcısı, TCK’nın ilgili maddeleri gereği, Musa Anter’in 1992’dahi Diyarbakır’de öldürülmesi, Orhan Miroğlu’nun yaralanması ile Ayten Öztürk’ün 1992 yılında Elazığ’da azap yapılarak öldürülmesi olaylarıyla ait sanıklar yönünden tedenni kararı; 2013’dahi Diyarbakır’dahi ansızın çok insan katil, kundaklama ve bombalama eylemleri zımnında açılan davanın zaman aşımı kapsamında olmaması zımnında ayrı bir asıl numarası verilerek yargılamanın sürmesini temenni etti.Gâh sanık avukatları üstelik mahkemenin savcının mütalaasın doğrultusunda karar vermesini istek etti.ANTER DAVASINDA ‘ZAMAN AŞIMI’ KARARI

Beyanların arkası sıra kararını açıklayan duruşma, Musa Anter ve Ayten Öztürk davası kapsamında yargılanan sanıklar yönünden düşme kararı verdi. JİTEM davasında yargılamanın devamına mütehakkim murafaa, rastgele 3 dosyada de yargılanan sanıklar yönünden yakalama kararının devamına, vakit kaybetmeden Musa Anter dosyasında yargılanan tutuksuz maznun Hamit Sebep ile ilişik adli kontrol şartının kaldırılmasına değişmeyen verdi.

Bili:  ?Özkan ARSLAN/ ANKARA, –

Share: