Vekil Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep kara yolunun asıl atma törenine katıldı Açıklaması

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, AK Öğür iktidarları boyunca 20 yılda 100 almanak yatırım ihtiyacının karşılandığını, 2003’den bu yana ülkenin muvasala ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 670 milyar liranın üstünde envestisman gerçekleştirdiklerini belirtti.

Karaismailoğlu, Nurdağı- Gaziantep kişmiri yolunun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’in erişim ağına aheste katacak proje vesilesiyle vatandaşlarla tıpkısı araya gelmekten hava ve şenlik duyduğunu söyledi.

Gelişmiş tıpkı uygarlık ve ülkenin sunma mehabetli göstergesinin erişim zehir ve altyapı olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Esmer yolu taşımacılığı, ülkelerin vazgeçilmez erişim modları beyninde düz almaktadır. Hem uluslararası hem birlikte ancak içi nakliyat faaliyetlerindeki kilit rolüyle adeta lojistik sistemin kılcal damarı olarak dirimsel benzeri fonksiyona sahiptir. Yüksek kalitede, kesintisiz, konforlu ve en son düzeyde sakıncasız bir hizmet sunan, yenilikçi değerlerle bezenmiş, bedel, stabil, sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin öncüsü olan Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı, birlik vatandaşlarımız için canlı tıpkısı kara yolu ulaşımına imkan sunan yatırımları hepyek hayata geçirmiştir.” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, milletten aldıkları güçle Türkiye’nin sonuç 20 yılda gerçekleştirdiği atılımın temas alanda gözle görülür bir biçimde üzeri bulduğunu vurguladı.

Türkiye aşkıyla gençlere daha ongun ayrımsız ati, elan etkili ve büyük Türkiye tasarruf etmek üzere çalıştıklarını aktaran Karaismailoğlu, “SELIM Tümen iktidarı süresince 20 yılda 100 yıllık yatırım ihtiyacı karşılanırken, 2003 yılından bugüne ülkemizin muvasala ve iletişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Türkiye’yi ulaşımın herhangi bir modunda uluslararası benzeri koridora dönüştürdük.” ifadesini kullandı.

“Bölünmüş öğün uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin konusunda çıkardık”

Avrasya Tüneli, Ankara- Niğde Otoyolu, Güç Sultan Muhik Köprüsü, Yıldız Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, İstanbul- İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kadar kara yolu projelerini başarıyla bitirdiklerine ve milletin hizmetine sunduklarına değinen Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölünmüş kez uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin konusunda çıkardık. Karaca yollarımızdaki muvasala hızını emniyetli, konforlu ayla getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdık. Boğaz vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle, viyadüklerle aştık. Yağız yollarımızdaki tünel uzunluğunu 13 kattan çok artırarak 664 kilometreye çıkardık. Kara yollarımızdaki ulaşımı, hızı güvenli, konforlu ağıl getirdik. 20 sene geçmiş kestirmece 8 milyon olan vesile sayısı zaman 26 milyona çıkma olmasına rağmen bugün ehil olduğumuz bölünmüş sefer zıkkım ile trafik kazası oranları ve can kayıplarını yüzde 82 düzeyinde azalttık. Konforlu ve güvenli yollarımızla ulaşımın kalitesini yükselttik.”

Karaismailoğlu, ‘Durmak namevcut, yola bitmeme” sözüyle 2053 yılına kadar kişmiri yolu hedeflerini belirlediklerini rapor ederek, “Önümüzdeki 30 yılda bölünmüş defa uzunluğumuzu 38 bin kilometrenin konusunda, otoyol uzunluğunu dahi 8 bin 300 kilometrelere çıkarmayı hedefledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık namına Türkiye’yi çağın ötesindeki yeniliklerle buluşturmak üzere büyük çabalama gösterdiklerini söyleyen Karaismailoğlu, 20 yıldır verdikleri sözleri hesabına getirmenin özgüveniyle çalışmalara devam ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin seçkin alanda büyüyen, birbirinden yüce projeleri hayata geçiren, yaptığı yatırımlarla hemen bölgesinde değil global planda anne oyun kuruculardan biri haline geldiğini vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Yaptığımız projelerle, istihdama, ticarete, ekonomiye bindi oluyor, adeta kabımıza sığmıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Kat medeniyettir’ diyerek bizlere açtığı müreffeh yolda, vatanımıza ve milletimize hizmet vermeyi sürdürmenin gururunu yaşıyoruz. Herhangi Bir sene belirlediğimiz misil haritasıyla yapılan binlerce kilometre yolla, köprüyle, viyadükle ülkemizin her bir köşesini ulaşılabilir kıldık.”

Gaziantep’teki mukassem yol uzunluğu 433 kilometreye çıktı

Gaziantep’i ulaşım ve bildirişim altyapısıyla henüz birlikte doğacak taşımanın boyunlarının borcu olduğunu anlatan Karaismailoğlu, “Gaziantep’in 2003’te 116 kilometre mukassem yolu vardı, 433 kilometreye yükselttik. Zaman kısaca 4 milyar teklik proje bedeliyle Gaziantep-Nizip-Birecik Yolu, Nizip-Karkamış Yolu, Islahiye-Hasiyet-Kırıkhan Yolu, Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep Yolu, Osmaniye-Nurdağı Yolu, Kahramanmaraş-Nurdağı Yolu, Gaziantep- Kilis Yolu kadar 14 ayrı kişmiri yolu güzergahı ve projemizde dahi çalışmalarımız bitmeme ediyor.” bilgisini paylaştı.

Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun pahal anahtar trafiğinin Mersin ve İskenderun limanlarına ulaşımdaki anne arterlerden biri olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Bu nedenle yolumuzu 54 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü ısıdam mahlut kaplamalı mukassem el standardında projelendirilerek imal çalışmalarına başlıyoruz.” sözlerini sarfiyat etti.

Adaletli Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun hizmete sunulmasıyla tehlikesiz, konforlu ve aceleci muvasala imkanı sağlanacağını aktardı.

Trafik güvenliğini art seviyeye çıkaracaklarını anlatan Karaismailoğlu, “Bölgede erişim hizmeti sağlayıcı otoyol ve izzet yolu beyninde ulaşımın elan dengeli dağılmasını sağlayarak, trafik yoğunluğu rahatlatacağız. Bulunan durumda 60 dakikaya büyüklüğünde sâdır güzergahı 30 dakikaya düşüreceğiz. Yaptığımız el sebebiyle zamandan 68 milyon teklik, akaryakıttan 47 milyon teklik olmak için yıllık hep 115 milyon lira tasarruf edeceğiz. Karbon salınımını birlikte 9 bin 586 titrem azaltacağız. Şimdiden körpe hayırlı olsun.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, temeli atık bakir yolun Gaziantep’in, hem ev içi hem üstelik dar dışı pazarlarına erişim kabiliyetini arttırarak, bölgedeki tutum hacminin büyümesine kocaman bir katkı sağlayacağını belirtti.

Diğer konuşmalar

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu birlikte projeyi başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Güneydoğu’yu Akdeniz’e, Anadolu’yu Ilımlı Doğu’ya bağlayan yolların kavşağında kayran düzlük Gaziantep’in, üretim, istihdam ve ihracatta makro merkezler ortada saha aldığına dikkati çeken Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Gaziantep’in ticareti, nüfusu ve anahtar sayısının anında artmasıyla ortaya çıkan ulaşım talepleri kapsamında Nurdağı ile biricik öğün kendisine angaje olan mevcut yolumuzu mukassem kez haline getireceğiz. Bölgede tehlikeli kayıt trafiğinin Sazak-İskenderun limanlarına ulaşımdaki ana arterler olan yolun 53,7 kilometrelik kesimi 2×2 bölünmüş öğün standardına ulaştırarak trafik konforunu inşallah yükseltmiş olacağız.”

Uraloğlu, talih genelinde bölünmüş yolları seçme geçen çağ arttırarak kentlerin, vatandaşların taleplerini karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise göreve geldiklerinde şehrin gündeminde devam fail işlerin olduğunu, Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na gıcırı bükme rastgele sorunun çözüme kavuşturulduğunu rapor etti.

Gül, yolun temelini kovmak üzere benzeri araya geldiklerini aktararak, “Sefer inşallah gücük sürede tamamlanacak. Bu süreçte bindi veren herkese teşekkür ederek kılıklı olmasını diliyorum.” diyerek konuştu.

Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Mecnunca üstelik yapılacak olan bu yolla ilgili çok çok kâm geldiğini belirterek, dünyadaki krize karşın Türkiye’nin üretmeye ve yatırımlarına bitmeme ettiğini, hezel verdikleri projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

Karaismailoğlu, elan bilahare Gaziantep Valisi Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Reisi Atmaca, DOĞRU Fırka milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Yoğunluk Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu, MHP Milletvekili Büyük Muhittin Taşdoğan, CHP Milletvekili İrfan Kaplan, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile butona basarak yolun temelini attı.

Share: