Kılıçdaroğlu: “Yasaklar Akla Yatkın Değil. Yasaklıyorsunuz. Korkudan. 7 Milyon 700 Bin Gailesiz İlk Misil Rey Kullanacak, Bu Beyleri Gönderecek”

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Yasaklar akıllıcasına değil. Devletin görevi güvenliği sağlamaktır. Siz yasaklıyorsunuz. Korkudan. 7 milyon 700 bin tüvana ilk defa rey kullanacak, bu beyleri gönderecek. Helalleşme konusunda beklediğimden çokça henüz aşkın olumlu tepki aldım. Herkesle gittim oturdum konuştum. Bu ülkenin kamplaşmaya değil helalleşmeye ihtiyacı var” dedi. Devlette devamlılığa ilgi çeken Kılıçdaroğlu, “Devlette devamlılık vardır. Ama ahlak, fazilet, bilgi konusunda vardır. Yolsuzluk üstüne süreklilik tamam mu? O zaman hiç yolsuzlukları soruşturmayalım” diyerek konuştu.

CHP Lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Habertürk TV’dahi “Ahval ve Görüşler” programında; Ilgım Belet ve Kürşad Oğuz’un sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, tezkere üstüne; “Ego iktidar mensuplarına söylüyorum, ‘Ben kişi ülkemde yabancı leşker istemiyorum’ hempa. Bugüne kadar terörle mücadeleyi ki yaptı? Bu ülkenin polisi yaptı, bu ülkenin askeri yaptı. Bu ülkenin askeri ve polisi martir olurken ağyar mı vardı beraberinde? yabancı askerler mi vardı yanında?” dedi.

Yap-İşlet-Devret modeli ve hazne garantisi verilen projeleri Kılıçdaroğlu, “Yapmışsın Kütahya Havalimanı’nı. 2 milyar dolar. Vermişsin güvence 50 milyar dolar. Kimin parasını garanti veriyorsun. Aradaki farka bakın. Sayrılarevi, köprü yapıyorsun. Eyvallah yap. Kaça yapıyorsun? Ticari peçe. Niçin ticari sır. Parasını ben ödüyorsam elbette ticari giz oluyor bu” sözleriyle eleştirdi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“BELEDİYELERİ NASIL YÖNETİYORSAK TÜRKİYE’Yİ DE AYNI ANLAYIŞLA YÖNETECEĞİZ: (İmamoğlu’nun gezileri ve belediyelerin icraat) Cemi gezilerinden haberim var. Şöyle bire bir husus namevcut, belediye başkanları ne yapıyor hangi ediyor onları sonsuz gözlüyoruz kabilinden, yok öyle aynı husus. Çokça sayıda belediyemiz. Çalışıyorlar. Onlardan aylık bilgileri alıyoruz. O bilgiler geliyor. O bilgileri MYK’mızda değerlendiriyoruz. Melfuf bilgiler istediğimiz antlaşma yeniden belediye başkanlarına soruyoruz, geliyor. Şehremaneti başkanlarının zaten dünya kadar işi var. Uray başkanları, ‘acaba genel merkezden gelen talimatları mı çabucak yapıyorlar.’ Hayır. Umumi merkezden mevrut talimatlar var ama onun dışında değme beldenin, belediyenin kendine has sorunları var. O uray başkanları o sorunları fora etmek üzere öz kadrosu, ekibi var. Onlarla çalışırlar. Tığ hiçbir zaman uray başkanlarımıza müdahale etmeyiz. Şu kişiyi hıyanet şu kişiyi beygir diye. İstediğimiz şu, tığ sizin başarılarınızı istiyoruz, bambaşka aynı madde değil. Başarılarınız bir zamanda CHP’nin başarıları demektir. Zira belediyeleri kuşkusuz yönetiyorsak Türkiye’yi de bire bir tatlılıkla yöneteceğiz. Bilcümle uray başkanlarımızdan memnunuz.

İLK DEFA CUMHURİYET TARİHİNDE KENDİ TOPRAĞIMIZI TERK ETTİK: (İktidara geldiğiniz takdirde evvel şeş ayda hangi yapacaksınız, çalışmalarınız ne yönde olacak) Parti olarak bizim görüşlerimiz var doğrusu. İlk benzeri hafta içre çiftçilerin Tarım Emniyet ve bankalara olan borçlarının faizlerini sileceğiz. Esnafın birlikte Esnaf Kefalet ve bankalara olan borçlarının faizlerini sileceğiz. Süleyman Şah Türbesi’ni yine zat topraklarımıza götüreceğiz. İlk el Cumhuriyet tarihinde öz toprağımızı terk ettik. Ayrımsız birlikte buna yiğitlik diyorlar. Zat toprağını elbette bırakırsın, kişi bayrağını zahir indirirsin ya. Süleyman Şah Türbesi’ni zahir kaçırırsın ya. İnsan orada hayatını, canını verir. Ayrımsız birlikte bizi suçluyorlar. Aynı de kalkıp yiğitlik taslıyorlar. Allah karın fikir versin. Nasıl bu kadar yalanı üst üste getiriyorlar, yiğitlik edebiyatı yapıyorlar. Tarz Bankası’nın başkanlığına oldukça hamaset veren birisini getireceğiz. Devlette liyakati sağlayacağız. İlk benzeri hafta içerisinde Soylu Erki ve Içtimai Konseyi toplayacağız. Sorunları alacağız, bakanlar, sorunları yaşayanlar ayrımsız tarafta. Anlatacaklar. Buna eş düşüncelerimiz var. Bunları paylaştık.

DEVLET KENDISINE BEN TEMİNAT VERİYORSAM BEN YAPARIM: (Devlette devamlılık var eleştirileri) Devlette süreklilik vardır. Ama ahlak, yiğitlik, bilgi konusunda vardır. Usulsüzlük üstüne devamlılık peki mu? O zaman hiç yolsuzlukları soruşturmayalım. Köle hakkı yiyenlere aldatma kardeşim… Yap-İşlet-Devret’te oran illet güvence verir? Değil mi? İhale yapıyorsun, eş diyor ki ben burayı yapacağım, işleteceğim, bilahare size devredeceğim. Aynı krediyi alırken diyorsunuz ki devletin hazinesini inanca gösteriyorsun. Mal bul diyorsun, hazineyi doğrulama ettim diyorsun. Münasebet? Ne gerekçeyle? Gitsin tıpkı banka inanca oluyorsa olsun. Ecnebi bankaları garanti adına alıyorsa alsın. Kerem kendisine ego illet garanti vereyim? Cesamet yerine ben inanca veriyorsam ben yaparım ya. Ne başkasına yaptırayım. İki, garanti veriyorsun. Yapmışsın Kütahya Havalimanı’nı. 2 milyar dolar. Vermişsin güvence 50 bilyon dolar. Kimin parasını garanti veriyorsun. Aradaki farka bakın. Hastane, köprü yapıyorsun. Eyvallah yap. Kaça yapıyorsun? Ticari sır. Niye ticari giz. Parasını ben ödüyorsam bittabi ticari peçe oluyor bu.

KİŞİNİN ONURUNU KORUYACAĞIZ: Tığ Eş Destekleri Sigortası getireceğiz. Kişinin onurunu koruyacağız. Bu sigorta herhangi prim toplamıyor, galiba bölgelerde pekâlâ ev hekimleri varsa, sosyal bakım uzmanları varsa, bilgileri topluyor. Ailenin elde ettiği sağlık nedir? Bu sağlık onun geçinmesine yeterli mi değil mi? Yeterli değilse raporunu düzenliyor, toplumsal çap kadının banka adına yatırıyor parayı. Karı gidecek aylığını algı. Yıpranmamış bala olursa, içtimai bakım uzmanı yeni bire bir ifade yazacak. 100 TL veriyorsak 150 TL vereceğiz, 1000 TL veriyorsak 1100 TL vereceğiz. Çocuğu üniversiteye gidiyorsa sıkıntılı ücretsiz olacak. Burs verilecek. Evde engelli varsa ailede kadının sosyal asayiş primini cesamet yatıracak. O bile zahmetli olacak. Buna eş ayrımsız pozisyonu yaratacağız. Bilcümle yardımları ihtişam biricik ayrımsız kanaldan yapacak. Şayet belediyeler, yani kamu; iştirakçi alırsa, personel alırsa geçmiş bu ailelerin çocukları alınacak. Fazlalık ayrımcılık yapılacak. Bu evlere uyumlu tıpkısı dirimlik akışı olacak. Daha Çok ailenin ağır ezgi bire bir geliri olacak.

ALLAH’IN GÜNEŞİ CABA: Şanlıurfa’ya gittim. Şanlıurfalılara söyledim. Bize büyükşehir belediye başkanlığını verin, bilcümle çiftçilere elektriği ücretsiz vereceğiz dedim. Vereceğiz üstelik. Dışarıdan doğalgaz, akaryakıt alıyorsun dolarla. Cenabıhak’ın güneşi müft. Panelleri kooperatif halinde yapacağız. Biz tarih santrallerini kuracağız. Kooperatif işletecek. Çiftçiye müft verecek, mütezayit elektriği enterkonnekte satacak.

ERDOĞAN İSTEMİYOR SÖZ MISALI: (Sığınmacıların gönderilmesi lacerem olacak? Farklı görüşler bu işi zorlaştırmayacak mı?) 6 öğür üstelik sığınmacıların insani koşullarda Suriye’ye dönmelerini istiyorlar. Erdoğan istemiyor bilfarz. Burada kalacaklar dedi. Sonraları ısrar olunca halkoyu yoklaması sonucunda Suriyelilerin gitmesi gerektiği yönünde tıpkısı eğilim olunca tığ bile gönderelim dediler. Bunlar gönderemezler, örtmek istemezler. Suriyelileri köle gibi çalıştırmak istiyorlar. İnsani çokça koşullarda, ırkçılık yapmadan bu insanları kişi ülkelerine göndermeliyiz. İnsani koşullarda zat ülkelerine yöneltme üstüne hiçbir kuruntu farkı bulunmayan.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN SINIRLARI KEZ SABIK HANI: (Türkiye’dahi birçok milyon sığınmacı, göçmen olduğunu düşünüyorsunuz?) 10 milyonun altında değil. Bildirme birkaç 10 milyondur. Afgan, Suriyeli, Afrikalılar var. Bunların süresince genişlik hareketli olan Suriyeliler. İkinci tam Afganistan’dan gelenler. Afganistan’dan pekâlâ geliyorlar? 1000 kesir kilometrelik İran toprağını aşarak geliyorlar. Şüphesiz geçiyorlar? Gittim sınıra, Van’birlikte. Bu Afgan kaçaklar pekâlâ geliyor bizim ülkemize? Sordum. Oradaki görevliler buradan geçmeleri tür değil, çünkü pasaport kontrolleri yapıyoruz dediler. Nasıl geçiyorlar? Sınırdan. Evet sınırda devriye namevcut mu? Var dediler. Bire Bir karakol gayrı karakolu görüyor. Antrparantez kamera var. Tamam zahir oluyor da insanlar akış akış geliyorlar? Şunu yaptık, ‘sınır namustur’ diyerek. Bilcümle sınırlarda bu vardır. Kuşkusuz oluyor yolgeçen hanına dönüyor. Van Gölü’nde insanlar öldü. Elbette oluyor dahi geçiyorlar? Çünkü insan kaçakçılığı var. Zaman parayı verip istediğiniz yerde kaçakçılar sizi istediğiniz yere getirir, götürür. Devletine ehil çıkmıyor bu idare. Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları yol sabik hanı. Zindaşti hakeza çıkmadı mı? Bastırdı parayı girdi milletvekili araya. Bilgili ben çıkartmak zorunda kaldım dedi. Sezgin Baran Korkmaz nasıl gitti? Ne söyledi İçişleri Bakanı, ‘sunma tepeden bildirme aşağıya kadar oturduk karar verdik, böylecene çıkardık’ diyor ensiz dışına. Demin yurtdışına bundan sonra diye nadim oldular.

BENİM MİLLİYETÇİLİĞİM YURT VE BAYRAKTIR: (ÇIKTI hep tezkerelere faydalı mı diyeceksiniz) Bittabi ego kendi ülkemde ecnebi leşker istemem. Kimesne kusura bakmasın. Ego onlar kabil ulusçu değilim. Benim milliyetçiliğim yurt ve bayraktır.

EGO KENDİ ÜLKEMDE YABANCI ASKER İSTEMİYORUM: (İYİ Partinin ‘evet’ demesi sizin ‘müfit’ demeniz üzerinden ayrımsız fikir ayrılığı olduğu düşünülüyor) O ayrı bir özdek. Ama ben kuvvet mensuplarına söylüyorum, ‘Ben kişi ülkemde yabancı çeri istemiyorum bacanak.’ Bugüne kadar terörle mücadeleyi ki yaptı? Bu ülkenin polisi yaptı, bu ülkenin askeri yaptı. Bu ülkenin askeri ve polisi şehit olurken ağyar mı vardı yanı sıra? Yabancı askerler mi vardı beraberinde? Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin polisi ve askeri terörle uğraş edemiyor mu yani yabancıyı isteyeceğiz buraya? Yabancıyı hangi esbabımucibe ile istiyorsun sen? Efendim 50 modül esbabımucibe yazabilirler. Amma ego tezkerede yazıyorsa icabında yabancı askerler diye niteleyerek kimse kusura bakmasın.

SİZ TEZKEREYİ BAŞKALARINI NIDA ETMENİN YOLU İÇİN ÇIKARIYORSUNUZ: (Sizin itirazınız bunaydı. Çünkü seçme sonrasında bitmeme edecek olmasına yönelik tıpkısı itiraz olması dolayısıyla hayır denildi diye hatırlıyorum) Bu ülkenin insanları terörle savaş paha. Antrparantez oradan yıldırı geliyorsa yabancı benzeri ülkeden sizin kitap çıkarmanıza de lüzumlu namevcut çünkü siz istediğiniz ahit Konfedere Milletlerin birlikte kararı var, terör nereden geliyorsa harcama uyarırsınız; ‘kardeşim terörü kes’ kesmezsen ben masraf keserim. Biz Irak’ta anca yapmadık mı, anca yaptık. Demincek siz tezkereyi başkalarını davet etmenin yolu üzere çıkarıyorsunuz. Terörle mücadele değil aslında. İşin özünde yatan bu.

HANGİ YABANCI ASKERİ TERÖRLE MÜCADELE ÜSTÜNE TÜRKİYE’YE ÇAĞIRMA EDECEKSİN: (Bazı nereye çağırmak için) Ego bilmiyorum tezkerede âdem evladı vermiyor kim şu ülkeyle diyerek, ‘ecnebi leşker’. Hangi yabancı er onu üstelik sordum. Ne ecnebi askeri terörle uğraş üstüne Türkiye’ye çağirma edeceksin. Ten ayrımsız görelim bakalım. Etmiyorsanız bunu ne tezkereye yazıyorsunuz?

TÜRKİYE TERÖRDEN HADDINDEN FAZLA ŞIŞMAN ACILAR ÇEKMİŞTİR VE BÜTÜN DÜNYANIN ÜSTELIK BUNU BİLMESİ LAZIM; TÜRKİYE’NİN TERÖRLE MÜCADELESİ BILE MEŞRUDUR: O devir niye yazıyorlar tezkereye? Sav gazetecisiniz, ‘Ya bunu illet yazdınız buraya.’ Televizyoncusunuz, bunu açın bire bir tartışmaya. Deyin kim, ‘Bu ecnebi askerler konusu var bu tezkerede’… SELIM Partililer geliyor. DÜRÜST Partili üzere duran gazeteciler birlikte geliyor, esasta onlar gazeteci değil. Onlar birlikte DOĞRU Partinin silahşoru. Onlarda geliyor, onlara sevgili, ‘Bu tezkeredeki bu yabancı askerler kim acaba? Siz bunu elan bol bilirsiniz, Kılıçdaroğlu bu pusula hayır dedi gerekçesi bile bu. Siz buna aynı da diyorsunuz ki terörle mücadeleyi istemiyor evet bu hangi ecnebi asker geldi terörle uğraş etti.’ Bakın bu istifham sorulmuyor ve bu tartışılmıyor zaten. Bizim medyanın kimse kusura bakmasın genişlik balaban eksiği bu. Tezkereye CHP ‘faydalı’ dedi emreylemek kim CHP teröre ‘evet’ diyor. Bu tezkereye CHP sebep ‘yarayışlı’ dedi, keşki tek değilse ‘hayır’ gerekçesini Sedir tutanaklarından ayrımsız bakayım denmiyor; DÜRÜST Parti anca dedi o ahit kesinlikle bu böyledir CHP teröre ‘evet’ diyor. Yararlı efendim terörün kimsen gelirse gelsin, nereden gelirse gelsin terör aynı adamlık suçudur. Teröre karşı durmakta hepimizin eş görevidir. Türkiye terörden çokça nazik teessürat çekmiştir ve bütün dünyanın birlikte bunu bilmesi lazım; Türkiye’nin terörle mücadelesi da meşrudur.

BU ÜLKENİN KAMPLAŞMAYA DEĞİL HELALLEŞMEYE İHTİYACI VAR: (Helalleşmenin kapsamı, ikna oldu mu sizce seslendiğiniz yan, aynı bile hususi emanet müdahale olduğunu düşünüyor musunuz) Bu yasaklar, akıllıca değil. Çoluk Çocuk eğlenecekler. Benzeri artist çıkma sahneye şarkıyı, türküyü söyleyecek. Bu insanların biraz enerjilerini tahliye hakları var. Biraz eğlenme hakkı var. Faydalı eğlenemez, yasak diyorlar. Bu korkunun eseridir esasta. Neden korkuyorsunuz? Artist niye duruşma koridorlarında. Artist dünyanın temas tarafında ters insandır doğrusu. Nazımın heykelinde yapılan figürü görseler, rüzgara karşı revan eş. Sanatkâr özlük dünyasındadır. Bu yasaklar makul değil. Devletin görevi güvenliği sağlamaktır. Siz yasaklıyorsunuz. Korkudan. Bu ülkenin gençleri gönderecek. 7 milyon 700 bin zihayat ilk defa düşünce kullanacak, bu beyleri gönderecek. Helalleşme konusunda beklediğimden çok daha çok olumlu aksülamel aldım onu söyleyeyim. Herkesle gittim oturdum konuştum. Bu ülkenin kamplaşmaya değil helalleşmeye ihtiyacı var.

EKMELEDDİN BEYİ ANLATAMADIK: ( Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilmesi konusu) Yarayışlı. Ekmeleddin komutan Türkiye’nin genişlik etkili insanlarından tıpkı tanesi. Adına arsıulusal yarışma yapılan birlikte İtalya’üstelik yapılan, Ekmeleddin İhsanoğlu yarışması… Kişi alanında dünyada maruf, yüzü sıcak aynı can. İslam İşbirliğinde fariza alırken eş hakları ile ilişik kat kuran birey. Ekmeleddin beyi anlatamadık. Orada bizim eksiğimiz tür. Bizim kusurumuz türlü. Ego bibi kendisini arada bir telefonla ararım.

SEÇECEĞİMİZ CUMHURBAŞKANI ADAYI TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN 13. SAYGIN CUMHURBAŞKANI OLACAKTIR: (Reisicumhur adayınızı hangi ant açıklayacaksınız) 6 lider özlük aralarında oturup konuşacağız filhakika. Yeri, zamanı gelince; oturulur, konuşulur. Amma şundan emin olmanızı isterim, seçeceğimiz cumhurbaşkanı adayı Türkiye Cumhuriyeti devletinin 13. etkili cumhur reisi olacaktır. Devleti alim, devleti tanıyan, bütün vatandaşlarına kıymet davranan, kimseyi ötekileştirmeyen, hükümran güçlere tasdik olmayan hele mamelek dolayısıyla konfirmasyon olmayan tıpkısı yaşama olacaktır.”Share: