Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Takım Toplantısı’nda konuştu: (1)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kimlik üzerinden siyasa yapmayacağız, akide üzerinden siyaset yapmayacağız, dirim tarzı üzerinden yöntem yapmayacağız. Herkesi kucaklayacağız. 85 milyon kardeşim duysun; tek ayrımcılık yapmadan 85 milyonu kucaklayacağız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, TBMM Takım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin seçkin vasıtasıyla sorunu olan vatandaşların kadro toplantısına geldiğini ve hal istediğini rapor etti.

Türkiye’nin büyümesi ve kalkınması amacıyla, değme evde hayat olması amacıyla mücadele ettiklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, rastgele temel-babanın çocuğunu varlık ortamında yatağına yatırdığı ve aylak evladına ferah ferah hisse senedi bulabildiği, çiftçinin ürettiği, alın terinin karşılığını aldığı, seçme kalem düşüncenin özgürcesine tartışıldığı, insanların düşüncelerini açıkladığı amacıyla hapse atılmadığı, değişik düşüncelerin Türkiye’nin önünü açtığı ve bu çerçevede herkesin kucaklaştığı aynı Türkiye istediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Toplumu ayrıştırmak değil, koçuşmak istiyoruz. Bizim hedefimiz bu. Onlar ayrıştırıyorlar, biz kucaklaşacağız. Onlar bölüyorlar, tığ bölünmeyeceğiz. Etiket üzerinden politika yapmayacağız, akide üzerinden siyaset yapmayacağız, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapmayacağız. Herkesi kucaklayacağız. 85 milyon kardeşim duysun; hiçbir ayrımcılık yapmadan 85 milyonu kucaklayacağız.” diye niteleyerek konuştu.

İstanbul Barosu seçimlerinde ilk kez tıpkı kadının baro başkanı olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, başkanlığa seçilen Çımbar Saraç’ı telefonla arayarak kutladığını belirtti.

Avukat ile savcının tıpkısı platformda olması gerektiğini, birinin sav, diğerinin ise savunma makamı olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, kaslı ülkelerin yaptığı kadar adaleti yapmak istediklerini ifade etti.

Gezici mahkemelere sonuç vereceklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Adalet neredeyse onu arayıp bulacağız.” dedi.

Gezi Parkı olaylarının Türkiye’nin, vatandaşların yanlışlık karşısında yükselttikleri tıpkı patırtılı, benzeri simge olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, bu bayrağın demokratlık ve adalet bayrağı olduğunu söyledi.

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Seyahat olaylarından yargılananların 6 aydır cezaevinde olduğunu ve tek soru da sorulmadığını ati sürerek, “Ahdimdir; hangi olursa olsun, bedeli ne kadar alçak olursa olsun bu ülkeye adaleti evet getireceğim ya getireceğim. Ortası bulunmayan bu işin. Vera’yı babasıyla buluşturacağım. Bizim el erki tarihimizin mağrur benzeri sayfası olan Gezi’ye buradan selam ertelemek birlikte benim boynumun borcudur.” sözlerini harcama etti.

Amasra’daki beyaz zehir kazası

Amasra’daki maden kazasında 41 kişinin hayatını kaybettiğini ve sorumluların bibi muhtemelen olmadığını tamlayan Kılıçdaroğlu, “Bu işten zahir sıyrılırız” diyerek hesap yapıldığını iddia etti.

41 kişinin hesabını kimin vereceğini soran Kılıçdaroğlu, hazırlanan ayrımsız rapora bakarak, faciada ölümleri zait etkenlerin başında madendeki havalandırma sisteminin hatalı planlanmasının geldiğini öne sürdü.

İktidar makamlarının bölgeye yaptığı ziyaretlere değinen Kılıçdaroğlu, “Orası ağlama duvarı değil. Siz görevinizi yapacaksınız, bu işin failleri, sorumluları kim onları bulacaksınız. Soma’bile olduğu üzere durdurmak istiyorlar. Bire Bir temel diyor ya; ‘Soma’daki üzere bu işin üstünü kapatmasınlar. Lütfen takipçisi olun’ diyerek; 41 aileye dahi Amasralılara üstelik benim sözüm var, onların hesabını soracağız. Bundan on paralık kimsenin endişesi olmasın.” ifadelerini kullandı.

İl gezileri

Geçen hafta Adana, Osmaniye, Tokat ve Sivas’ı müzakere ettiğini anlatan Kılıçdaroğlu, inanların yaşadığı sorunları yerinde yutmak, dertlileri dinlemek amacıyla Anadolu’evet, köylere başvurmak gerektiğini söyledi.

Tokat’ta Tekel’e ilişkin ayrımsız fabrikanın “yerle tıpkısı edildiğini” ifade fail ve buranın fotoğrafını gösteren Kılıçdaroğlu, yapılanların tamamının satıldığını ve “yendiğini” öne sürdü. Kılıçdaroğlu, “Açık ve açık söylüyorum; YANLIŞSIZ Fırka iktidarları bakir aynı fabrika yapabilecek düşünceye erbap değiller. Onlar bilcümle anlamıyla bir yıkım ekibidirler ve değme şeyi yakıp yıktılar, bilcümle fabrikaları.” diye niteleyerek konuştu.

“Sivas’taki 22 okulun arsalarını teslim edin, okulları biz yapacağız”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Sivas’ta 22 okulun temmuz ayında alınan kararla yıkıldığını ancak yeniden yapılmadığını anlatım fail, “Milli Eğitim Bakanlığına yeniden çağrı yapıyorum. Bu 22 okulun arsalarını bize tasdik edin. 1 sene içerisinde okulları yapacağız, donanımını yapacağız, seçkin şeyi birlik olacak ve okulları Milli Eğitim Bilimi Bakanlığına doğrulama edeceğiz. Bu büyüklüğünde münhal, bu kadar net.” dedi.

İktidarın meslek yapmaktan, üretimevi yapmaktan uyuzluk olduğunu istikbal süren Kılıçdaroğlu, Sivas Çipo Polat Fabrikası’nın birlikte mafyaya teyit edildiğini tez etti.

İktidar olmaları halinde fabrikaya kanun yoluyla halk koyacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, fabrikanın bir vakitler olduğu kadar tekrar çalışacağını belirtti.

(Sürecek)

Share: