Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Takım Toplantısı’nda konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, DÜRÜST Tümen Takım Başkanvekili Ateş Parçası Ünal’ın sözlerine reaksiyon göstererek, “Bu konsept SADAT kafasının anlayışıdır. ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kaldıracağız, Asrika diye niteleyerek bakir tıpkı ihtişam kuracağız, başkenti İstanbul olacak, dili birlikte Arapça olacak.’ Ayrımsız esas.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Kadro Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, güzeşte hafta Adana, Osmaniye, Tokat ve Sivas’ta ziyaretlerde bulunduğunu, vatandaşlarla tıpkı araya geldiğini söyledi.

Sivas’ta görüştüğü vatandaşlardan ilin sorunlarını dinlediğini anlatan Kılıçdaroğlu, yalnız Sivas’ın değil, Türkiye’nin bütün sorunlarını çözmeye müştehi olduklarını ve çözeceklerini belirtti.

Kılıçdaroğlu, ziyaretleri sırasında taşeron işçilerin kendisinden destek istediğini aktararak, “Türkiye’dahi Karayolları’nda ve muhtelif bakanlıklarda çalışan 100 binin üstünde taşeron işçi var. Ego onlara, ‘Söz veriyorum, sizin sorununuzu dillendireceğim, bunlar çözer mi çözmez mi onu bilmiyorum amma çözmezlerse yemeden içmeden Karayolları’nda değil hangi kurumda olursa olsun bilcümle taşeron işçilerini kadroya geçireceğiz’ dedim. Mehabet taşeron mu çalıştırır?” diye sordu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çarpık çurpuk kurulmadığına, Türkiye’nin, hep mazlum milletlere denk olduğuna bel fail Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Biz hükümran güçlere asla üzeri eğmedik. Türkiye’nin mücadelesi, Anadolu’nun temas tarafında tıpkı üretimlik kurulduysa, Lozan Antlaşması’nda ‘yarın bana geleceksiniz, benden dünyalık isteyeceksiniz, zaman reddettiklerinizi o ant sizin önünüze koyarım’ diyen aynı anlayışa cebin Türkiye’nin kalkınması ve büyümesiydi. Öz tarihini bilmeyen topluma önderlik yapamaz. Türkiye Cumhuriyeti tarihi, bir bağımsızlık mücadelesi tarihidir, tıpkı soylu erki kalkınma tarihidir, kaçırılan sanayi devrimini yakalama tarihidir. Kayseri’birlikte tayyare fabrikasını kurmuşsanız, Etimesgut’ta uçak motorları fabrikasını kurmuşsanız, Eskişehir’de ikinci tayyare fabrikasını kurmuşsanız, 1940’lı yıllarda Türkiye dünyada uçak ihraç fail 5 ülkeden birisiyse bunlar cılız olmamıştır.”

Cumhuriyetin benzeri zamanda firez devrimi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, halkının yüzde 90’ının okuma-çit bilmediği tıpkısı dönemde, insanların okumaları ve öğrenmeleri amacıyla Millet Mektepleri’nin, ardından de Karye Enstitüleri’nin kurulduğunu anımsattı.

SELIM Öğür Kol Başkanvekili Ateş Parçası Ünal’ın sözlerine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Firez Bakanlığı yapmış, SELIM Parti’de Grup Başkanvekilliği yapan birisi; Becerikli Ünal kalkıyor, ‘Bir firez devrimi adına cumhuriyet altını bizim lügatımızı, alfabemizi hep hatır setlerimizi yok etmiştir. Zaman konuştuğumuz Türkçe’nin bellek öğretebilmesi olabilir değildir’ diye açıklama yapıyor. Tarih bilmiyorlar. Hurafelerle tarih öğrenilmez, gerçeklerle öğrenilir. Halkın hangi konuştuğunu bile bilmiyorlar. evet siz tek Karacaoğlan’ı dinlemediniz mi? Tertemiz aynı Düpedüz var. 17. ve 18. yüzyılda bu insanlar arı sili bire bir Türkçeyle ne yazdılarsa, hangi söyledilerse bugün hepimiz biliyoruz.”

“Senin diline taşlama fail aynı adamla senin ne işin var”

Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Kerem Bahçeli’nin de Mahirane Ünal’a tepki gösterdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bahçeli buna sanki çok kızmış. Hangi olacak, koşa koşa gidip yine kucaklayacak, ego bilmiyor muyum sözde. Bunu hoşur milliyetçi arkadaşlara söylüyorum; bu mezhep SADAT kafasının anlayışıdır. ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kaldıracağız, Asrika diye yeni tıpkı azamet kuracağız, başkenti İstanbul olacak, dili da Arapça olacak.’ Bir başlangıç. İtiraz mı ettiler, etmediler. Amma benim milliyetçi tabanım öbür tarafa kaymasın diye arada bir meni fişeği atayım sonraları eğin kapıda kucaklaşacağız.

Milliyetçilik vatanseverliktir. Senin diline taşlama eden, senin dilini küçümseyen bir adamla, böyle bire bir adamla senin ne işin var. Hala takım başkanvekili ne olacak kim. Ama bu tuhaf insanlara en adamakıllı cevabı Gazi Mustafa Eksiksizlik vermiştir; Biz aymaz dediğimiz antlaşma mektepte nadan olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz detay, hakikati bilmektir. Yoksa ışıklı olanlardan en balaban cahiller çıktığı kabilinden hiç intikal etmek bilmeyenden de hakikati gören kök alimler çıkabilir.”

-“(Biz yapacağız) diyorlar, bekliyorum”

Gittiği gelişigüzel yerde vatandaşların “Köyler boşaldı” dediğini anlatan Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında, kırsalda çalışan cümle eş ve gençlerin sigorta kapsamına alınacağını, mülga karye okullarını yeniden açacaklarını, köylerde öğretmenlerin birlikte mortocu, ziraat mühendisi, ekincilik teknisyeni, tarım teknikeri olacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, havza bazlı planlama yaparak, kimin neyi ekeceğini ve kaça satacağını belirleyeceklerini, çiftçilerin katiyen engel etmeyeceği ayrımsız nazir getireceklerini anlattı.

İktidara geldiklerinde rençper ve esnaf kredilerinin ürem borçlarını sileceklerini, asgari ücret amacıyla dahi yıpranmamış bir alacak tarifesi yapacaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Minimal ücreti benzeri noktaya getirdiler, yılın yarısından itibaren yeni bir rüşvet tarifesi imdi ve insanlar henüz çok algı ödemeye başladılar.” ifadelerini kullandı.

Sözleşmeli, eylemli ve ücretli sarıklı ayrımına sonuç vereceklerini tamlayan Kılıçdaroğlu, “Emeklilikte Hoşnutluk Takılanların sorunlarını birlikte gittiğim rastgele yerde dillendirdim, ‘Biz yapacağız’ diyorlar, bekliyorum. evet yaptıracağız ya yapacağız. Bu işin ortası bulunmayan.” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Anadolu’birlikte bire bir kıpırdanma var, Anadolu’bile bir arayış var. Anadolu’bile ‘Acaba CHP hangi yapacak’ diye kafalarda kebir aynı istifham işareti var. Çokça güzel aynı Türkiye’yi nesir edeceğiz. Bilimde, kültürde, sanatta, tarımda, sanayide, her alanda çok fena hâlde şeyler yapacağız ve kararlıyız. Bunların ufku namevcut.” görüşünü savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, alay malay göstergeç programına gezinti çağrısını yineleyen Kılıçdaroğlu, “Seçme yerde, seçme ortamda vizyonsa seziş, bilgiyse hikmet, tarihse güneş, kültürse ekin, neyi istiyorsan çık karşıma berrak seninle konuşalım. Haşyet Erdoğan haşyet, ego adam yemem. Bilginle, birikiminle gel karşıma. Bozukluk korkuyorsun sen, korkma.” diye konuştu.

(Bitti)

Share: