Kıbrıs gazilerinden KKTC’ye musahabe

Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının organizasyonuyla Türkiye’nin 7 bölgesinden Kıbrıs Hazar Harekatı’na katma 7 Kıbrıs gazisi ziyaretlerde düşmek ve gençlerle ayrımsız araya süzülmek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gitti.

Bakanlıktan yapılan mukayyet açıklamaya bakarak, martir yakınları ve gazilerin soylu erki, içtimai ve kültürel yönden desteklenmesine yönelik etkinlikleri sürdüren Martir Yakınları ve Gaziler Umumi Müdürlüğü, “Kıbrıs Gazilerimizin Kıbrıs Gençleriyle Mavi Yurt Buluşması” isimli projeyi hayata geçirdi.

Proje kapsamında, Türkiye’nin 7 bölgesinden Kıbrıs Sulh Harekatı’na katma 7 gazi KKTC’ye gitti.

Ankara, Antalya, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Malatya ve Samsun’dan katılan Kıbrıs gazileri, uğruna gazi oldukları toprakları yıllar bilahare baştan görüşme etmenin heyecanını yaşadı.

KKTC’da 2 çağ sürecek izlence kapsamında heybet erkanına ziyarette bulunacak gaziler, Kıbrıslı gençlerle söyleşide aynı araya gelerek anılarını, yaşadıklarını paylaşacak.

Gaziler, Argıt Şehitliği, 1974 Harekatı Karargahı, Hz. Ömer Türbe ve Mescidi ile Girne, Gazimağusa, Maraş ve Lefkoşa’de değişik yerleri ziyaret edecek.

“Gazilerimizle Kıbrıs’ta hararetli gençleri bire bir araya getirmeyi hedefliyoruz”

Martir Yakınları ve Gaziler Umumi Müdürü Şemseddin Sert üstelik projeye ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu projemizle savaşa katılarak gazilik unvanı kayran ve Türkiye’nin farklı coğrafyalarında canlı gazilerimiz ile Kıbrıs’ta hayat dolu gençlerin aynı araya getirilmesini hedefliyoruz. Ayrıca savaşın yapıldığı yerlerin müzakere edilmesi ve geçmişten mütezayit izlerin, zorlukların, kahramanlıkların hafızada tazelenmesi, yaşananların gailesiz kuşaklara aktarılması üzere içtimai zihin ve duyarlılığın harekete geçirilmesi bile bizim için ehemmiyet taşıyor.”

Share: